Nagroda Radia TOK FM - nominowana Akcja Demokracja: Ruch kobiecy nie pozwoli na zaostrzenie prawa
Akcja Demokracja została założona we wrześniu 2015 przez czwórkę młodych ludzi: Aleksandrę Szymczyk, Macieja Kozieja, Piotra Trzaskowskiego i Weronikę Paszewską. To właśnie oni zorganizowali Łańcuchy Światła, czyli ogromne protesty w obronie niezależnych sądów.
Oprócz tego angażują się też w happeningi, bronią środowiska, działają na wielu polach. Zostali za to nominowani do Nagrody Radia Tok FM za swój wpływ na rzeczywistość w 2017 roku. Dziś będą obecni na organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet protestach przeciw planom zaostrzenia prawa aborcyjnego.
Jeden, główny cel
Weronika Paszewska przewiduje, że z powodu poziomu społecznego oburzenia i frustracji, skala dzisiejszych protestów będzie duża - spodziewa się kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy osób.
Czytaj też: Nagroda Radia TOK FM - nominowani Obrońcy Puszczy: Dążymy do poszerzenia parku narodowego
- Chcemy zatrzymać próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Nie zgadzamy się na to, żeby aborcja była nielegalna w sytuacji nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Protestującym przyświeca wiele postulatów i wartości, ale dziś koncentrujemy się na konkretnym przekazie - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".
Ruch zbudowany na więziach
Paszewska podkreślała, że wiele osób wyraża swój sprzeciw nie tylko planując udział w manifestacji, ale także przesyłając pieniądze potrzebne na tworzenie transparentów.
- To wystraszy władzę? - pytał prowadzący audycję Jacek Żakowski.
- Musimy myśleć szeroko i długoterminowo. Jesteśmy superaktywni od 2015 roku, ruch kobiecy jest na tyle silny, że wierzę, że zatrzyma ten projekt. To nie jest koniec - przekonywała przedstawicielka Akcji Demokracji.
Weronika Paszewska mówiła też o korzyści, jakie niosą ze sobą spotkania uczestników protestów, wielu z nich przyjeżdża spoza Warszawy. - Ludzie będą się ze sobą spotykać, poznawać, rozmawiać. Relacje między ludźmi to jest to, co buduje ten ruch - tłumaczyła.
Ósmy raz
Radio TOK FM już po raz ósmy przyzna swoją Nagrodę im. Anny Laszuk, za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość.
Do tej edycji Nagrody słuchacze nadesłali rekordową liczbę nominacji, wskazując osoby, instytucje lub organizacje za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w 2017 roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną.
Spośród nich redakcja Radia TOK FM wyłoniła czwórkę finalistów. Laureata Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2017 rok poznamy 27 marca. >Czytaj więcej na ten temat<
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
"Igrzyska czas zacząć". Ekspertka wskazała miesiąc, w którym może nastąpić na Kremlu "duża zmiana"
-
Obława w Wielkopolsce. Policja cały czas szuka sprawcy dwóch zabójstw
- Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka
- PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Rosja zatrzymała amerykańskiego dziennikarza. Wszczęto sprawę karną dotyczącą szpiegostwa
- Librus - Co to jest, jak działa i jak założyć konto na portalu Librus?