"Na mównicę wszedł niemowa z wnioskiem o wolności słowa" - Lis o poprawianiu ust. sądowych

Polski parlamentaryzm przypomina "sejm kalek" z piosenki Jacka Kleyffa: "Stuk puk laska w podłogę" i Sejm wyraża zgodę na nowelizacje ustaw o sądownictwie - komentowali goście Jacka Żakowskiego

W prowadzonym przez Jacka Żakowskiego programie Tomasz Lis, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka zastanawiali się nad osłabieniem instytucji parlamentu, który jest w pełni podporządkowany woli kierownictwa PiS.

- Opis tego, co się teraz dzieje możemy znaleźć w piosence śpiewanej przez Macieja Zembatego z 1981 roku - stwierdził Lis.

- Słowa nie są nadmiernie politycznie poprawne, ale państwo starsi, tacy jak ja i jeszcze starsi, pamiętają:

Na mównice wszedł niemowa
Z wnioskiem o wolności słowa.
Dyskusja się zawiązała
Kiedy zabrał głos jąkała.

Stuk puk laska w podłogę
Sejm, sejm wyraża zgodę
Stuk puk laska o blat
Sejm mówi tak.

W odpowiedzi - czyniąc aluzję do Antoniego Macierewicza - Wiesław Władyka dodał, że jeszcze ładniejsza była zwrotka o kolejnym parlamentarzyście wchodzącym na mównice:

Przedstawiciel paranoi
Wstał, nikogo się nie boi.
Będzie chyba całkiem szczery
Gdyż przy sobie ma papiery.

- Paradoksalnie erozja grupy sprawującej władzę, wyrażająca się w konfliktach pomiędzy różnymi frakcjami i koteriami obozu Zjednoczonej Prawicy, nie zakłóciła panującej wśród parlamentarzystów dyscypliny -  podkreślił Jacek Żakowski.

Cel? Stworzenie pozoru

Goście "Poranka Radia TOK FM" sugerowali, że skutkiem tej sytuacji było wczorajsze przyjęcie przez Sejm nowelizacji trzech ustaw: o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i o KRS.

W oficjalnej opinii Sądu Najwyższego czytamy, że "proponowane zmiany mają charakter pozorny, i nie służą faktycznemu rozwiązaniu toczącego się sporu o praworządność. Mają na celu wyłącznie stworzenie pozoru, że istnieje wola zakończenia kryzysu".

Według Tomasza Lisa „mamy do czynienia z atrofią parlamentaryzmu”, bowiem jak stwierdza Sąd Najwyższy "część ze zgłoszonych propozycji jest przykładem instrumentalnego stanowienia prawa. A celem innych jest jedynie zakamuflowanie skutków, jakie wkrótce wywoła ustawa o SN".

Czytaj też: Opozycja domaga się dymisji marszałka Sejmu. Ewa Kopacz: Zamyka usta Polakom>>>

TOK FM PREMIUM