"Może powstać kolejny projekt ustawy degradacyjnej" - mówi wiceminister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak został zaproszony do Andrzeja Dudy na konsultacje w sprawie ustawy degradacyjnej. Zaznaczył, że rząd nie tworzy kolejnego projektu. Ale nowa ustawa może powstać z inicjatywy prezydenta.

Współtwórca projektu ustawy degradacyjnej, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, nie wykluczył w TOK FM, że nowy projekt tzw. ustawy degradacyjnej powstanie. Jak mówił, "piłeczka jest teraz po stronie prezydenta".

- Propozycja musi być wyartykułowana, położona na stół i wtedy możemy dyskutować nad tym projektem. Jak rozumiem, jutrzejsze spotkanie będzie dążyło do tego, żeby coś w tej materii się działo - mówił.

Czytaj też : "To przemoc państwa wobec żołnierzy". Tak były dowódca misji w Afganistanie ocenia ustawę degradacyjną

30 marca Andrzej Duda zawetował ustawę o odbieraniu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-90 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Jako powód podał przepisy pozbawiające stopni wojskowych członków WRON z mocy prawa, bez możliwości złożenia wyjaśnień i bez trybu odwoławczego, a także brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących.

Zapowiedział zarazem dyskusję z szefem MON, szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i organizacjami kombatanckimi nad tym, w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę.

Posłuchaj też:

TOK FM PREMIUM