Leszek Balcerowicz: Referendum Andrzeja Dudy to kpina, nawet "Nasz Dziennik" je krytykuje

- Niektóre z tych pytań przypominają mi te zadawane przez najbardziej populistyczne rządy w Brazylii - prof. Leszek Balcerowicz krytykuje referendum konsultacyjne.

Prezydent Andrzej Duda planuje referendum konsultacyjne dotyczące ewentualnych zmian w konstytucji. 15 zaproponowanych pytań spotyka się z ostrą krytyką konstytucjonalistów i opozycji.

Na antenie Poranka TOK FM równie krytycznie o prezydenckim pomyśle wypowiedział się prof. Leszek Balcerowicz.

"Nieodpowiedzialne obietnice socjalne"

- Z zainteresowaniem przeczytałem jego ostrą krytykę w “Naszym Dzienniku”. To jest po prostu kpina, bo po pierwsze nie zadaje się 15 pytań, po drugie takich, które nie powinny dotyczyć konstytucji - ocenia ekonomista.

- Niektóre z tych pytań przypominają mi te zadawane przez najbardziej populistyczne rządy w Brazylii. Kilkadziesiąt lat temu do konstytucji wpisano tam wszystkie nieodpowiedzialne obietnice socjalne, co ciąży do dzisiaj i jest jedną z przyczyn powolnego wzrostu Brazylii. To próbuje zrobić, mam nadzieję bezskutecznie, Andrzej Duda - uważa prof. Balcerowicz.

Rozdawanie miliardów jest "niemoralne"

Gość Piotra Kraśki “skandalem” nazwał pomysł wpisania do konstytucji obniżonego wieku emerytalnego w sytuacji, gdy w Polsce brakuje pracowników, a rośnie oczekiwana długość życia. - To kompletna nieodpowiedzialność albo niezrozumienie elementarnych relacji arytmetycznych - uważa profesor.

Balcerowicz skrytykował również program "Dobry Start", czyli 300 zł wyprawki dla uczniów, która ma być wypłacona już w tym roku. - Ludzie powinni domagać się od polityków moralności, a to co robi PiS jest niemoralne: rozdaje kolejne miliardów w nadziei, że to podtrzyma poparcie wyborcze, gdy ta sama suma mogłaby mieć o wiele bardziej moralnie uzasadnione przeznaczenie jako pomoc dla niepełnosprawnych - komentuje ekonomista.

Paweł Mucha broni pytań z referendum Andrzeja Dudy

TOK FM PREMIUM