Paweł Rabiej odpowiedział w TOK FM na pytania z referendum konstytucyjnego. "Są bez sensu" - ocenił

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy skrytykował listę pytań referendalnych na temat zmian w konstytucji, jaką zaproponował Andrzej Duda. - Zabrakło pytania o odwołanie prezydenta - mówił polityk.

Paweł Rabiej z Nowoczesnej został przepytany z zagadnień mających się pojawić w prezydenckim referendum konstytucyjnym przez prowadzącą Wywiad Polityczny Karoline Lewicką. 

Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej?

- Można to rozważyć, ale odwołał bym się raczej do tradycji świeckości i świeckiego państwa - stwierdził Rabiej.

Czytaj też: Przeanalizowaliśmy z ekspertami od mimiki i gestów orędzie Dudy. "Szukał oparcia"

Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?

- Nie, nie jestem za tym - skwitował.

Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 roku życia i dla mężczyzn od 65 roku życia

- Jestem przeciwny wpisywania wieku do konstytucji, od tego powinny być ustawy - ocenił polityk.

 - To były pytania z katalogu “program PiS”, przejdźmy teraz do pytań dla mnie niezrozumiałych - zapowiedziała dziennikarka i kontynuowała czytanie:

Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?”

 - Załóżmy, że odpowiemy twierdząco. Co z tego wynika? - pytała Lewicka.

- Niewiele. To jest pytanie z gatunku "czy chciałbyś, żeby słońce wstawało wcześniej". Nie rozstrzyga ono jakiegoś dylematu natury konstytucyjnej. A ochrona pracy jest wpisana do konstytucji - odparł Rabiej.

Polityk Nowoczesnej ustosunkował się też do pytania:

Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?

- Myślę, że to się nie spodoba w PiS. Nie podoba się w Nowoczesnej. Wolelibyśmy wzmocnić premiera, żebyśmy mieli sprawny rząd.

Szkoda czasu

Zdaniem Rabieja, zestaw pytań przedstawionych przez prezydenta pokazuje, że pomysł referendum jest nieprzemyślany. Zarzucił, że kwestie, których dotyczą, nie odnoszą się do najważniejszych dylematów konstytucyjnych w Polsce. - Brakuje mi tu np. pytania: “Czy jesteś za odwołaniem prezydenta w przypadku łamania przez niego konstytucji” - mówił.

Zapewnił też, że Nowoczesna będzie odradzała obywatelom udział w referendum, bo jak to ujął, "szkoda na to czasu".

Prezydent chciałby też, żeby Polacy odpowiedzieli na pytanie czy ustawa zasadnicza powinna gwarantować szczególną ochronę polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, oraz np. czy członkostwo Polski w NATO powinno być konstytucyjnie zagwarantowane. 

Oto pełna lista pytań:

  1. Czy jest pan/pani za uchwaleniem nowej konstytucji RP, bądź zmian w obowiązującej konstytucji?

  2. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany konstytucji? 

  3. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli? 

  4. Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej? 

  5. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?

  6. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 r.ż. i dla mężczyzn od 65 r.ż. 

  7. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w Unii Europejskiej?

  8. Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
  9. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?

  10. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

  11. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?

  12. Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?

  13. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?

  14. Czy jest pan/pani za przyznaniem w konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

  15. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że stanowisko partii w sprawie referendum poznamy gdy prezydent wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do marszałka Senatu. 

Andrzej Duda planuje, żeby 2-dniowe referendum odbyło się 10 i 11 listopada.

TOK FM PREMIUM