Nie milion a 600 tys. zł. Sąd obniżył kaucję za senatora Koguta

400 tysięcy do zwrotu, bo sąd w Katowicach obniżył poręczenie majątkowe dla senatora Stanisława Koguta. Zezwolił też na wyjazdy zagraniczne b. polityka PiS.

Stanisław Kogut zarzuty korupcyjne usłyszał w styczniu. Prokuratura wnioskowała wtedy o uchylenie senatorowi immunitetu. Senat, w tajnym głosowaniu, nie wyraził jednak zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Koguta.

Senator nie przyznaje się do zarzucanych czynów. Wg prokuratury, przyjął korzyść majątkową w łącznej kwocie 1 mln 170 tys. zł. Większość - milion - miał otrzymać w zamian za pomoc w umorzeniu postępowania administracyjnego, którego efektem miało być wpisanie hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie do rejestru zabytków. Pieniądze miały pochodzić od biznesmenów, którzy w gmachu byłego hotelu chcieli otworzyć galerię handlową.

Stanisław Kogut został oskarżony również o pomoc w złagodzeniu odbywania kary więzienia - miał się powoływać na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie.

Sąd w Katowicach obniża kaucję

Katowicki sąd na wniosek obrony obniżył wysokość poręczenia majątkowego, jakie prokuratura zastosowała wobec senatora. Zezwolił też na wyjazdy polityka za granicę.

- Sąd uznał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodobnia fakt popełnienia przez senatora Stanisława Koguta zarzucanych mu czynów o charakterze korupcyjnym. Funkcjonują również przesłanki szczególne do zastosowania środków zapobiegawczych w postaci uzasadnionej obawy matactwa i surowej grożącej kary - mówił prokurator Leszek Sroka.

Obrona wnioskowała o całkowite uchylenie poręczenia majątkowego.  Pieniądze wpłacił nie tylko senator ale też osoby trzecie. Teraz zgodnie z decyzją sądu 400 tys. zł zostanie mu zwrócone.

Postanowienie katowickiego sądu jest prawomocne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM