Leszek Balcerowicz: Referendum Andrzeja Dudy to kpina, nawet "Nasz Dziennik" je krytykuje

- Niektóre z tych pytań przypominają mi te zadawane przez najbardziej populistyczne rządy w Brazylii - prof. Leszek Balcerowicz krytykuje referendum konsultacyjne.

Prezydent Andrzej Duda planuje referendum konsultacyjne dotyczące ewentualnych zmian w konstytucji. 15 zaproponowanych pytań spotyka się z ostrą krytyką konstytucjonalistów i opozycji.

Na antenie Poranka TOK FM równie krytycznie o prezydenckim pomyśle wypowiedział się prof. Leszek Balcerowicz.

"Nieodpowiedzialne obietnice socjalne"

- Z zainteresowaniem przeczytałem jego ostrą krytykę w “Naszym Dzienniku”. To jest po prostu kpina, bo po pierwsze nie zadaje się 15 pytań, po drugie takich, które nie powinny dotyczyć konstytucji - ocenia ekonomista.

- Niektóre z tych pytań przypominają mi te zadawane przez najbardziej populistyczne rządy w Brazylii. Kilkadziesiąt lat temu do konstytucji wpisano tam wszystkie nieodpowiedzialne obietnice socjalne, co ciąży do dzisiaj i jest jedną z przyczyn powolnego wzrostu Brazylii. To próbuje zrobić, mam nadzieję bezskutecznie, Andrzej Duda - uważa prof. Balcerowicz.

Rozdawanie miliardów jest "niemoralne"

Gość Piotra Kraśki “skandalem” nazwał pomysł wpisania do konstytucji obniżonego wieku emerytalnego w sytuacji, gdy w Polsce brakuje pracowników, a rośnie oczekiwana długość życia. - To kompletna nieodpowiedzialność albo niezrozumienie elementarnych relacji arytmetycznych - uważa profesor.

Balcerowicz skrytykował również program "Dobry Start", czyli 300 zł wyprawki dla uczniów, która ma być wypłacona już w tym roku. - Ludzie powinni domagać się od polityków moralności, a to co robi PiS jest niemoralne: rozdaje kolejne miliardów w nadziei, że to podtrzyma poparcie wyborcze, gdy ta sama suma mogłaby mieć o wiele bardziej moralnie uzasadnione przeznaczenie jako pomoc dla niepełnosprawnych - komentuje ekonomista.

Paweł Mucha broni pytań z referendum Andrzeja Dudy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Leszek Balcerowicz: Referendum Andrzeja Dudy o konstytucji to kpina, nawet ?Nasz Dziennik? je krytykuje
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 9 razy 5

  Pytania o przyjęciu euro jako waluty obowiązującej w Polsce brak. Za to planuje się zmianę godła narodowego, postawienie krzyza na koronie orła. Mam wobec tego propozycję dla krzyza w naszym godle.
  1. Przybic naszego Orła do tego krzyza, katolicy w Polsce z radości dostaną orgazmu.
  2. Wsadzic krzyz w du&ę naszego Orła. Orzeł z kolei dostanie orgazmu.
  O orgazm Dudy zadba tłusta foczka albo leśne ruchadło.

 • rufuz writer

  Oceniono 4 razy 2

  juz sam Duda i jego prezydentura to jakas kpina. Ciekawe czy stanie przed Trybunalem Stanu kiedy skonczy sie ta jego parodia-prezydentura.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy -1

  Uważam, że Balcerek jest dziś OSTATNIM, który może robić za "wujka dobra rada".
  Bo choć uważam że rozdawnictwo typu 500_+ jest czynnikiem demoralizującym, to jednak DUSZENIE dochodów Polaków pod hasłem: "Bo Polski na to nie stać", jest czymś jeszcze gorszym.

  Bo wychodzi, że tak jak po skokowym urealnieniu zarobków Polaków z 20 dolarów/mies. w czasach PRL do 400 dol. w pierwszych latach kapitalizmu NIE SPOWODOWAŁO katastrofy i bankructwa Państwa, tak i wrzucenie w system kilku miliardów z tytułu 500+ oraz wzrostu płacy minimalnej jakoś NIE WPŁYNĘŁO na inflację - jakże bolesną w czasie balcerowiczowskich reform.
  Także i umiarkowany interwencjonizm Państwa, jest WBREW opinii Balcerowicza wskazany. Choćby po to, by polski plantator mógł sprzedawać swoje truskawki w cenie jakiej otrzymuje za swoje Hiszpan, a polski kierowca konkurował z niemieckim JAKOŚCIĄ usług a nie dumpingowymi stawkami osiąganymi dzięki pięciokrotnie niższym zarobkom.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 5 razy -3

  Pytanie społeczeństwa o zdanie w najważniejszych kwestiach to skandal i zamach na demokrację. To czysty bolszewizm. Nawet Stalin tak nie robił

 • markit44

  Oceniono 13 razy -3

  Jako wierny wyborca PiS serdecznie dziękuję Gazecie za publikowanie wywiadów z "profesorem" Balcerowiczem.

 • markit44

  Oceniono 11 razy -3

  Balcerowicz mógłby śmiało zarabiać jako żywa skamieniałość w parku dinozaurôw w Bałtowie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -3

  Przy okazji neanderalistycznej wizji swiata, wreszcie rzad ma zamiar wziac sie za rewidentow finansowych, ktorzy beda musieli otrzymac panstwowa llicencje, po kolejnej platfonsiej aferze Get Back na celowniku znalazl sie miedzy innymi guru w tej dziedzinie Get Back, przy okazji mam nadzieje iz PIS znajdzie dosc w sobie woli walki i podobnie licencjonowany nadzor finansowy bedzie mogl przeprowadzac w fundacjach.
  Czas skonczyc z kolejna wartoscia demokracji liberalnej czyli prawo do nieograniczonego pospolitego zlodziejstwa na kazdym szczeblu, za ktory placi beszczelnie okradana klasa czy pincdziesiunt na godzine, to nawet nie byl proletariat pracujacy to jakads forma lewackiej deforamcji wszystkiego od architekrury nauki po system spoleczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX