Nergal niewinny. Orzeł z plakatu Behemotha "może być ewentualnie uznany za godło PRL"

Nergal nie znieważył polskiego godła - uznał gdański sąd. Adamowi Darskiemu i jego współpracownikom z zespołu groziła kara grzywny lub roku więzienia.

Sprawa dotyczyła plakatu promującego trasę koncertową zespołu Behemoth. Prokuratorów nie przekonywały argumenty Adama Darskiego i jego współpracowników, że na plakacie przedstawiony jest po prostu drapieżny ptak - orzeł, stylizowany w deathmetalowej konwencji.

Śledczy przekonywali, powołując na opinie biegłych z zakresu heraldyki, że mamy do czynienia ze znieważeniem godła poprzez połączenie z elementami, "które nie powinny znaleźć się w godle, w szczególności elementy satanistyczne: rogi, węże, trupie czaszki".

Gdański sąd orzekł dziś, że orzeł z plakatu nie miał nic wspólnego z polskim godłem. Nie ma więc mowy o znieważeniu. Jak podkreślał sędzia Marek Kapała, orzeł bez korony nie jest bowiem godłem RP. - Może być ewentualnie uznany za godło Polskiej  Rzeczypospolitej Ludowej - mówił sędzia.
Adama Darskiego na sali rozpraw nie było. Jeden z jego współpracowników Maciej Gruszka dziękował sądowi za sprawiedliwy wyrok.

- Wyrażam też ubolewanie, że tą w sprawą nasz wymiar sprawiedliwości się musiał zająć - stwierdził.

Wyraźnie rozczarowana prokuratura nie wykluczyła apelacji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Nergal niewinny. Orzeł z plakatu Behemotha "może być ewentualnie uznany za godło PRL"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 4

  Jakież to szczęście dla Nergala, że PRL nie jest uznawany za państwo polskie.(pomijam już, że tak kura bez korony na monecie Chrobrego też jest symbolem utożsamianym z Polską piastowską)
  Gdyby orzeł miał koronę mógłby być uznany za mały herb Kongresówki.
  I co wtedy?

  Swoją drogą n.p. w tygodniku NIE tyle razy ten biedny biały orzeł obrazował na rysunkach satyrycznych kondycję naszego państwa, że doprawdy nie wiem co tak nagle prokuraturę ubodło.
  Czyżby prokurator był z zamiłowania ornitologiem?

  Orzeł (w koronie, czy bez) nie jest własnością państwa polskiego.
  Orła można sobie narysować w ostrogach, ze spuchniętym przyrodzeniem, w cylindrze i fraku - jak kto woli.
  Czy orła można ukrzyżować na obrazku?
  W tym kraju bym uważał....

 • javall

  Oceniono 4 razy -4

  Skandaliczny wyrok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX