Waldemar Pawlak: Koalicja Platformy i Nowoczesnej nie wygra z PiS

Były premier i szef PSL skrytykował w TOK FM tworzenie jednego bloku opozycji, który będzie jedynie "anty-PiS-em".

Były premier Waldemar Pawlak uważa, że Koalicja Obywatelska nie jest sposobem na wygraną z PiSem w wyborach samorządowych. - Tym się powinna różnić opozycja od PiS-u, że nie będzie proponować jednolitego anty-PiS-u. Jeśli spojrzymy na takie kraje jak Niemcy, Francja czy Skandynawia, tam scena polityczna nie podzieliła się na dwa - mówił w "Wywiadzie politycznym" w TOK FM.

W minioną sobotę liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podpisali porozumienie koalicyjną, tworząc wspólny komitet "Koalicja obywatelska". Zapowiedzieli zwycięstwo wyborcze, które na 100-lecie niepodległości "obroni" samorząd przed "zarazą PiS".

Ma ona się opierać na trzech filarach: wspólni kandydaci, mobilizacja i frekwencja. Podczas sobotniej konwencji politycy podkreślali, że Koalicja Obywatelska nie będzie straszyła PiS-em, ale zamierza rozmawiać z ludźmi, a na podstawie bezpośrednich rozmów mają powstać programy dla poszczególnych regionów.


Grzegorz Schetyna poinformował, że koalicja ma charakter ogólnopolski, a w sobotę "skonkretyzowała się w pierwszym regionie". Podkreślił, że oba ugrupowania chcą iść drogą Platformy z 2006 r., która odniosła wówczas swoje pierwsze zwycięstwo wyborcze, właśnie w wyborach do sejmików, a Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem Warszawy.

Schetyna wyraził pogląd, że efekt wspólnej pracy Platformy i Nowoczesnej "wywołał wielką frustrację u Jarosława Kaczyńskiego i PiS". Oznajmił też, że PO i Nowoczesna zamierzają szukać porozumienia z innymi środowiskami wolnościowymi i prodemokratycznymi. - Nie popełnimy błędu węgierskiej opozycji. Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS - zapewnił.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM