Rozrost administracji bywa dobry? Jadwiga Emilewicz o powołaniu rzecznika praw przedsiębiorców

Premier powoła Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Nie jest źle, kiedy mamy kilka oczu patrzących na ważne obszary - tłumaczyła tworzenie nowych stanowisk min. przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, wskaże kandydata na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który następnie zostanie przedstawiony do akceptacji premierowi. To kolejna funkcja związana z przedsiębiorczością, którą tworzy Prawo i Sprawiedliwość

Podstawowym zadaniem rzecznika ma być "dbałość o właściwe wdrożenie zasad 'Konstytucji Biznesu' w praktyce", czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Jego zadaniem będzie m.in. opiniowanie proponowanych aktów prawnych dotyczących interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Rzecznik będzie powoływany na okres sześciu lat. 

Padnie na posła Abramowicza? Premier zadecyduje

Resort otrzymał kilkanaście aplikacji rekomendujących posła Adama Abramowicza z PiS na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. 

Jak powiedziała na antenie TOK FM, minister Jadwiga Emilewicz, poseł, jest gotowy zrezygnować z mandatu poselskiego oraz członkostwa w PiS by objąć stanowisko. 

- Pan poseł od wielu miesięcy mówił, że przecież zdecydował się kandydować do Sejmu, po to żeby mieć wpływ na prawo przedsiębiorców.  Po to, żeby zwłaszcza tym małym i średnim uprościć nieco życie - mówiła w programie EKG Jadwiga Emilewicz. 

- Czy nie było kogoś kto byłby kompletnie apolityczny? - zapytał prowadzący, Maciej Głogowski. 

- To nie jest łatwe, dlatego, że ci którzy prowadzą aktywnie swoją działalność gospodarczą, o których też myśleliśmy, mówili nam, że oni bardzo wspierają i popierają, ale nie będą mieć tyle czasu, żeby się tym zająć.

Na spotkaniach minister ze stowarzyszeniami i izbami handlowymi, poseł miał być najczęściej rekomendowaną osobą 

Ministerstwo czeka teraz na opinie Rady Dialogu Społecznego. Jeśli będzie pozytywna, kandydatura posła Abramowicza zostanie zarekomendowana premierowi, bo to on ostatecznie dokonuje wyboru.

Jadwiga Emilewicz liczy, że rzecznika uda się powołać do 21 czerwca. Wtedy bowiem przypada uchwalony przez Sejm Dzień Przedsiębiorców. 

"Fit" administracja się jednak rozrasta?

W rządzie jest już jednak minister Możdżanowska, która pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw i jest wiceministrem inwestycji, a nie przedsiębiorczości - zauważył prowadzący program. 

- To nie jest źle, że w resorcie, który liniowo zajmuje się przede wszystkim dystrybucją środków europejskich oraz programowaniem kolejnej perspektywy finansowej, jest ktoś kto zwraca uwagę na to, aby te środki w odpowiedni sposób były również zabezpieczone dla małych i średnich przedsiębiorców - tłumaczyła minister Jadwiga Emilewicz.

- Nie liczyłam ostatnio, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę liczbę ministrów i wiceministrów, to nasz rząd nie jest rekordzistą, a wręcz przeciwnie. Chyba w ciągu ostatniego pół roku, po cięciach, które przeprowadził pan premier, to jesteśmy raczej fit administracją - stwierdziła szefowa resortu. 

Czytaj też: Podliczono, jak "czyści" PiS: tylko w administracji wymieniono ponad 11 600 urzędników

W ostatnich dniach premier powołał jednak pełnomocnika rządu ds. rozwoju gospodarczego. - A i pani jest od gospodarki, minister inwestycji jest od gospodarki, finanse są od gospodarki i jeszcze ktoś by się znalazł - wymieniał dziennikarz.  

Nowe stanowisko minister tłumaczyła koniecznością zwrócenia baczniejszej uwagi na spółki strategiczne. - Gramy wszyscy do jednej bramki. Nie jest źle, kiedy mamy kilka oczu patrzących na ważne obszary - podsumowała.  

Warto przypomnieć, że to PiS zlikwidował Ministerstwo Skarbu, które zajmowało się własnie strategicznymi spółkami. 

- Było duże ministerstwo, dzisiaj jeden pełnomocnik, więc myślę, że realizujemy cele odchodzenia od administracji - wyjaśniała zmianę Jadwiga Emilewicz. 

- Tak, i kompetencje nadzorcze nad spółkami fruwają między różnymi członkami rady ministrów. Ostatnio pan premier coraz więcej w sobie skupia - skwitował Maciej Głogowski. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM