Kto planuje świąteczne zakupy musi się pospieszyć. W Wielką Sobotę sklepy czynne krócej niż zwykle

Obowiązująca od kilku tygodniu ustawa o zakazie handlu obejmie też częściowo Wielką Sobotę. Zakupy zrobimy tylko do godz. 14.

Zgodnie z nowym prawem jutro, czyli w dzień poprzedzający święto Wielkiej Nocy sklepy nie mogą być czynne dłużej niż do 14. Większość sieci handlowych zamknie je wcześniej, bo interpretacja przepisów jest taka, że o tej godzinie nikt z handlowców nie powinien już nie tylko siedzieć za kasą, ale w ogóle pracować.

Świąteczna niedziela i poniedziałek

Za to dłużej będziemy mogli kupować w piątek. Niektóre sieci zamkną swoje sklepy dopiero o 22 czy nawet 23. - Zakupy warto zaplanować, nie gromadzić zapasów i nie szykować się jak na armagedon - przypomina prezes Polskiej Federacji Banków Żywności Marek Borowski. 

- Zastanówmy się, jak te święta będziemy spędzać, z iloma osobami. Dopiero wówczas powinniśmy zrobić listę zakupów i na jej podstawie przygotować posiłki - mówi, dodając, że warto o tym pamiętać, bo w Polsce rocznie na śmietnik trafia aż 9 milionów ton jedzenia. 

W świąteczną niedzielę i poniedziałek otwarte mogą byś jedynie sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Zobacz także: Nie podoba ci się zakaz handlu w niedzielę? Piotr Duda radzi: jedź do Czech

W te niedziele nie zrobimy zakupów

Przypomnijmy. W Polsce inicjatorem przepisów ograniczających handel w niedzielę była „Solidarność". Jednak ostateczny projekt różni się znacząco od pierwotnej wersji.

W ustawie m.in. znalazła się długa lista wyjątków od zakazu. Zakaz który ma dotyczyć przede wszystkim hipermarketów, dyskontach, galerii handlowych będzie obowiązywał: 11 i 18 marca, 1, 8, 15, 22 kwietnia, 13, 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15, 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16, 23 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

Kupować bez przeszkód będzie można m.in. na stacjach benzynowych, w aptekach, kioskach z prasa i biletami, piekarniach, cukierniach oraz sklepach zlokalizowanych na dworcach.

Handlowe niedziele: 11 i 18 marca, 1, 8, 15, 22 kwietnia, 13, 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15, 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16, 23 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

"Zakaz handlu to naruszenie konstytucji i wchodzenie z butami w styl życia ludzi"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM