Po 22 nie kupisz alkoholu. Bo na pijackie burdy skarżą się mieszkańcy

W Bytomiu przygotowano projekt uchwały w sprawie nocnej prohibicji. takie rozwiązania są już w Krakowie i Poznaniu. - Kto pije, będzie pił. W nocy pójdzie na melinę - komentuje mieszkanka Bytomia.

Coraz więcej polskich miast decyduje się ograniczyć sprzedaż alkoholu w nocy. Na wprowadzenie takich przepisów radom gmin pozwala nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- W okolicy sklepów monopolowych bardzo często dochodzi do pijackich burd i awantur, na które skarżą się mieszkańcy. Teraz miasto może skutecznie ograniczyć to zjawisko - mówi reporterowi Radia TOK FM wiceprezydent Poznania - Mariusz Wiśniewski.  - Sądzimy, że to racjonalne rozwiązanie. 23 jest godziną, do której i tak spora część sklepów była czynna - dodaje.

Radni pozwolili za to na swobodne spożywanie alkoholu nad brzegiem Warty.


Na ograniczenia decyduje się również Kraków. Mieszkańcom najbardziej przeszkadza hałas nocnych zabaw.

- Zdarzają się miejsca, gdzie pijący alkohol wyrzucają butelki, tłuką je i załatwiają przy okazji potrzeby fizjologiczne - tłumaczy Edward Tarczałowicz, radny V dzielnicy Krakowa.

W części krakowskich dzielnic alkoholu nie kupimy już od godz. 22, w innych od 23. Po wprowadzeniu w życie uchwały, zakaz dotyczył będzie również stacji benzynowych.

Kolejne miasto na liście

W Bytomiu, gdzie magistrat otrzymuje coraz więcej skarg na nocną sprzedaż alkoholu, w przyszłym tygodniu radni będą pracować nad własną uchwałą.

Argumenty są tu podobne, jak w innych miastach: - Dla większości mieszkańców sprzedaż alkoholu w porach nocnych była źródłem naruszania porządku, ładu, ciszy nocnej - wyjaśnia prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Wprowadzenie nocnej prohibicji rozważają też samorządy - między innymi - Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.

Nie wszyscy wierzą w powodzenie pomysłów samorządów: - Kto pije, to i tak będzie pił.  W nocy pójdzie na melinę i kupi - twierdzi w rozmowie z TOK FM jedna z mieszkanek Bytomia.

TOK FM PREMIUM