WOŚP wyróżniona prestiżową nagrodą UE. Owsiak: Dajemy powód do mówienia o Polsce z dumą

- Wszystkie idee Unii Europejskiej tkwią w nas jak dekalog i poruszamy się non stop w takim poczuciu wielkiej wspólnoty - mówił Jerzy Owsiak na wieść o przyznaniu WOŚP Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

"Mam zaszczyt poinformować, że na wniosek posłów do Parlamentu Europejskiego Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, Tadeusza Zwiefki, Janusza Lewandowskiego i Krzysztofa Hetmana kapituła postanowiła przyznać Państwu Europejską Nagrodę Obywatelską za 2018 rok. Serdecznie gratulujemy!" - napisała w liście do fundacji Owsiaka Sylvie Guillaume, Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i Przewodnicząca Kapituły Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

Czytaj też: Owsiak nagrał wzruszające wideo dla niepełnosprawnych. "Ile dni można przeżyć na klatce schodowej!"

Europejska Nagroda Obywatelska przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2008 roku. Jest to wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach:

  • działalność na rzecz lepszego zrozumienia i integracji między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • działalność na rzecz ułatwienia współpracy ponadnarodowej w Unii Europejskiej,
  • codzienna działalność odzwierciedlająca wartości zawarte w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Każdego roku wybieranych jest nie więcej niż 50 laureatów z całej Europy, przy uwzględnieniu równowagi geograficznej i równowagi płci.

"Owsiak zmienił polską rzeczywistość na plus. Ale nie podobają mi się jego ataki na polityków, hierarchów kościelnych"

Wcześniej polskimi laureatami Europejskiej Nagrody Obywatelskiej zostali także: Polska Akcja Humanitarna, Stowarzyszenie Wiosna, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu czy Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

- Informacja o Nagrodzie, która jest w stu procentach rezultatem naszego bycia w Unii, jest szczególna. Wszystkie idee Unii Europejskiej tkwią w nas jak dekalog i poruszamy się non stop w takim poczuciu wielkiej wspólnoty opartej na wzajemnym pomaganiu sobie, a przede wszystkim wzajemnym rozumieniu się. Widać to najlepiej na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, w Kostrzynie nad Odrą. Jesteśmy szczęśliwi, że w ten sposób dajemy powód do mówienia o Polsce z dumą - stwierdził Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

DOSTĘP PREMIUM