"Może powstać kolejny projekt ustawy degradacyjnej" - mówi wiceminister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak został zaproszony do Andrzeja Dudy na konsultacje w sprawie ustawy degradacyjnej. Zaznaczył, że rząd nie tworzy kolejnego projektu. Ale nowa ustawa może powstać z inicjatywy prezydenta.

Współtwórca projektu ustawy degradacyjnej, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, nie wykluczył w TOK FM, że nowy projekt tzw. ustawy degradacyjnej powstanie. Jak mówił, "piłeczka jest teraz po stronie prezydenta".

- Propozycja musi być wyartykułowana, położona na stół i wtedy możemy dyskutować nad tym projektem. Jak rozumiem, jutrzejsze spotkanie będzie dążyło do tego, żeby coś w tej materii się działo - mówił.

Czytaj też : "To przemoc państwa wobec żołnierzy". Tak były dowódca misji w Afganistanie ocenia ustawę degradacyjną

30 marca Andrzej Duda zawetował ustawę o odbieraniu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-90 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Jako powód podał przepisy pozbawiające stopni wojskowych członków WRON z mocy prawa, bez możliwości złożenia wyjaśnień i bez trybu odwoławczego, a także brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących.

Zapowiedział zarazem dyskusję z szefem MON, szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i organizacjami kombatanckimi nad tym, w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę.

Posłuchaj też:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Wojciech Skurkiewicz, Wiceminister Obrony Narodowej: Może powstać kolejny projekt ustawy degradacyjnej
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Czy to znaczy, że żołnierze, którzy w latach 1944-1945

  wyzwalali Polskę, zostaną zdegradowani, z powodu

  sprzeniewierzenia się polskiej racji stanu ? ? ? ? ? ? ?

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Jak cherlawy pies nie moze ugryzc, to chociaz nogawkę obsika. Takie znaczenie ma dla mnie ustawa degradacyjna. Ale jest ona taka cherlawa bo jej autorzy są tchórzami. Boją się pójśc na całośc. Skoro zabieramy stopnie wojskowe, zabierzmy tytuły naukowe, dyplomy, nazwy stanowisk zajmowanych w czasach PRL-u. Powrócmy do powszechnego zwrotu stosowanego przez władzę ludową, wcześniej przez jakobinów podczas rewolucji francuskiej. OBYWATELU. Obywatel Jaruzelski był zołnierzem i przez jakiś czas pracował w wojsku polskim.
  Obywatel Bartoszewski był chwilowo zatrzymany w nazistowskim obozie koncentracyjnym, skąd został zwolniony za wstawiennictwem innych obywateli tego kraju , pracował tez w ministerstwie spraw zagranicznych. Obywatel Wałęsa był elektrykiem, który czasowo został przez obywateli oddelegowany do pracy w kancelarii prezydenta Polski. Obywatel Balcerowicz zajmował się uczeniem w szkole i ekonomicznymi problemami państwa, powstałymi w okresie PRL-u. Obywatel Hermaszewski był pilotem samolotów woskowych w czasie PRL-u. Wytypowany został do lotu bardziej zaawansowanym sprzętem latającym nalezącym do ZSRR. Mozna zobrzydzic w ten sposób wszystko, zohydzic człowiekowi jego młodośc, zabic w nim jego radośc z osiągnięcia jakiegoś celu, zdobycia jakiejś wiedzy, wychowania porządnych ludzi, godnych następców. Kto tak postępuje ? Ludzie mali, tchózliwi, mściwi, ludzie godni pogardy, pełni kompleksów, silni tylko w grupie. Właśnie dwóch takich spotka się teraz ze sobą zeby wymyślec ustawę gnojącą innych Obywateli, zeby najwazniejszy Obywatel w tym kraju pochwalił ich i poklepał po plecach, uszczypał pieszczotliwie w policzek, zeby suweren zawył z radości. Ohyda.

 • eski57

  0

  zawistnikom szukającym mundurowych do degradacji proponuję – również z okazji 100-lecia .. „poszperać” w międzywojniu w którym to okresie m. inn. Strzelano do strajkujących robotników i chłopów , (ok. 400 ofiar) „jakiś” przewrót majowy był , Sanacyjny obóz koncentracyjny działał … - jeśli już - to może wypada sprawiedliwie rozliczyć te 100 lat ? !

 • benzyl

  0

  Jak widzę tego pana w TV to wychodzę z pokoju.

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 2 razy 0

  Jak Duda chce mieć pewność przegranej w nastepnych wyborach, to ... continue, please!

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 0

  Pośmiertne odbieranie stopni wojskowych w Kaczym Gumnie to namiastka kary śmierci. Autorzy i propagatorzy takiej, nieznanej w świecie cywilizowanym sadystycznej metody rozliczania się z historią, być może woleliby nawet ekshumować szczątki generałów, i urządzić im publiczną egzekucję. Ku radości hord sPISkowych troglodytów.

 • Oceniono 1 raz -1

  Upływ terminu oznacza, że zakończył się zakreślony okres, przewidziany na dokonanie jakiejś czynności. W braku ustawy do art. 129 ust. 2 Konstytucji RP bieg terminu do zgłoszenia tego protestu jeszcze się nie rozpoczął i oczywiście nie można mówić o upływie tego terminu. Nieskuteczność złożonej przedwcześnie przysięgi oznacza, że wadliwe są wszystkie ustawy wydane po dniu 23 grudnia 2000 r.

 • zdzisek1949

  Oceniono 2 razy -2

  Gen Wojciech Jaruzelski w 1989 r powinien zostać rozstrzelany podobnie
  jak to zrobili Rumuni z Ceausescu !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX