Skarbówka zajęła emeryturę pani Alicji. Powód? Nie płaciła abonamentu na TVP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zajmie się sprawą pani Alicji. Słuchaczka zwróciła się do nas z prośbą o pomoc. Z emerytury ściągnięto jej zaległy abonament RTV, którego, jej zdaniem, płacić nie powinna.

Sprawa wydaje się dość prosta. Według aktualnego prawa osoba, która ukończyła 75. rok życia, jest zwolniona z płacenia abonamentu. Tyle tylko, że do 9 października 2015 75-latek musiał iść na pocztę i "wyrejestrować się" z płacenia abonamentu, dołączając dokument, który potwierdza jego wiek. A od wspomnianej daty już nie musi. Poczta Polska sama, dzięki PESELom, wie, kto jest już zwolniony z płacenia abonamentu. Takie osoby, po prostu, z dniem 75. urodzin mogą przestać płacić abonament.

Są jednak tacy, którzy 75 lat ukończyli w nieodpowiednim momencie

- Problem dotyczy osób, które ukończyły 75. rok życia, przed 9 października 2015, a nie "wyrejestrowały się", w myśl starych przepisów, z płacenia abonamentu - mówi reporterce TOK FM Piotr Mierzejewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i dodaje, że instytucja dostaje sporo zgłoszeń takich spraw.

Z jedną z nich zwróciła się do nas Słuchaczka TOK FM, pani Alicja. Przyznała, że o tym, że zalega z abonamentem dowiedziała się, gdy poszła sprawdzić wyciąg ze swojego konta: okazało się, że Urząd Skarbowy obciążył jej emeryturę kwotą ponad 400 złotych. W US wytłumaczono jej, że ponieważ nie przyjęła ostatniego pisma ponaglającego w tej sprawie, podjęto decyzję o egzekucji należności z emerytury.

- Przyszły do mnie dwa pisma, w odległości mniej więcej pół roku. Domagano się ode mnie zapłacenia kilkuset złotych zaległego abonamentu. W drugim piśmie to było już ponad 800 złotych - tłumaczy pani Alicja. 

Trzeciego pisma w ogóle nie przyjęłam, bo myślałam, że to jakiś oszust próbuje ode mnie wyłudzić pieniądze. Przecież 75 lat ukończyłam w 2010 roku

- żali się i dodaje, że z przekazów medialnych dotarła do niej jasna informacja, że gdy skończy się 75 lat, abonamentu się nie płaci.

Poczułam się pokrzywdzona i oszukana. Od półtora roku staram się o zwrot tych pieniędzy, ale każdy umywa ręce. Niestety, nie stać mnie na adwokata, choć w moim przekonaniu sprawę miałabym wygraną

- skarży się rozmówczyni naszej reporterki.

"Zaległość", jaką naliczono pani Alicji, to 1280 złotych, dla emerytki kwota więcej niż znacząca.

Nie ignorujmy pism

Dyrektor Mierzejewski z Biura RPO podkreśla, że kiedy dostajemy upomnienie, w którym jest wskazane, że z tytułu abonamentu jesteśmy winni konkretną kwotę, należy kierować wniosek do KRRiT o jej umorzenie. I najważniejsze: nie powinniśmy ignorować korespondencji w takiej sprawie. Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności pisma, warto zapytać znajomych, pójść na pocztę, do Urzędu Skarbowego czy innej instytucji.

Jest też list do ministerstwa

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował nas także, że jego urząd wystąpił z inicjatywą, by Poczta Polska jako formalny wierzyciel zobowiązań wynikających z abonamentu RTV mogła wystąpić z wnioskiem do stosownego ministerstwa o umorzenie tego rodzaju zobowiązań.

Dyrektor Mierzejewski deklaruje, że po otrzymaniu dokumentów dotyczących sprawy pani Alicji jego urząd przeanalizuje sprawę i postara się pomóc, jeśli szczegóły sprawy, na razie urzędowi nieznane, na to pozwolą. Przyznał zarazem, że praktyka wskazuje, iż szanse na odzyskanie pieniędzy przez panią Alicję nie są duże, choć, oczywiście, nie można jednak tego z góry przesądzać.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM