Komentarze (371)
"Polacy przyczynili się do śmierci 200 tys. Żydów" - mówi historyk znienawidzony przez prawicę
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • 111pln

  Oceniono 14 razy 4

  Brunatny syf ma swoje pięć minut...

 • tegepe

  Oceniono 18 razy 4

  Jako słuchacz ulubionego mojego radia pytam: kto zaprasza do studia Wildsteina???

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  Każde życie ludzkie, czy to przerwane w wyniku zbrodniczej wojny, systematycznej eksterminacji czy z przycyzn naturalnych jest powodem do smutku, żalu i żałoby.
  Majac to na uwadze spójrzmy na liczby podawane przez prof. Grabowskiego: 200 000 Żydów, do których śmeirci bezpośrednio przyczynili sie zbrodniczo ich polscy współobywatele.
  Jest zawsze kłopot z takimi rachunkami i orzeczenia prof. Grabowskiego możnaby skonfrontować z danymi wynikającymi ze statystyki..
  Bo przeciez ludzie odchodzili nie tylko w wyniku eksterminacji, nie tylko w wyniku denuncjacji i zabójstw, ale i z przyczyn naturalnych. Czy prof. Grabowski bierze ten czynnik pod uwagę?
  Oto materiał do namysłu (nie twierdzę, że adekwatny do badan prof. Grabowskiego).
  Użyjmy prostych praw demografii.
  Oto one: śmiertelność naturalna w Polsce w całej populacji w r. 1938 wynosiła 1,3 zgonów na 100 mieszkańców, czyli 1,3%.
  Przyjmijmy dla uproszczenia, że średnio dotyczyło to także ludności żydowskiej, której w r. 1938 było ok. 3,4 miliona.
  Przyjmijmy dalej, ze w pierwszych latach wojny, kiedy NIemcy jeszcze nie rozpętali Ostatecznego Rozwiązania, nie następował naturalny przyrost żydowskich obywateli (choć dzieci sie rodziły, ale m. in. z powodu wprowadzenia w 1939/40 wyniszczających i zagłodzonych gett, które znacznie podniosły smiertelnośc, nie było znaczącego przyrostu netto).
  Z tego by wynikało, że w latach wojennych bez zbrodniczej eksterminacji przez Niemców i bez donosów oraz morderstw popełnianych przez Polaków corocznie z przyczyn naturalnych umierało ca.:
  3 400 000 x 1,3% = 44 200
  naszych żydowskich współobywateli. (Dla porzadku spójrzmy, że ogólnie w Polsce umeirało corocznie > 400 000 ludzi z przyczyn naturalnych, ze wszystkich grup narodowościowych zamieszkujących Rzeczpospolitą.)
  II wojna na terenach Polski trwała 4,5 roku. My tu powśiągliwie przyjmijmy dla naszego przykładu 3 czarne lata, bo ani mordeerstwa, ani systemowa eksterminacja ludno≥ści żydowskiej nie trwła przez pełne lat 4,5 (nb. jestem ciekawa, jakie ramy czasowe do swych szaunków przyjmował prof. Grabowski?).
  Czyli w tym czasie z przyczyn czysto naturalnych umiera 3 x 44 200 = 132 600 osób z populacji żydowskiej.
  I o tyle - juz po tym uproszczonym eksperymencie demograficznym - należałoby zmniejszyć szacunki prof. Grabowskiego, czyli 200 000 Żydów wydanych lub fizycznie zabitych przez Polaków:
  200 000 - 132 600 = 67 400.
  To i tak przerażająca liczba.
  Bo każde zycie przerwane czy odebrane jest niepowetowaną stratą, o czym wspomniałam na początku.

  P.S> Czy gdzieś popełniam rażacy błąd w demograficznych przybliżeniach? Chętnie skoryguję po dyskusji.
  Nauki historyczne, także historia najnowsza, znają zjawisko przeszacowywania danych (overestimation). To oszacowanie przez prof. Grabowskiego nieco mi przypomina dane ogłaszane zaraz po wojnie - pewnwnie dla wstrzaśnięcia sumieniem świata - o liczbie osób zgładzonych w Oświęcimiu: 5 milionów. Potem podawano 3,5 miliona. Z latami te szacunki, korygowane choćby badaniami list transportów do obozu, a te Niemcy prowadzili diabelsko skrupulatnie, spadły do 1,1 miliona. Może podobne czynniki stoją za przeszacowaniem przez prof. Grabowskiego?
  Ale obojętnie, jakie będa liczby: nawet 1 człowiek zgładzony to o jednego za dużo!.
  Bowiem: .. kto odbiera jedno życie...
  I: "kto ratuje jedno życie....."

 • augenthaler

  Oceniono 9 razy 3

  Tezy Grabowskiego uwiarygadniane są po części skalą antysemityzmu współczesnego w Polsce, szczególnie na forach internetowych. Każdy antysemicki wpis pośrednio potwierdza, że antysemityzm wśród Polaków nie mógł przejść bez echa. Poczytajcie fora skandynawskie, kanadyjskie, hiszpańskie czy greckie, tam takiej skali antysemityzmu nie znajdziecie.

 • mrblix

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby wojna była teraz, też by się znaleźli i szmalcownicy i ratujący i donosiciele i obojętni. Wojna sprawia, że z ludzi wychodzą najgorsze i najlepsze cechy. Wojnę wszczynają politycy, tą która teraz też.

 • Konto Fikcja

  Oceniono 7 razy 3

  Takich teraz mamy pis polityków którzy udowadniają że czrne jest białe a białe jest czarne. Banda zlodzieji i frustratow

 • rggg

  Oceniono 15 razy 3

  Czytając komentarze w internecie na temat Żydów liczba podana przez historyka jest wielce prawdopodobna. Kto wie czy i dzisiaj nie bylibyśmy do tego zdolni - tylko nie ma Żydów...Wielki Strateg doskonale zna ten problem i bezwzględnie nim gra. Na Smoleńsku już się nie da dalej jechać, uchodźcy też jakoś spowszechnieli to teraz gra kartą żydowską!

 • kichchi

  Oceniono 17 razy 3

  polaczki ideologii katolickiej i faszystowskiej prawicowej wymordowali co najmniej 200000 zydów. to jest niezapczeczalny fakt naukowy i historyczny

 • acide94

  Oceniono 23 razy 3

  Polacy w ogóle zawsze sami się idealizowali i byli idealizowani przez inne nacje, a tymczasem dzisiaj widać, że to naród raczej szary, bardzo często głupi, i w czasie wojny czasami bestialski.

 • mrpens

  Oceniono 6 razy 2

  Żydowskie Obozy Śmierci

 • langsam

  Oceniono 4 razy 2

  “To boli”
  „To boli
  to tak strasznie boli...
  Nie szał nienawiści, którą płonie wróg,
  nie bezmiar niedoli
  i nie razów stuk.
  Nie gwiazda Syjonu
  na Żyda ramieniu
  na znak, że to Żyd,
  bo to będzie dla nich -
  dla nich - aż do zgonu -
  poprzez pokolenia -
  tylko dla nich
  wstyd.

  To boli
  to tak strasznie boli,
  gdy nie obcy, wróg,
  lecz ten, co w niewoli
  tak samo, jak my
  młody polski chłopiec i polska dziewczyna
  z męki naszej drwi...
  ...że wśród bród żydowskich
  podeptanych w pyle
  piękny orzeł polski, dumny orzeł biały
  leży tu w bezsile.

  Gdy się z tego śmieją,
  kiedy hańbi Żydów
  pospólny wróg nasz -
  to tak, jakby sami
  dla wiecznego wstydu
  pluli sobie w twarz
  ...choć - jak my - w niewoli.

  I to właśnie boli,
  to tak strasznie boli..."
  [1942]

 • fanbeat

  Oceniono 16 razy 2

  Pan Grabowski opowiada o empatii w Kanadzie wobec mniejszości. To przypominam, że dopiero ostatnio zajęto się kwestią zaginionych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tysięcy rdzennych mieszkanek Kanady. I to nie jest odległa przeszłość ale ostatnie przypadki tych niewyjasnionych do dzisiaj zaginięć miały miejsce jeszcze kilka lat temu. Dlatego jeśli Pan profesor jest ignorantem, a także podaje nieprawdę, zatajając prawdę i próbuję poniżyć nas bez uzasadnienia wobec innych, dlatego nie wierzę w skrupulatność w kwestii badań nad liczba zabitych przede wszystkim w te mityczne 200 tys. W linku jest wyjaśnienie odnośnie tego jak ta liczba ewoluowała. To są ewidentne pomówienia i szkalowanie Polaków.
  nczas com fikcyjne-10-czyli-ilu-zydow-zabili-polacy

 • szabepio

  Oceniono 16 razy 2

  Moja babka opowiadala mi ze sasiedzi Polacy zabijali Żydów i kradli ich majątek na kilka dni przed frontem niemieckim.

 • acide94

  Oceniono 14 razy 2

  Gdyby nie kościół, Polacy byliby mądrzejsi - a dzisiaj zazwyczaj są bardzo głupi.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 14 razy 2

  <<< Dokładnych liczb nie będziemy znać. Jednak dla mnie, jako dla historyka, kwantyfikacja ludzkiego nieszczęścia jest szalenie ważna - mówi historyk prof. Jan Grabowski, który postawił hipotezę, że podczas wojny Polacy przyczynili się (np. za pomocą donosu) do śmierci nawet 200 tys. Żydów. - To moje szacunki oparte na 10 lat pracy w oparciu o różnorodne źródła - mówi w rozmowie z TOK FM. >>>

  Przy czym nadal nie znamy nawet w przybliżeniu podstaw tych szacunków. A liczby podawane przez historyków różnią się nawet o rząd wielkości (skądinąd zupełnie niezależnie od sympatii politycznych).

 • Daniel Grabowski

  Oceniono 1 raz 1

  tok fm.....ok nie warto. Wiarygodnosc rowna temu co rano spuściłem w stronę morza

 • robkita

  Oceniono 3 razy 1

  Wiec... Gdy juz prawie wszystkim dyskutantom wiadomo ze opresje mialy miejsce po obu stronach, czy nie byloby racjonalne poprzestac na zwyklym zaakceptowaniu tych faktow? Zamiast tego nastepuje kawalkada oskarzen i prob przekonywania sie nawzajem kto byl gorszy. Albo tez obrazania sie okrutnie ze ktos przytoczyl fakty ktorych sie nie lubi. Czy tylko ja mysle ze to jest strasznie glupie?

 • kapsel1983

  Oceniono 7 razy 1

  Zabić a przyczynić się to Wielka różnica. W Polsce "partyzantka" liczyła ok. 400 -500 tys. osób, drugie tyle walczyło poza granicami kraju. Czyli walczący Polacy przyczynili się do zabicia 7 mln Niemców. Tak więc mamy 35 razy więcej powodów do nazywania siebie bohaterami niż zbrodniarzami.

 • bl4z3n

  Oceniono 5 razy 1

  Nie ceni się u nas prawdy. Jakoś nasza kultura potoczyła się niepraktycznie, jesteśmy zacofani. Społeczeństwa zachodu rozwinęły się dzięki oświeceniu, edukacji, wierze w naukę - zauważono w codziennym życiu, że to popłaca, przynosi zysk, jest praktyczne. Ale wiara w naukę oznacza też przywiązywanie dużej wagi do prawdy, do obiektywnej rzeczywistości - do jej poznania dąży właśnie nauka i tylko znając prawdę można dojść do praktycznych metod, które pozwolą na rozwój. Tak jak maszyna parowa - bez edukacji, wiary w naukę, obserwacji, dojścia do prawdziwych praw fizyki - nie powstałaby, nie pozwoliłaby na rozwój. Racjonalizm popłaca i to właśnie odkryto w kulturze zachodu. Dotyczy to także nauk społecznych, historii - tam również nie ucieka się od prawdy w mit, bo nieumiejętność stawienia czoła własnej historii nie popłaca, czyni słabym, zakompleksionym, samo-oszukującym się i prowadzi do konfliktów. My z kolei jako spichlerz Europy, społeczeństwo podzielone na mniejszość sarmatów, większość chłopów nazywanych chamami (pogarda tej nazwy świadczy o tym, jak ich traktowano - było to społeczeństwo niemal niewolnicze) - uciekamy od prawdy w mit. Nie wierzymy w naukę, w racjonalizm - nie przynosi nam to zysków, ale dzięki wierze w mity możemy się oszukiwać jacy jesteśmy wielcy, wspaniali, bohaterscy, cudowni. I to oszustwo nam wystarcza. Nie potrzeba nam rozwoju, zysku, dobrobytu, nauki - wystarczy mit, który pozwala dobrze myśleć o sobie. A wszyscy podważający ten mit są wrogami. Dyskusja na tym forum jest tego przykładem.

 • radmaj12

  Oceniono 15 razy 1

  Żydzi nie mają pretensji do Niemców, że ich zabijali. Żydzi mają pretensje do Polaków, że ich zabijali. To jest przejaw jakiegoś pokręconego, żydowskiego rasizmu. A przecież Polacy mieli takie samo "prawo" zabijać Żydów, jak Niemcy. Nawet jeszcze większe, bo często zabijali ich w samoobronie przed posądzeniem o ukrywanie Żydów, a Niemcy robili to wyłącznie z przekonania. Nikt mi nie powie, że Żydzi atakują Polaków, bo chodzi im o jakieś "uczucia". Im chodzi ordynarnie o pieniądze. Niemców już oskubali, teraz chcą oskubać Polaków. Nie dostaniecie od nas nawet złamanego grosika!

 • dojcze_kabana

  Oceniono 11 razy 1

  Jeżeli faktycznie Polacy przyczynili się do śmierci 200 tys. Żydów to chcąc być konsekwentnym trzeba stwierdzic, że Żydzi przyczynili się do śmierci ~3 mln Polaków żydowskiego pochodzenia

 • stary_chinczyk

  Oceniono 11 razy 1

  No dobra. A teraz pytanie do pana historyka. Do smierci ilu Polakow przycynili sie Zydzi ?

 • 21252c3

  Oceniono 5 razy 1

  Co o liczbie 200tys. sądzi inna żydowska profesor:
  www.tvn24. pl/profesor-barbara-engelking-o-ustawie-o-ipn,819069,s.html

  A tu o próbie dyskusji z Grabowskim:
  wpolityce. pl/m/historia/384029-padla-kolejna-liczba-jana-grabowskiego-kto-wymyslil-40-tysiecy-ocalonych-z-holokaustu

  Ciekaw jak Grabowski policzył te przypadki:

  1) liczba Żydów którzy w trakcie ukrywania się umarli z przyczyn naturalnych w tym okresie: ze starości, z wygłodzenia, chorób  (serca, gruźlica, tyfus, cholera), z wyziębienia w zimie, utonięcia w rzekach i bagnach; 

  2) zamordowanych przez polskich obywateli pochodzenia: ukraińskiego, białoruskiego, litewskiego. Przypomnę, że Polska przed wojną była krajem wieloetnicznym; 

  3) zamordowanych i ograbionych przez niemieckich żandarmów bez zgłaszania do ewidencji, żeby zatrzymać łup; 

  4) jak wyżej tylko, że przez żołnierzy Armii Czerwonej.

 • edimerc

  Oceniono 9 razy 1

  Czy są jakieś badania mówiące ilu Żydów przyczyniło się do śmierci Żydów?

 • popieramkukiza

  Oceniono 9 razy 1

  Icchak Kacnelson, „O bólu mój”

  Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
  Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
  Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
  I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

  Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
  O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
  I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
  Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

  Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
  Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
  Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
  Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

  Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
  Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
  Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
  Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

  Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
  I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
  Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
  By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

  A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
  Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
  Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
  Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

  W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
  Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
  Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
  Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

  A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
  Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
  On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

  Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

 • ssierota

  Oceniono 11 razy 1

  Cos mi sie wydaje, Zydzi przyczynili się do śmierci 2-2.5 milionow Żydów w Polsce dostarczajac Niemcom pelne listy czlonkow gmin zydowskich, status materialny, miejsce zmiaszkania...

 • 41janina

  Oceniono 17 razy 1

  No to pisiory maja problem - zgodnie z ustawa powinni wsadzic Pana profesora, ale trzesa dupa bo boja sie Amerykanow. Suwerenie zobacz jakich dupkow wybrales do kierowania naszym panstwem.

 • vinogradoff

  Oceniono 11 razy 1

  To Prawda, ze przed II wojna swiatowa Antysemityzm i Antykomunizm w Polsce mial charekter PANSTWOWY. Tak opowiadali Poalcy co byli w wieku swiadomym a wiec ok. 25,- lat mieli jak wybuchla II wojna swiatowa i w Polsce zaliczyli system edukacyjny i wychowanie religijne bo to z tych zrodel saczono te nienawisci w serca Mlodych Pokolen urabiajac je na swoje kopyto. Oni juz dzis nie zyja bo zaczeli wymierac na wieksza skale w latach 70/80 XX wieku a malo kto dozyl lat 2010/2015 ale za swego zycia dosc chetnie o tym opowiadali swoim Dzieciom i Wnukom bo taka byla wowczas oficjalna polityka panstwa polskiego. oczywiscie, ze kazda kolejna GRUPA Trzymajaca Wladze, bedzie zawsze pisac Historie na swoje kopyto jak jej wygodnie bo to normalne ale PRAWDA jest tylko jedna bo i jedna byc moze. ta Prawda jest abrdzo bolesna a polityka historyczna jaka chce sei prowadzic jest karkolomna gdyz w Epoce gdy Internet nie tylko tarfil ,, pod strzechy , ale i do Toalet jako, ze wielu Internautow surfuje w Internecie siedzac na klozecie w toalecie na dluzsza mete nie da sie prowadzic polityki propagandowej w stylu pana Stalina zwanego pieszczotliwie,, Wujaszkiem JOE, czy ,,Goebbelsiakow,, innego gatunku ,bo wszystko sie ujawni.Nie zapominajmy, ze dzis ok. 5,5 MILIARDA Ludzi z Planety Ziemia ma staly dostep do Internetu i nie sa to Chlopy Panszczyzniane.

 • Piotr Kędzierski

  Oceniono 15 razy 1

  Czyli dwóch mało znanych historyków tak twierdzi. Czyli przyjmując klasyczną metodologię badawczą, możemy przyjąć ich dane jako tzw "błąd gruby pomiaru" i skreślić w wykresu.

 • villk

  Oceniono 4 razy 0

  "Stopień samozadowolenia w sondażach, stowarzyszony z kompletnym brakiem zainteresowania własną przeszłością, lokuje nas w światowej czołówce pychy narodowej."

  bardzo trafne i niestety bardzo prawdziwe

 • souer

  Oceniono 6 razy 0

  Prawda boli, kłamstwa prawicy itd. Ten człowiek postawił dopiero HIPOTEZĘ, to nie ma nic wspólnego z prawdą, dopóki tego nie udowodni. Dziękuję, gdybać możemy przy kawie.

 • caesar_pl

  Oceniono 6 razy 0

  Wiecie co to getto lawkowe na polskich uniwersytetach?Mielista Polacy 3,5 mln Zydow w okresie miedzywojennym i ani jednego zydowskiego Noblisty.Niemcy w tym samym czasie mieli 1 mln Zydow i parenasie zydowskich Noblistow.A wiecie czemu nie ma polskich zydowskich Noblistow?Gdyz Polska Akademia Nauk w tamtym czasie,nazwa troche inna wtedy byla,nie przyjmowala w swe szeregi Zydow.Tylko katolik mogl byc naukowcem.Zyd to albo lekarz,sklepikarz,adwokat lub dziad ale nie polski uczony...

 • K L

  Oceniono 10 razy 0

  Z niego taki profesor jak z koziej dupy trabka.
  Potrzebna jest historia oparta na faktach.
  Czy ten pan moze byc obiektywny? Jego ojciec byl .......?
  Skad czerpal swoja wiedze? Od niejakiego Grossa?
  Hucpiarz tak, historyk nie.

 • kolombo7

  Oceniono 6 razy 0

  Przeczytaj, jak Żydzi pomagali Polakom:
  awans.net/strony/historia/wisniewski/wisniewski1.html

 • kibiczdala

  Oceniono 6 razy 0

  Pytanie do Zydow, czy jestescie w stanie sprostac temu ze najlepiej sprzedawali was wasi rodacy Syjonisci. Poczytajcie sobie waszych zydowskich historykow,takich jak Lenni Brenner. Przeciez jestescie inteligentni, mozecie dojsc do sedna, ale nie , bedziecie szczuc ludzi na siebie , podrzegac , macic, gdyz nie mozecie zniesc tego ze napisani to w waszej Torah, blogoslawienstwa i przeklenstwa, Deut. 28. Biada wam powiedzial Pan Jezus , gdyz nie rozpoznaliscie czasu swego nawiedzenia.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 14 razy 0

  - A dla kogo ten wywiad?
  - Dla Yedioth Ahronoth.
  -A to bez kozery powiem pińcet tysiency.

 • kapsel1983

  Oceniono 10 razy 0

  Zabić a przyczynić się to Wielka różnica. W Polsce "partyzantka" liczyła ok. 400 -500 tys. osób, drugie tyle walczyło poza granicami kraju. Czyli walczący Polacy przyczynili się do zabicia 7 mln Niemców.

 • grzestoro

  Oceniono 8 razy 0

  Za co polacy maja kochac zydow?
  ponad 160 000 zydow sluzylo w armii niemieckiej, ktora napadla na Polske.
  Z drugiej strony Polski, zydzi wraz z armia radziecka, zaatakowali Polske.
  Setki tysiecy zydow nalezallo do nkwd a ich zadaniem bylo niszczenie narodu polskiego.
  Wypada wspomniec rowniez ze getta zydowskie byly stworzone przez zydow, dla zydow.
  Straznikami kapo byli zydzi.
  Oni tez w wiekszosci wysylali swych rodakow do obozow koncentracyjnych.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 4 razy 0

  haha, z około paru żydów mamy już na koncie 200 tys. BRAWO PIS

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 0

  Udawanie przez polską pisowską pseudoprawicę ze nie było zaprzanstwa denuncjowanie i udawanie jacy to byliśmy bohaterscy jest niczym innym jak tylko tandetnym gowniarzerstwem godnym pogardy. Naród który nie potrafi spojrzeć na siebie i swoją historie krytycznie jest narodem kiepskim.

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 0

  A jakie znaczenie ma ta liczba? Ktoś na tych terenach wprowadził prawo i system motywacji, które zachęcały swołocz do takich działań. Jakby Niemcy wprowadzili zasadę, że można bezkarnie mordować wykształconych i bogatych (a przy tym ich rabować), to też pogromów byłoby sporo (zresztą rabunki i mordy "na Żyda" osób o zupełnie nieżydowskim pochodzeniu też się zdarzały).

  Przed wojną były "incydenty" i nawet ktoś od czasu do czasu padł trupem, ale nikomu do głowy nie przyszło uśmiercać w komorach ponad milion ludzi rocznie.

  Co pan Grabowski chce udowodnić? Że wśród Polaków były i są męty, którym wystarczy pozwolić na to, aby donieśli na/zatłukli/zadźgali/spalili w stodole bliźniego, a zrobią to z wielką ochotą? A czy ktoś się takiej tezie sprzeciwia? Przecież taki element da się znaleźć praktycznie w każdej większej społeczności.

  Pozwólmy obecnie na rabowanie i mordowanie tych, którzy mają własny dom i co najmniej dwa samochody (nie mówiąc o nagradzaniu za taki czyn). Sądzi pan Grabowski, że tylko w Polsce doszłoby do niecnych czynów?

 • robertos27

  Oceniono 12 razy 0

  Liczba Grabowskiego jest tak samo prawdziwa, jak 1600 Żydów w Jedwabnem. Niedawno stwierdził, że historia Polski nie interesuje świata, świat zainteresowany jest jedynie holocaustem. A wiadomo, że najbardziej opłacalne jest to, co cieszy się powszechnym zainteresowaniem. Grabowski z Grossem zrozumieli to już dawno. Swoją liczbę opiera na fakcie, że 10% Żydów żyło poza gettami i wszyscy którzy nie przeżyli wojny, zginęli z winy Polaków. Nie ma na to żadnych, nawet najmniejszych dowodów, bo pytany przez wątpiących, nigdy takowych nie przedstawił. Ot, rzucił liczbę, i robi na tym światową karierę. Nawet w Warszawie, gdzie z racji warunków, ogromnej liczby żydowskiej inteligencji mającej polskich znajomych, liczba ukrywających się wynosiła ok. 6% z całości zgromadzonej w getcie. Nie sądzę, żeby w skali całego kraju była większa niż 3-4%. Również liczbę ocalałych bierze Grabowski na podstawie spisu z sierpnia lub lipca 45 roku. Nie ma żadnych danych, jaki odsetek Żydów wtedy się zarejestrował. Czy było to 90% czy było to 10%. Tyle są warte szacunki Grabowskiego. Liczby, które pasują do wcześniej założonej i popularnej w świecie tezy.

 • Edward Bogucki

  Oceniono 12 razy 0

  To nie jest historyk, tylko dywersant podpalacz. Zacznijmy mówić prawdę o żydach. I tak nam spokoju nie dadzą. Mówmy prawdę o zydach. Oni sami ja ukrywają.

 • Michał Pogórski

  Oceniono 6 razy 0

  "Profesor umniejszył swoją rolę w kształtowaniu izraelskiej opinii..." dziwne bo akurat to jego wymieniano w Haaretz i Jerusalem Post obok Grossa jako argumenty, że to Polacy mordowali. Ponadto niech nikogo nie zwiedzie jego nazwisko i imie ten człowiek uważa sie za Żyda. Czemu mają służyć te antypolskie tezy i ludzie którzy mają uwiarygodnić je pokroju tego człowieka. Tak se czytam angielskie gazety o Skripalu i jego córce i wszystkie stały murem że to ruscy, trzeba to wyjaśnić, robota Putina itp.A wy na głowie stawaliscie, żeby udowodnić, że jest inaczej.

 • radmaj12

  Oceniono 16 razy 0

  Żydzi nie mają pretensji do Niemców, że ich zabijali. Żydzi mają pretensję do Polaków, że ich zabijali. To jest przejaw jakiegoś pokręconego, żydowskiego rasizmu. A przecież Polacy mieli takie samo "prawo" zabijać Żydów, jak Niemcy. Nawet jeszcze większe, bo często zabijali ich w samoobronie przed posądzeniem o ukrywanie Żydów, a Niemcy robili to wyłącznie z przekonania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX