Po 22 nie kupisz alkoholu. Bo na pijackie burdy skarżą się mieszkańcy

W Bytomiu przygotowano projekt uchwały w sprawie nocnej prohibicji. takie rozwiązania są już w Krakowie i Poznaniu. - Kto pije, będzie pił. W nocy pójdzie na melinę - komentuje mieszkanka Bytomia.

Coraz więcej polskich miast decyduje się ograniczyć sprzedaż alkoholu w nocy. Na wprowadzenie takich przepisów radom gmin pozwala nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- W okolicy sklepów monopolowych bardzo często dochodzi do pijackich burd i awantur, na które skarżą się mieszkańcy. Teraz miasto może skutecznie ograniczyć to zjawisko - mówi reporterowi Radia TOK FM wiceprezydent Poznania - Mariusz Wiśniewski.  - Sądzimy, że to racjonalne rozwiązanie. 23 jest godziną, do której i tak spora część sklepów była czynna - dodaje.

Radni pozwolili za to na swobodne spożywanie alkoholu nad brzegiem Warty.


Na ograniczenia decyduje się również Kraków. Mieszkańcom najbardziej przeszkadza hałas nocnych zabaw.

- Zdarzają się miejsca, gdzie pijący alkohol wyrzucają butelki, tłuką je i załatwiają przy okazji potrzeby fizjologiczne - tłumaczy Edward Tarczałowicz, radny V dzielnicy Krakowa.

W części krakowskich dzielnic alkoholu nie kupimy już od godz. 22, w innych od 23. Po wprowadzeniu w życie uchwały, zakaz dotyczył będzie również stacji benzynowych.

Kolejne miasto na liście

W Bytomiu, gdzie magistrat otrzymuje coraz więcej skarg na nocną sprzedaż alkoholu, w przyszłym tygodniu radni będą pracować nad własną uchwałą.

Argumenty są tu podobne, jak w innych miastach: - Dla większości mieszkańców sprzedaż alkoholu w porach nocnych była źródłem naruszania porządku, ładu, ciszy nocnej - wyjaśnia prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Wprowadzenie nocnej prohibicji rozważają też samorządy - między innymi - Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.

Nie wszyscy wierzą w powodzenie pomysłów samorządów: - Kto pije, to i tak będzie pił.  W nocy pójdzie na melinę i kupi - twierdzi w rozmowie z TOK FM jedna z mieszkanek Bytomia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Poznaniu, Krakowie i Bytomiu
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Brawo !!! Pić mogą tylko osoby mające odpowiednie upoważnienie od proboszcza. I wprowadzić obowiązek coniedzielnego uczestnictwa we mszy świętej ...

 • kruk6666

  Oceniono 6 razy 6

  Jeszcze seria takich uchwał w miastach , a ci co je uchcwalili mają przegrane wybory samorządowe.

 • t1950

  Oceniono 4 razy 4

  W Bytomiu w pierwszej kolejności powinni posprzątać kupy po psach bo śmierdzi. W innych miastach też.

 • kyosunim

  Oceniono 3 razy 3

  A meliny już zwiększają produkcję

 • incipit

  Oceniono 2 razy 2

  Jak się ma gotową sieć bimbrowni to należy wprowadzić w okolicy prohibicję.

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  no to Bartyla może pożegnać się z urzędem
  dal dupy PiSowi i kościołowi (bo o to w tym chodzi) ale już nie ma szans na reelekcję
  do kurii go wezmą ?

 • vomiting_frog

  Oceniono 1 raz 1

  Bytom to miasto tradycji tam jeszcze meliny nie wyginęły i te tradycje są kultywowane.
  Płynnie przejdą do porządku dziennego nad tym zakazem

 • szmatlawiecusuwakomentarze00

  Oceniono 3 razy 1

  Po całej Polsce?
  "Pijalnia Wódki i Piwa powstanie w centrum Sopotu? Lokal powstaje, mimo że nie mają jeszcze koncesji na alkohol".

  "Zaczynam się bać i to poważnie. Prezydenta i radnych trzeba by przebadać psychiatrycznie bo widać mają poważny problem. Najpierw rozdawali na lewo i prawi koncesje na gorzałę. Zrobili z Sopotu typową żulownię , przestali nad tym panować , policja przy tym okazała się bardzo niewydolna i nieskuteczna a teraz chcą się pokazać jacy oni troskliwi i zaczynają walczyć z tym co sami stworzyli. No bo kto rozdawał tyle koncesji ????
  Kiedyś na dole monciaka były piękne rabaty z kwiatami., zalali je betonem . Teraz ogłaszają konkursy na najpiękniejszy projekt wprowadzenie zieleni , tam gdzie kiedyś były owe piękne rabaty z kwiatami a teraz jest beton. Czy to nie jest objaw schizofrenii ??
  Nastawiali bilbordów wszędzie gdzie się da ale widać tylko po to by potem ogłaszać wszem i wobec ze owe bilbordy są paskudne i teraz będą je likwidować ( to po co je nastawiali ??????)
  Takie działania naprawdę zaczynają budzić uzasadniony niepokój... "

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Po co się "szczypać"?! Od razu wprowadzić godzinę policyjną!!! Zakaz przebywania i oddychania poza swym miejscem zamieszkania. Centrum Poznania wieczorem już teraz przypomina cmentarz! Kto mógł to z centrum uciekł. I nadal ucieczki trwają. Teraz centrum Poznania upodobni się do pustego grobowca. Imprezowicze, menelstwo nadal będą imprezować tyle, że poza grobowcem w melinach i ich okolicach. Kiedyś pamiętam kolejki do meliny w baraku przy Grunwaldzkiej, w których można było spotkać nawet milicjantów w mundurach! Teraz te stare czasy odżyją!
  Reasumując: Kretynizm samorządowców jest większy niż Himalaje!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX