Smoleńsk przycichnie? Prof. Smolar: Odsłonięcie pomnika może być zamknięciem etapu żałoby

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej może być krokiem w stronę przekształcenia formy nadal przeżywanej żałoby - tłumaczył w Poranku TOK FM prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku były szokiem dla całej Polski niezależnie od wspieranej opcji politycznej. Natychmiast zaczęto organizować obchody i uroczystości żałobne, które ku zdziwieniu części społeczeństwa trwają aż do tej pory. Zdaniem prof. Smolara, teraz może nastąpić moment skierowania ich w nieco inną stronę, ale nie ma możliwości całkowitego wygaszenia emocji związanych z katastrofą. 

Jak klęska popowstaniowa

- Opozycja nie docenia pewnej rzeczy, która jest istotna. Oczywiście tam nakłamano masę rzeczy, a być może również wierzono w to: o spiskach, o wybuchach, o helu, o mgle, te wszystkie brednie które opowiadał pan Macierewicz i jego zwolennicy. Ale za tym kryje się przecież coś głębszego. To znaczy, że dla bardzo dużej części Polski, dla całej Polski, to był szok i to była tragedia. Ale intensywność tego odczucia była różna w różnych grupach społecznych. Dla części Polski obserwowaliśmy rzeczy niesłychane zupełnie, jakby wróciły czasu popowstaniowe XIX wieku. To znaczy, obchodzenie żałoby narodowej w czasach równocześnie kiedy Polska nie była w atmosferze klęski popowstaniowej, tylko wręcz przeciwnie. Była krajem sukcesu – mówił prof. Smolar.

Prezes Fundacji Batorego podkreślił jednak, że o ile ból i sposób odczuwania go może przybrać obecnie łagodniejszą formę, nadal będzie trzeba zwracać uwagę na mogące pojawić się przy tej okazji manipulacje i nadużycia. Wtorkowe, zakrojone na dużą skalę obchody mogą być „próbą odwrócenia uwagi od faktu, że rządzący nie mają nic do powiedzenia - to znaczy, obiecywali, obiecywali (wyjaśnienie katastrofy – red.)” – dodał prof. Smolar.

Zagospodarować uczucia skrajnej prawicy

- Można przedstawić hipotezę, że jedną z poważnych obaw Jarosława Kaczyńskiego, poza tą związana ze spadkiem notowań PiS-u, jest to że w wyniku koniecznych ustępstw w stosunku do Unii Europejskiej, w stosunku do żydów i Amerykanów, że tu otwiera się pole dla skrajnej prawicy. To przed czym zawsze przestrzegał i starał się do tego nie dopuścić Jarosław Kaczyński - zauważył prezes Fundacji Batorego. 

Zwrócono uwagę, że niezagospodarowanie uczuć osób o radykalnych poglądach otwiera możliwość powstania formacji skrajnie prawicowej. Jak podkreślił gość Poranka, może to być jeden z powodów, dla których problematyka smoleńska nie zniknie z politycznej rzeczywistość kształtowanej przez PiS. Możemy jednak spodziewać się pewnych jej przekształceń. 

- Już dzisiaj (10 kwietnia - red.) będziemy z tym mieli do czynienia. Dzisiaj to będzie pomnik w centrum, prawda. Już nie Pałac Prezydencki, nie miejsce tych pielgrzymek corocznych. Jaką znajdą formułę, tego nie wiem, ale na pewno to pole emocjonalne będzie zagospodarowane i PiS będzie się starał utrzymać więź z tą częścią ludności, która do dzisiaj bardzo boleśnie przeżywa tę katastrofę - zaznaczył Smolar. 

Jarosław Kaczyński zapowiedział zakończenie comiesięcznych obchodów upamiętniających katastrofę smoleńską po powstaniu i odsłonięciu pomnika. W związku z tym, również Obywatele RP szykują na 10 kwietnia ostatnią planowaną kontrmiesięcznicę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Czy katastrofa smoleńska przycichnie? Prof. Smolar: "To było odczuwane jak klęska popowstaniowa. Żałoba może zmienić swoją formę po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej"
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 11 razy 9

  Nie zgodzę się z Panem Profesorem: ten taniec na grobach, ta perfidna nekropolityka, wyłudzanie na boku kolejnych odszkodwan, będzie trwała i trwała mać!

 • kali23

  Oceniono 7 razy 7

  O czym ten tzw. profesor bełkocze?
  O jakiej żałobie?
  Te tzw. polskie "elyty" emanują GŁUPOTĄ. W szczególności " profesory" z UW - wylęgarni polskich idiotów.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież Orban postawił pomnik w Budapeszcie, 8 km od centrum w jakichś slumsach, niech tam ta hołota jeździ co miesiąc, nikt in nie będzie przeszkadzał

 • konfuziussagt

  Oceniono 7 razy 5

  O jakiej zalobie mowimy?
  Po osmu latach?!
  Cyniczna gra polityczna na trupach. Nic wiecej.
  Przez te 8 lat Polacy nie maja kogo oplakiwac?
  Ojcow, matek, zon, mezow, dzieci, dziadkow,
  innych bliskich, przyjaciol?
  Kain zabil Abla. I zadne miesiecznice
  nie wyprowadza Boga w pole.
  Co innego glupcy, ale oni daja utrzymanie
  oszustom od tysiecy lat.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 7 razy 5

  szokiem? dla mnie tak średnio, po eskapadzie na granicy z Osetią, a szczególnie po słynnym locie do Gruzji, gdzie Wielki Wódz kazał kapitanowi samolotu złamac procedury bezpieczeństwa (na szczęscie nie uległ), spodziewałem się wszystkiego po tych idiotach.

 • glemp1

  Oceniono 6 razy 4

  Pomnik Zimnego Lecha, który brzozom się nie kłaniał powinien powstać na koszt Polskęzbawa na terenie żoliborskiej posesji prezesa wszystkich prezesów. Tyle w temacie.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 6 razy 4

  Ciągłe mieszanie polityki z wiarą; w obchodach żałoby nie ma czegoś takiego jak MIESIĘCZNICA w dodatku trwająca kilka lat. 1. pasażer "tutki" był doktorem nauk prawnych,, a nie żadnym "profesorem" jak kłamliwie przekręca fakty zawieszona kolejna tablica ku czci dr hab. L.K.

 • slawczan

  Oceniono 6 razy 4

  Myślałem, że pan profesor jest rozumniejszy. Jaka żałoba? Żałoba już dawno minęła - teraz tylko polityczna nekrofilia. Co ciekawe, że ludzie powiązani z PiS nadal są ,,nieutuleni w swej żałobie" - tym nie-pisowskim pisowscy degeneraci zapewniają ,,żałobę" rozkopując groby ich bliskich.
  Przykład kariery pań Gosiewskich jasno wskazuje, że na oddaniu trupa bliskiego do dyspozycji Prezesa da się nieźle zarobić.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 3

  To histeryczna próba dojechania do wyborów na smoleńskiej rezerwie. Tam już są opary, próbują się rozpędzić, bo może będzie lekko z górki. Nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX