Nagroda Radia TOK FM - poznaj jej historię na interaktywnej osi czasu
Nagrodę Radia TOK FM wręczamy od 2011 roku. Laureatami są ludzie lub organizacje, które nagradzamy za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, wpływające w istotny sposób na świadomość społeczną lub zmieniające polską rzeczywistość.
Poniższa linia czasu pozwala na szybki rzut oka w przeszłość i przypomnienie, kto do tej pory był laureatem naszej nagrody i jakie dokonania o tym przesądziły.
A tegoroczna gala wręczenia nagród TOK FM imienia Anny Laszuk już 27 marca o godzinie 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Relacji na żywo z tego będzie można posłuchać na naszej antenie oraz obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.
Oto nominowani za rok 2017
- Obrońcy wolnych sądów - protestujący pod Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Sejmem i Senatem przeciw zmianom w polskim systemie sądownictwa wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Słuchacze TOK FM przyznali tę nominację m.in. za: "zwrócenie uwagi na to, co oznacza niezależne sądownictwo" oraz "pokazanie, co oznacza trójpodział władzy", a także "zaangażowanie wielu osób w obronę sądów, szczególnie młodych ludzi".
- Akcja Demokracja - to organizacja, która podejmuje działania na rzecz wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Działania fundacji zaktywizowały wielu młodych ludzi, dzięki czemu średnia wieku na różnych protestach znacząco się obniżyła. Nominujący docenili Akcję Demokracja m.in. "za nową, pozytywną jakość i demonstracje bez polityków" oraz "mądre zaangażowanie i dojrzałą młodość".
- Obrońcy Puszczy Białowieskiej - czyli grupa aktywistów, która sprzeciwiła się niszczeniu Puszczy Białowieskiej i zorganizowała "Obóz dla Puszczy". Na miejscu przeciwstawiali się dalszej dewastacji tego najstarszego polskiego lasu. Zgłaszający tę nominację wskazywali na ich "dzielną walkę o ochronę najcenniejszego polskiego zabytku przyrody przed chciwusami w mundurach leśników", doceniali też "odwagę działania w wyjątkowo niesprzyjającym otoczeniu; brutalności służb leśnych, niechęci miejscowych i obojętności obywateli" oraz "długotrwałe, niezłomne bronienie wartości związanych z życiem, ekologią i przyrodą".
- Lekarze rezydenci - którzy zorganizowali strajk głodowy, aby wymusić na rządzących zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8% PKB w 2021 roku. Narażali swoje zdrowie w walce nie tylko o swoje pensje, ale również w celu poprawy systemu służącego ochronie zdrowia nas wszystkich. Słuchacze stacji zgłosili tę nominację "w uznaniu za nieustępliwość i walkę o dobro pacjentów i o godne warunki w najtrudniejszych momentach, kiedy choroba dotyka nas lub naszych bliskich" oraz za to, że protestujący "po raz pierwszy od wielu lat zdołali skoncentrować uwagę społeczeństwa i władz na istotnych problemach ochrony zdrowia w Polsce".
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Monakolina K - naturalny sposób na walkę ze "złym" cholesterolem
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
-
Pogrzeb Kacpra Tekieliego. Jest data i miejsce. Justyna Kowalczyk zaapelowała do uczestników
-
Ratownicy w Hiszpanii wydobyli mężczyznę w własnego domu. Nie wychodził z domu od początku pandemii
- Atak rosyjskich dronów na Ukrainę. Kraj zaatakowały 54 maszyny. Kliczko: to największy atak od początku wojny
- Wybory prezydenckie w Turcji. Rozpoczęła się druga tura
- Parczew zostanie drugim Medjugorie? "To może się rozwijać"
- "Horror z happy endem", czyli życie i kariera Tiny Turner. "Ona to po prostu miała"
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]