Kraśko komentuje słowa Ziemca: Niezależność dziennikarska istnieje, ale nie w każdej redakcji

Piotr Kraśko w poranku TOK FM postanowił dodać otuchy adeptom dziennikarstwa. - Gwarantuję wam, że znajdziecie redakcję, w której nikt wam nie będzie mówił, jak macie myśleć - zapewnił.

Dziennikarz odniósł się w ten sposób do niedawnego wykładu Krzysztofa Ziemca z TVP na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Prezenter “Wiadomości” mówił wtedy m.in. o tym, że niezależność dziennikarska to złudzenie. - Nie ma czegoś takiego. Niezależnym dziennikarzem jest może tylko ten, kto w ubóstwie jedzie PKS-em z plecaczkiem, z dyktafonem, nagrywa rozmowy, spisuje je i robi reportaże o tym, jak się zmieniła przyroda w Bieszczadach. Tylko to jest książka, której potem nikt mu nie wyda - przekonywał Ziemiec.

Czytaj więcej: "Bozia dała jakiś talent". Ziemiec zdradził studentom, dlaczego odniósł sukces w mediach

W jego opinii, każdy dziennikarz, który pracuje w konkretnej redakcji jest uzależniony od wydawcy, który „jest z takiej a nie innej linii”.  - Jeśli jest to stacja komercyjna, to szef też ma jakąś linię, ma jakieś interesy, które są do załatwienia. Więc nie ma dziś niezależnego dziennikarstwa - argumentował.

Dobrze wybierzcie redakcję

Takiego punktu widzenia nie podziela Piotr Kraśko. - Może w niektórych miejscach tak jest. Ale to dowodzi tylko tego, że najważniejszą decyzją jaką podejmiecie, będzie wybór redakcji, w jakiej będziecie pracować. Gwarantuję wam, że możecie znaleźć taką redakcję prasową, radiową, telewizyjną, w której szefom nie przyjdzie do głowy, żeby tłumaczyć wam, jakie mają interesy do załatwienia -  stwierdził podczas Poranku Radio TOK FM. 

- Gwarantuję wam, że znajdziecie redakcję, w której nikt wam nie będzie mówił co myśleć, co macie mówić, jakie macie zadawać pytania i jakich pytań macie nie zadawać - dodał.

Paski w "Wiadomościach" i TVP Info 

Kraśko w swoich słowach do przyszłych dziennikarzy odniósł się też do kontrowersyjnych “pasków”, czyli zdań, które pojawiają się na dole ekranu podczas programów informacyjnych TVP. 

- Ogromną przyjemność znajdziecie też w pracy w stacji telewizyjnej, w której nie będziecie musieli mówić, że odpowiadacie tylko za to, co sami powiecie, albo napiszecie, ale też będziecie zgadzali się z tym, co znajduje się na pasku informacyjnym tej stacji na dole ekranu. Chciałbym was zapewnić, że znajdziecie taką redakcję, w której będziecie się czuli wolnymi, spełnionymi ludźmi, a dziennikarstwo może być wspaniałym zawodem - podsumował.

TOK FM PREMIUM