Obrońcy Puszczy po wyroku Trybunału UE: Radosny dzień, ale nie zapominajmy o Puszczy Karpackiej

Zwiększone wycinki w Puszczy Białowieskiej łamały unijne prawo - tak ostatecznie i nieodwołalnie orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska opłaci koszty procesu, nie zapłaci jednak kary.

Według Trybunału, który orzekał w pełnym, 15-osobowym składzie, zarządzone przez rząd PiS masowe wyręby łamały dyrektywy ptasią i siedliskową. Wygłaszając sentencje wyroku sędzia Marek Safian podkreślał, że cięć nie uzasadniała gradacja kornika a w ich trakcie zagrożone były chronione gatunki chrząszczy i ptaków.

Czytaj też: Nie wahali się, by stanąć w obronie przyrody. Nagroda TOK FM im. Anny Laszuk dla Obrońców Puszczy Białowieskiej

To właśnie aktywnością atakującego świerki kornika konieczność wyrębów uzasadniał ówczesny minister środowiska Jan Szyszko.

W ramach wyrębu w ciągu dwóch lat wycięto blisko 200 tysięcy drzew, ponad połowę w najcenniejszych, ponadstuletnich fragmentach lasu.

Kary nie będzie, ale...

Jeśli Polska zastosuje się do wyroku i nie wznowi wstrzymanych w grudniu wyrębów, nie poniesie finansowych konsekwencji.

Obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk kilkukrotnie zapowiadał, że uszanuje wyrok Trybunału UE.- Z ogromną radością przyjmujemy wyrok Trybunału UE. Cieszymy się, że to, co powtarzaliśmy od miesięcy, zostało potwierdzone - w Puszczy Białowieskiej było łamane prawo - komentuje  w rozmowie z Tokfm.pl Joanna Pawluśkiewicz z Obozu Dla Puszczy.  - Stawia to działalność Lasów Państwowych w zupełnie innym świetle, niż by chcieli. Stawia to też ich ostatnie ruchy dotyczące naprawy wizerunku w bardzo ciekawym świetle. Przypominamy, że Lasy Państwowe zakazały swoim pracownikom prowadzenia nienawistnych, hejterskich profili na Facebooku i w innych mediach społecznościowych, co nas bardzo cieszy. Jesteśmy od wielu miesięcy obrażani, szkalowani. Jesteśmy też ciągani po sądach - nie dotyczy to tylko Obozu dla Puszczy, ale też innych organizacji związanych z obroną. Mamy nadzieję, ze teraz zarzuty przeciwko nam zostaną oddalone, że Lasy Państwowe stwierdzą, że ich 187 wyroków nakazowych, które otrzymali Obrońcy Puszczy, będzie zniwelowanych. Że nasze sprawy cywilne, sprawy karne zostaną umorzone.  Broniliśmy prawa i występowaliśmy w stanie wyższej konieczności - dodaje.

Jest więcej zagrożonych lasów

- Tak bardzo jak cieszymy się, że UE to powiedziała, jest nam przykro, że nasz kraj jest pociągany do odpowiedzialności. Nie powinno być takich sytuacji, nasze lasy powinny być pod ochroną. Puszcza Białowieska powinna zostać jak najszybciej parkiem narodowym - podkreśla aktywistka.

Joanna Pawluśkiewicz zwraca też uwagę, że Puszcza Białowieska nie jest jedynym cennym obszarem narażonym na zniszczenie.

- Nie zapominajmy o Puszczy Karpackiej. Jej dewastacja zaczęła się już kilka lat temu, a teraz podpisana została decyzja ministra o kompletnej wycince. Miejmy nadzieję, że dzięki temu wyrokowi Lasy Państwowe opamiętają się i wreszcie zaczniemy traktować lasy polskie tak, jak na to zasługują i nie ciąć ich bezmyślnie i niezgodnie z prawem - apeluje.

Obrońcy Puszczy - ich walka nadal trwa

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM