Gang Szczurzaków atakuje! Nieświadomie karmimy gryzonie z kanalizacji - zobacz jak

- Dzięki resztkom jedzenia wrzucanym do toalety, szczur ma doskonałe warunki do egzystencji - mówi prezes wodociągów z Sosnowca. W walce z plagą miasto nawiązało do akcji promocyjnej popularnych dyskontów.

Sosnowiec chce powstrzymać inwazję szczurów, poprzez edukowanie mieszkańców czego nie powinni wrzucać do toalety. W mieście startuje kampania Gang Szczurzaków, przygotowana przez władze miasta i sosnowieckie wodociągi. Ma ona uświadomić mieszkańcom, jakie skutki przynosi wrzucanie resztek jedzenia do muszli klozetowej. Jej tytuł nawiązuje do lubianych przez Polaków maskotek promujących zakupy w dyskontach.

Problem szczurów w całym kraju


Dla sosnowieckich wodociągów straty na skutek działalności gryzoni sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku - mówi prezes spółki Magdalena Pochwalska. - Mieszkańcy muszą zrozumieć, że dokarmiają szczury. Taki problem występuje nie tylko w Sosnowcu, ale w całym kraju i na świecie - mówi.

 

Podkreśla, że walka ze szczurami nie przynosi spodziewanych efektów, bo szczur dzięki resztkom jedzenia wrzucanym do toalety, ma doskonałe warunki do egzystencji: - Wyłożenie trutek nie wystarczy. Eksperci mówią, że szczury jako zwierzęta inteligentne, wysyłają do sprawdzenia takiej substancji najsłabszego osobnika. Zresztą dlaczego miałyby się nią interesować, skoro z kanalizacji ma wszystko, czego mógłby chcieć: owoce, mięso, przetwory zbożowe - mówi.

Szczury bardziej zabójcze niż wojna


Resztki jedzenia to nie jedyny problem; do muszli trafiają artykuły przemysłowe takie jak pieluszki, wkładki higieniczne, szmaty, rajstopy, patyczki do uszu, które mogą spowodować niedrożność rur.


W ramach kampanii powstał film animowany, który trafił do sieci, a swoich skrzynkach mieszkańcy znajdą ulotki oraz naklejki przedstawiające Gang Szczurzaków. Plakaty rozwieszone zostaną też w toaletach publicznych.


Akcja przewiduje też edukowanie najmłodszych: - Chciałabym zainteresować dzieci tym, jakim zagrożeniem są dla nas szczury. W historii ludzkości więcej ludzi zginęło od chorób przenoszonych przez szczury, niż we wszystkich wojnach razem zebranych - opowiad Aleksandra Czechowska-Potecka, która w sosnowieckich szkołach będzie prowadzić zajęcia o szczurach wędrownych .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Gang Szczurzaków atakuje! Nieświadomie karmimy gryzonie z kanalizacji - jak?
Zaloguj się
  • siwywaldi

    Oceniono 1 raz 1

    Bez przesady.
    Szczurowi wcale nie tak łatwo jest opuścić kanalizacyjny labirynt, bo jedyne miejsca to często szczelne pokrywy studzienek rewizyjnych. Bo opowieści o szczurach wyłażących z sedesu, od chwili wprowadzenia rur z PCV, czyli od ok. 49 lat to już legenda.

    Natomiast prawdziwym szczurzym Eldorado, są śmietniki. Zwłaszcza po ostatniej "reformie śmieciowej", dzięki której we wszystkich dużych miastach ZMNIEJSZONO częstotliwość wywozu odpadów tzw. "zmieszanych" do jedno, góra dwukrotnego wywozu na tydzień. :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX