Nergal przed sądem za znieważenie godła. "Elementy satanistyczne: rogi, węże, trupie czaszki"

Instytut Ordo Iuris chce, by Nergal odpowiedział za użycie orła w plakacie promującym trasę koncertową "Rzeczpospolita niewierna". - Jesteśmy tu, żeby bronić wolności artystycznej i wolności wypowiedzi - mówi muzyk.

Adam "Nergal" Darski stanął przed sądem oskarżony o znieważenie polskiego godła. Prokuratura dopatrzyła się tego w plakacie promującym trasę koncertową zespołu Behemoth.


Prokurator Michał Kroplewski na sali sądowej nie dał się przekonać, że jest to po prostu orzeł, drapieżny ptak ujęty w blackmetalowej konwencji:

- Dokonywaliśmy analizy przy współpracy biegłych z zakresu ikonografii i heraldyki. Materiał dowodowy potwierdza, że to godło Polski. Znalazły się tam elementy, które nie powinny znaleźć się w godle, w szczególności elementy satanistyczne: rogi, węże, trupie czaszki. Poprzez użycie takich elementów godło polskie zostało znieważone.

Nergal przed sądem zapewnił, że jest patriotą i nie przyznaje się do winy.

Przeczytaj też: Polityka PiS dotknie Polaków za granicą? "Przeciętny obywatel będzie niesprawiedliwie traktowany"

Tłumaczył, że ci którzy złożyli na niego doniesienie, nie biorą pod uwagę, tego ile podobnych symboli funkcjonuje na świecie. Oskarżenie sprowadzał do absurdu:

- Jestem antyfanem piłki. Patrząc na logo PZPN widzę orła wpisanego w piłkę do grania. To mnie to boli. Ale boli tylko mnie, ja to muszę sam przerobić. Nie będę biegał po sądach oskarżając ludzi, którzy wpisali piłkę nożną w herb polski. Mówimy dokładnie o tej samej sprawie - mówił Adam Darski.

Podkreślał też, że wykorzystane motywy stanowią kanon ikonografii związanej ze stylem muzyki, który tworzą.


W roli oskarżyciela wystąpił Instytut Ordo Iuris - ten sam, którego obywatelski projekt zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, półtora roku temu wywołał falę protestów.

- Jesteśmy tu w ważnym celu, żeby bronić wolności artystycznej i wolności wypowiedzi. To najpoważniejsza bitwa, jaką musimy w Polsce wygrać - komentował oskarżenia muzyk.

Nergal należy do najbardziej uznanych  na świecie polskich artystów. Jego zespół Behemoth uznawany jest za czołowego przedstawiciela muzyki blackmetalowej. Grupa regularnie koncertuje poza granicami kraju.

Zdaniem Darskiego, oskarżenie ma na celu autopromocję Ordo Iuris. - Zwykle w takich przypadkach oskarżyciele chcą się wybić na moim i zespołu grzbiecie - ocenił.

Nergalowi i jego współpracownikom grozi kara od grzywny do roku więzienia. - Wierzę w ludzką mądrość - podsumował muzyk.

DOSTĘP PREMIUM