Wielka Orkiestra nie będzie zagrożona! MSWiA rezygnuje z prac nad kontrowersyjną ustawą

Projekt ustawy o zbiórkach publicznych budził zastrzeżenia organizacji pozarządowych, dając ministrowi prawo do zablokowania każdej zbiórki publicznej, która jego zdaniem naruszał ważny interes publiczny. "Udało się. Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek!" - triumfuje Jerzy Owsiak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rezygnuje z prac nad nowelizacją przepisów o zbiórkach publicznych. 

Projekt budził zastrzeżenia części organizacji pozarządowych i Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ dawał ministrowi prawo do zablokowania każdej zbiórki publicznej, która jego zdaniem naruszał ważny interes publiczny. 

Czytaj też: WOŚP z rekordem. Owsiak zapowiada kolejną akcję: pomoc dzieciom chorym na depresję

Ponad 30 organizacji w liście do ministra Brudzińskiego apelowało o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie. 

- Udało się. Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek! - mówi w rozmowie z TOK FM szef Welkiej Okiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak. - My Polacy mamy w sobie niesamowitą moc obywatelskich działań. Sięgajmy po ten głos, gdy mamy coś do powiedzenia - zachęcał.


Zmiany w ustawie miały być reakcją na kontrowersje związane ze zbiórką stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". To z tym stowarzyszeniem były związane osoby, które zorganizowały obchody urodzin Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Kontrowersyjna zbiórka "Dla Walusia" została ogłoszona na portalu zbiórek publicznych, którego administratorem jest MSWiA.

Teraz resort poinformował, że rezygnuje z prac nad zmianami po konsultacjach społecznych i spotkaniach z przedstawicielami ponad 40 organizacji pozarządowych. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM