Nagroda Radia TOK FM - poznaj jej historię na interaktywnej osi czasu

Już 27 marca, kolejna gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, kogo i za jakie dokonania nagradzaliśmy do tej pory. Dotychczasową historię naszej nagrody umieściliśmy na wygodnej, interaktywnej osi czasu.

Nagrodę Radia TOK FM wręczamy od 2011 roku. Laureatami są ludzie lub organizacje, które nagradzamy za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, wpływające w istotny sposób na świadomość społeczną lub zmieniające polską rzeczywistość.

Poniższa linia czasu pozwala na szybki rzut oka w przeszłość i przypomnienie, kto do tej pory był laureatem naszej nagrody i jakie dokonania o tym przesądziły.

A tegoroczna gala wręczenia nagród TOK FM imienia Anny Laszuk już 27 marca o godzinie 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Relacji na żywo z tego będzie można posłuchać na naszej antenie oraz obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.

Oto nominowani za rok 2017

- Obrońcy wolnych sądów - protestujący pod Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Sejmem i Senatem przeciw zmianom w polskim systemie sądownictwa wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Słuchacze TOK FM przyznali tę nominację m.in. za: "zwrócenie uwagi na to, co oznacza niezależne sądownictwo" oraz "pokazanie, co oznacza trójpodział władzy", a także "zaangażowanie wielu osób w obronę sądów, szczególnie młodych ludzi".

- Akcja Demokracja - to organizacja, która podejmuje działania na rzecz wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Działania fundacji zaktywizowały wielu młodych ludzi, dzięki czemu średnia wieku na różnych protestach znacząco się obniżyła. Nominujący docenili Akcję Demokracja m.in. "za nową, pozytywną jakość i demonstracje bez polityków" oraz "mądre zaangażowanie i dojrzałą młodość".

- Obrońcy Puszczy Białowieskiej - czyli grupa aktywistów, która sprzeciwiła się niszczeniu Puszczy Białowieskiej i zorganizowała "Obóz dla Puszczy". Na miejscu przeciwstawiali się dalszej dewastacji tego najstarszego polskiego lasu. Zgłaszający tę nominację wskazywali na ich "dzielną walkę o ochronę najcenniejszego polskiego zabytku przyrody przed chciwusami w mundurach leśników", doceniali też "odwagę działania w wyjątkowo niesprzyjającym otoczeniu; brutalności służb leśnych, niechęci miejscowych i obojętności obywateli" oraz "długotrwałe, niezłomne bronienie wartości związanych z życiem, ekologią i przyrodą".

- Lekarze rezydenci - którzy zorganizowali strajk głodowy, aby wymusić na rządzących zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8% PKB w 2021 roku. Narażali swoje zdrowie w walce nie tylko o swoje pensje, ale również w celu poprawy systemu służącego ochronie zdrowia nas wszystkich. Słuchacze stacji zgłosili tę nominację "w uznaniu za nieustępliwość i walkę o dobro pacjentów i o godne warunki w najtrudniejszych momentach, kiedy choroba dotyka nas lub naszych bliskich" oraz za to, że protestujący "po raz pierwszy od wielu lat zdołali skoncentrować uwagę społeczeństwa i władz na istotnych problemach ochrony zdrowia w Polsce".

Czytaj więcej na temat Nagrody Radia TOK FM

TOK FM PREMIUM