Polska Fundacja Narodowa wynajęła agencję PR, by budować swój wizerunek. "Trochę kuriozalne"

Polska Fundacja Narodowa - organizacja powołana do budowania wizerunku Polski i jej kultury za granicą - sama zatrudniła specjalistyczną firmę do budowania własnej marki.

Fala krytycznych i ironicznych komentarzy przeszła przez media społecznościowe po tym jak Polska Fundacja Narodowa - organizacja powołana do budowania wizerunku Polski i jej kultury za granicą - zatrudniła znaną agencję PR do obsługi własnego wizerunku. Agencja Partner of Promotion ma zająć się obsługą dziennikarzy oraz prowadzeniem biura prasowego kontrowersyjnej fundacji.

O powołanej przez rząd Beaty Szydło fundacji, finansowanej przez spółki skarbu państwa, po raz pierwszy stało się głośno, kiedy zdecydowała się ona na przeznaczenie ponad 8 milionów na kampanię "Sprawiedliwe sądy", w czasie gdy na ulicach polskich miast trwały protesty przeciw zmianom w sądownictwie.

Fundacja unika informowania, w jaki sposób wydaje pieniądze - choć, jak orzekł sąd I instancji, ma taki obowiązek. Jan Kunert, dziennikarz Polsatu, 10 kwietnia wygrał proces z Polską Fundacją Narodową w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd orzekł, że skoro fundacja dysponuje majątkiem publicznym, a jej inicjatorem jest polski rząd, to jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej.

Fundacja jest tak bogata, że nie musi się tłumaczyć 

W rozmowie z portalem Tokfm.pl, Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, który brał udział w zainicjowanej przez Kunerta rozprawie, wyraził sceptycyzm co do konsekwencji orzeczenia sądu: - Fundacja zapowiedziała, że wyrok przyjmuje, ale wciąż nie ujawniła swoich wydatków. Według mojej wiedzy kolejne osoby skierowały skargi na nietransparentność PFN. W tym roku wyroków dotyczących różnych aspektów działalności Fundacji będzie kilka lub kilkanaście. 

Powołanej przez PiS potężnej fundacji (jej budżet to ok. 100 mln złotych) może to nie wzruszyć: - Dysponuje ona takimi środkami, że nie straszne są jej jakiekolwiek orzeczenia sądu administracyjnego: grzywny w takich postępowaniach są bardzo niskie, a wyrokiem sądu nie można w żaden sposób zmusić fundacji do publikowania informacji. Kolejne grzywny co najwyżej negatywnie odbiją się na wizerunku PFN - prognozuje.

Pieniądze państwowych spółek, wielkie wpływy rządu

Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że Polska Fundacja Narodowa zarządzana jest przez bliskie polityczne otoczenie PiS. Kompetencje i doświadczenie jej zarządu poddawane są w wątpliwość. Z tego punktu widzenia wynajęcie profesjonalnej agencji PR nie dziwi. - Jednak to sama Polska Fundacja Narodowa miała być instytucjonalną agencją PR stworzoną dla obrony dobrego imienia Polski, więc wynajęcie agencji PR jest trochę kuriozalne - mówi Wachowiec.

- Najgorsze, że przedstawiciele PFN cały czas w zaparte twierdzą, że jest ona podmiotem prywatnym lub organizacją pozarządową - podkreśla ekspert FOR. Jednak jej pieniądze pochodzą z majątku 17 spółek Skarbu Państwa. Dziennie to ponad 600 tys. złotych.

- Wystarczy zajrzeć do statutu Fundacji, gdzie ogromne uprawnienia ma dwóch konstytucyjnych ministrów: minister skarbu państwa i minister ds. energii decydują o składzie zarządu, o składzie rady, o likwidacji fundacji i o zmianie samego statutu. Doszło do prywatyzacji majątku publicznego. To jest bardzo zły przykład - podsumowuje Wachowiec.

DOSTĘP PREMIUM