"Nam nie należą się nawet 153 zł". Poruszający opis sytuacji ludzi z lekką niepełnosprawnością

"Pracuję tylko dlatego, że słowem nie wspomniałam o niepełnosprawności. Swego czasu szukając pracy słyszałam: zatrudnienie pani się nam nie opłaca" - napisała kobieta z lekką niepełnosprawnością.

Od kilkunastu dni w Sejmie trwa protest osób z niepełnosprawnością i członków ich rodzin, którzy domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla swoich dzieci, często niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Niepełnosprawność występuje jednak również w stopniu umiarkowanym i lekkim, a osobom z tą ostatnią nie przysługują od państwa żadne świadczenia. W imieniu tej grupy w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami zabrała głos mieszkanka Zgorzelca, Stasia Kuzio-Podrucka, które w publicznym wpisie na Facebooku opisała sytuację podobnych sobie osób:

“Nam nie należy się nawet 153 zł [zasiłku pielęgnacyjnego]. To, że pracuję to tylko dlatego, że słowem nie wspomniałam o niepełnosprawności. Idąc na badania okresowe w myślach błagam by okulista dał mi zgodę na pracę” - pisze kobieta. “Swego czasu szukając pracy gdy pokazywałam orzeczenie słyszałam: zatrudnienie pani się nam nie opłaca”.

“Nie oczekuję współczucia. Nie oczekuję słów wsparcia” - czytamy we wpisie. “Chcę byście zrozumieli, że są trzy rodzaje stopni niepełnosprawności. I każde finansowo rozwala. Każde. Nasz stopień lekki jest nic nie znaczącym orzeczeniem”. Według danych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, osoby z lekką niepełnosprawnością w zależności od metodologii stanowią 25-43 proc. wszystkich niepełnosprawnych, których w Polsce może być nawet 7,7 mln.

- Pisząc swój post jestem głosem tych nas, o których nigdy nikt nie mówi. Dla zdrowych jesteśmy chorzy, a dla niepełnosprawnych zdrowi - mówi Kuzio-Podrucka w rozmowie z portalem Tokfm.pl. Kobieta zwraca też uwagę, że wspiera protest w Sejmie i utożsamia się z jego postulatami. - Zaczęto o nas mówić nie tylko przed wyborami. Te protesty przełamały tabu. I to jest najpiękniejsze - dodaje.

5 maja, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, o godz. 15 pod Sejmem rozpocznie się akcja solidarnościowa pod hasłem “Polska dla wszystkich”, organizowana m.in. przez Warszawski Strajk Kobiet. “Niech to nie będzie gorzkie święto, niech to będzie wspólne święto gniewu, solidarności i nadziei” - zachęcają organizatorzy.

DOSTĘP PREMIUM