"Kaczyński wpadł w panikę". Czy ministrowie rządu PiS po oddaniu nagród odliczą je od podatku?

- Kaczyński chcąc ratować notowania, podejmuje irracjonalne decyzje, które rujnują autorytet Sejmu i niszczą samorząd - ocenił Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Prezes PiS zapowiedział obniżki pensji m.in. samorządowców.

Po kontrowersyjnych nagrodach, które dała sobie i swoim ministrom premier Beata Szydło, Jarosław Kaczyński poinformował dziś, że te pieniądze zostaną przelane na konto Caritasu.

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, czyli np. dla Caritasu, można w całości odliczyć od podstawy opodatkowania.

Czytaj też: Rabiej: "Szydło nie ma wstydu". Była premier przekonywała, że nagrody należały się politykom PiS

Ponadto zapowiedział obniżenie pensji posłów i senatorów - o 20 proc. oraz samorządowców.

Zniesione mają też zostać dodatkowe - poza pensją - świadczenia dla kierowników spółek skarbu państwa.

Walka o pozycję w sondażach

- Widać, że Jarosław Kaczyński wpadł w panikę. Chcąc ratować notowania, podejmuje irracjonalne decyzje, które do reszty rujnują autorytet Sejmu i niszczą samorząd - ocenił w TOK FM Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Jego zdaniem, afera z nagrodami sprawiła, że “zawaliła się cała kampania marketingowa PiS”. Jak mówi Krupa, po serii sprzecznych komentarzy, Jarosław Kaczyński zdecydował się na “cięcie”. Jego decyzja uderza jednak w posłów, senatorów i samorządowców, a nie sprawców całego zamieszania.

Sprzeczne komunikaty

Jeszcze pod koniec marca Jarosław Kaczyński podkreślał w wywiadzie dla jednego z konserwatywnych portali, że należy bronić nagród dla ministrów i wiceministrów przyznanych za kadencji premier Beaty Szydło.

 "Trzeba ich bronić, bo nie można popadać w szaleństwo (...) Mamy do czynienia z legalnymi nagrodami za ciężką pracę (...) To absolutnie nie jest żaden skandal" - mówił wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zapowiedział dziś prezes Prawa i Sprawiedliwości, projekty dotyczące obniżki pensji mają trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu. Kaczyński podkreślił, że zmiany prawa są konieczne, bo społeczeństwo oczekuje od polityków skromności.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (162)
Jacek Krupa o decyzji Jarosława Kaczyńskiego: rujnuje autorytet Sejmu i niszczy samorząd
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 33 razy 31

  "Kaczyński podkreślił, że zmiany prawa są konieczne, bo społeczeństwo oczekuje od polityków skromności."- a może ktoś policzy, ile nas kosztuje "skromność" prezesa? Ochrona 24/24, obstawy podczas miesięcznic, same miesięcznice, podczas których prezes się promuje?

 • Krzysztof Kopeć

  Oceniono 28 razy 26

  Jak chcesz facet okazać skromność, to zacznij od SIEBIE.
  Ile milionów poszło na twoje fanaberie w rodzaju tych ziutków, którzy udają, że badają wypadek w Smoleńsku?

 • andrzej1.61

  Oceniono 24 razy 20

  "Te pieniądze zostaną przelane na konto Caritasu" czyli na konto przedstawiciela okupanta będącego w koalicji z PiS. Organizacja bez żadnej kontroli i nadzoru odda kasę pod stołem a jeszcze odlicza sobie dotacje pod stołem. Dlaczego nie Polska organizacja humanitarna tylko jakaś obca to są przedstawiciele narodu czy kolaboranci.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 18 razy 18

  Kaczyński jak i Macierewicz i Morawiecki (Kornel) są mistrzami w destrukcji.
  Rozwalą, zniszczą wszystko umiejętnie. Ale problem polega na tym że społeczeństwu bardziej potrzebna jest wizja przyszłości ich i dzieci nić chore kompleksy byłych "bohaterów" przeszłości.
  Spadajcie w niebyt psychopaci!!!

 • Poczta Lotnicza

  Oceniono 20 razy 18

  Łaskawca! Obniżył samorządowcom, a mógł całej budżetówce

 • ziggybum

  Oceniono 21 razy 15

  Szaleniec u władzy wpadł w panikę. Witamy w Polszcze...

 • freeman72

  Oceniono 14 razy 12

  Hipokryzja Kaczyńskiego sięga zenitu. Poza tym, że uderza w opozycję to jeszcze pokazuje, że nie ma kręgosłupa moralnego. Jak by sondaże nie spadły to premie mogły by dalej rosnąć i dawać je wszystkim jak leci? A gdzie poczucie przyzwoitości? I to wszystko w wielkim pojednaniu z Kościołem, który też wymaga skromności. Teoretycznie - patrz Rydzyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX