Abp Henryk Hoser już wie, skąd zdrady i upadek obyczajów. To wszystko wina antykoncepcji

Duchowny skrytykował stosowanie antykoncepcji podczas spotkania poświęconego 50. rocznicy ogłoszenia przez Papieża Pawła VI encykliki "Humanae vitae". Dotyczy ona głównie zasad pożycia małżeńskiego.

- Profetyczny okazał się głos encykliki co do skutków działania antykoncepcji. Paweł VI trafnie przewidywał, że jej stosowanie otworzy szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów - mówił abp Hoser podczas sesji zorganizowanej 12 czerwca przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Czytaj: "Koniec tabu. Ludzie się budzą". Ateiści jednoczą się z kobietami przeciw przemocy religijnej

Jej tematem była encyklika “Human vitae”, ogłoszona przez Pawła VI w 1968 roku. Dotyczyła ona zasad moralnych w dziedzinie “przekazywania życia ludzkiego”. To nie pierwszy raz, kiedy arcybiskup krytycznie wypowiada się na temat antykoncepcji.

- Mentalność antykoncepcyjna wprowadza w samą istotę aktu małżeńskiego konflikt i element agresji, ponieważ antykoncepcja jest postawą agresywną wobec ludzkiej biologii - mówił niedawno dla wpolityce.pl.

Nauki Karola Wojtyły

Jak czytamy w relacji z wydarzenia na stronie ekai.pl, podczas spotkania przypomniano też udział kardynała Karola Wojtyły w powstawaniu papieskiej encykliki.

W swoim referacie na ten temat ks. prof. Paweł Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przypomniał, że Wojtyła zainspirowany pracami przy dokumencie, wspólnie z “prywatną grupę ekspertów i doradców” napisał „Memoriał z Krakowa”.

Opisano w niej m.in. metodę termiczną, stanowiącą wówczas podstawę naturalnej regulacji poczęć oraz rozważania na temat “patologicznego znaczenia antykoncepcji”.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM