Aktorka z "Pierwszej miłości" pozwała państwo z powodu smogu. Namawia, żeby inni zrobili to samo

- Jestem obywatelką państwa i miasta , a nie mogę wychodzić z domu przez kilka miesięcy w roku - mówi w TOK FM znana z serialu "Pierwsza miłość" Katarzyna Ankudowicz.

Katarzyna Ankudowicz 26 marca złożyła pozew przeciwko Skarbowi Państwa i miastu stołecznemu Warszawa. Domaga się 10 tysięcy złotych. Jeśli wygra sprawę, sumę przekaże na cele charytatywne.

Naruszenie dóbr osobistych

Radca prawny Radosław Górski, który reprezentuje aktorkę, przekonuje, że pozew jest uzasadniony.

- Każdy z nas ma dobra osobiste, np. do wolności, swobody poruszania, prawo do życia w nieskażonym środowisku. Jeżeli ktoś nam to prawo odbiera, w ten sposób, że zmusza nas do życia w środowisku, w którym występuje powietrze zanieczyszczone i w związku z tym musimy ograniczać nasze aktywności i podporządkowywać tryb życia raportom smogowym, to bez wątpienia, w świetle, chociażby orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dochodzi do naruszenia dóbr osobistych - przekonuje na antenie TOK FM.

"Czyste powietrze potrzebne do życia"

Zdaniem Bartosz Milczarczyka, rzecznika prasowego stołecznego ratusza, pozew jest nietrafiony, bo Warszawa zrobiła wiele dla poprawy jakości powietrza, a za smog odpowiadają otaczające ją gminy.

Natomiast według inicjatorów akcji #pozywamsmog, za mało koncentrujmy się na efektach walki ze smogiem, a Warszawa nie spełnia oczekiwań w tym zakresie.

To, że jest takie powietrze w Polsce, to jest kwestia zarządzania państwa. Jestem zwyczajnym obywatelem, który lubi biegać, spacery, wyjeżdżam do wielu polskich miast i tam pracuję fizycznie i czyste powietrze jest mi potrzebne do życia

- mówiła Andukowicz, dodając: 

Chcemy doprowadzić do tego, że wiele osób pójdzie do sądu i powie: my chcemy świeżego powietrza

Okazuje się, że chętnych nie brakuje. Do aktorki zgłaszają się osoby zamierzające dołączyć do akcji.

Aktorka twierdzi, że akcja nie była konsultowana z organizacjami pozarządowymi, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza, ale popierają ją w działaniach. 

- Popiera nas Alarm Smogowy. Chcemy sprowadzić dialog na inny tor i wołać tam, gdzie należy wołać - zapowiada aktorka.

TOK FM PREMIUM