Inwazja szczurów w Szwecji, niektóre wielkości kota. Przedszkolakom zabroniono jeść na świeżym powietrzu

Ludzie nie zawsze pamiętają, że trzeba po sobie sprzątać, co daje szczurom dodatkowe źródła pożywienia. Szwedzkie władze apelują o stosowanie zabezpieczeń.

Inwazja gryzoni nawiedziła północną Szwecję. Mieszkańcy twierdzą, że ich widok jest przerażający, bo szczurów jest nie tylko dużo, ale są też ogromne. Niektóre z nich wielkością mają przypominać koty, informuje anglojęzyczny szwedzki portal The Local.

Władze apelują o stosowanie dodatkowych zamknięć

Zdaniem ekspertów inwazja ma związek z tym, że latem Szwedzi często wychodzą z domów i jedzą dużą część posiłków na świeżym powietrzu. Ludzie jednak nie zawsze pamiętają, że trzeba po sobie sprzątać, co daje szczurom dodatkowe źródła pożywienia.

Lokalne władze apelują, by dokładnie zamykać drzwi i okna, aby gryzonie nie mogły przez nie wejść. Proszą też mieszkańców północnej Szwecji, by stosowali dodatkowe zamknięcia na pojemniki na śmieci znajdujące się na zewnątrz.

W jednym z przedszkoli dyrekcja zadecydowała, że dzieci nie mogą jeść na świeżym powietrzu.

Polskie miasta przez szczury mogą tracić setki tysięcy złotych

Problem ze szczurami od dłuższego występuje także w Polsce. Polacy nie jedzą na zewnątrz tak często, jak Szwedzi, ale za to resztki wyrzucają do toalety.

Dla przykładu, straty powstałe w skutek działalności gryzoni - tylko w sosnowieckich wodociągach - sięgają co roku nawet kilkuset tysięcy złotych. - Mieszkańcy muszą zrozumieć, że dokarmiają szczury. Taki problem występuje nie tylko w Sosnowcu, ale w całym kraju i na świecie - mówi prezes spółki Magdalena Pochwalska.

Czytaj też:  Rybacy dostaną odszkodowania za szkody wyrządzone przez foki. Czy skończą się morderstwa zwierząt?

kwietniu wystartowała kampania Gang Szczurzaków, przygotowana przez władze Sosnowca i tamtejsze wodociągi. Ma ona uświadomić mieszkańcom, jakie skutki przynosi wrzucanie resztek jedzenia do muszli klozetowej. Jej tytuł nawiązuje do lubianych przez Polaków maskotek promujących zakupy w dyskontach.

DOSTĘP PREMIUM