Inwazja szczurów w Szwecji, niektóre wielkości kota. Przedszkolakom zabroniono jeść na świeżym powietrzu

Ludzie nie zawsze pamiętają, że trzeba po sobie sprzątać, co daje szczurom dodatkowe źródła pożywienia. Szwedzkie władze apelują o stosowanie zabezpieczeń.

Inwazja gryzoni nawiedziła północną Szwecję. Mieszkańcy twierdzą, że ich widok jest przerażający, bo szczurów jest nie tylko dużo, ale są też ogromne. Niektóre z nich wielkością mają przypominać koty, informuje anglojęzyczny szwedzki portal The Local.

Władze apelują o stosowanie dodatkowych zamknięć

Zdaniem ekspertów inwazja ma związek z tym, że latem Szwedzi często wychodzą z domów i jedzą dużą część posiłków na świeżym powietrzu. Ludzie jednak nie zawsze pamiętają, że trzeba po sobie sprzątać, co daje szczurom dodatkowe źródła pożywienia.

Lokalne władze apelują, by dokładnie zamykać drzwi i okna, aby gryzonie nie mogły przez nie wejść. Proszą też mieszkańców północnej Szwecji, by stosowali dodatkowe zamknięcia na pojemniki na śmieci znajdujące się na zewnątrz.

W jednym z przedszkoli dyrekcja zadecydowała, że dzieci nie mogą jeść na świeżym powietrzu.

Polskie miasta przez szczury mogą tracić setki tysięcy złotych

Problem ze szczurami od dłuższego występuje także w Polsce. Polacy nie jedzą na zewnątrz tak często, jak Szwedzi, ale za to resztki wyrzucają do toalety.

Dla przykładu, straty powstałe w skutek działalności gryzoni - tylko w sosnowieckich wodociągach - sięgają co roku nawet kilkuset tysięcy złotych. - Mieszkańcy muszą zrozumieć, że dokarmiają szczury. Taki problem występuje nie tylko w Sosnowcu, ale w całym kraju i na świecie - mówi prezes spółki Magdalena Pochwalska.

Czytaj też:  Rybacy dostaną odszkodowania za szkody wyrządzone przez foki. Czy skończą się morderstwa zwierząt?

kwietniu wystartowała kampania Gang Szczurzaków, przygotowana przez władze Sosnowca i tamtejsze wodociągi. Ma ona uświadomić mieszkańcom, jakie skutki przynosi wrzucanie resztek jedzenia do muszli klozetowej. Jej tytuł nawiązuje do lubianych przez Polaków maskotek promujących zakupy w dyskontach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (71)
Gigantyczne szczury w Szwecji
Zaloguj się
 • johnny-kalesony

  Oceniono 23 razy 15

  Ilość szczurów zawsze rośnie, kiedy w kraju zwiększa się liczba ubogacających lekarzy i inżynierów ...

 • synanki

  Oceniono 13 razy 11

  szczury,mówicie...z "uchodźcami" nie ma to żadnego związku oczywiście?

 • dobrylos

  Oceniono 17 razy 9

  Dzicy których Szwecja przyjęła nie wiedzą ze na śmieci sa kosze.....no skutki macie.

 • qawsedrftg

  Oceniono 12 razy 8

  Co w tym dziwnego? Chyba naturalnym zjawiskiem jest, że przy braku ograniczeń w podróży z biedniejszego kraju o ogromnej populacji do bogatszego a słabiej zaludnionego, i jeszcze wypłacaniu socjalu, standard życia tu i tam się wyrówna? W którym kierunku? Ktoś wie?

 • nino.rota

  Oceniono 11 razy 7

  Przed laty Szwecja, jak na bogaty, dostatni i bezpieczny kraj skandynawski, uchodziła za oazę sterylnej czystości oraz idyllicznego bezpieczeństwa.
  Od kilku lat mamy w Goetebogru, Malmoe czy Sztokholmie mamy wzrost przestępczości pospolitej (napady, kradzieże, brutalne gwałty na Szwedkach), gorszy bilans gospodarki i szczury. I nie ma to żadnego związku, rzecz jasna, z migracjami...

 • wtop.ek

  Oceniono 15 razy 7

  nowi szwedzcy obywatele przynoszą swoje obyczaje sanitarne, no i są efekty...

 • Harald Wessling

  Oceniono 17 razy 7

  Plaga szczurów bo Szwedzi robią pikniki ? PIRAMIDALNA BZDURA ! Szwedzi, i Skandynawowie w ogóle, zawsze robili sobie pikniki. I nie było problemu. To nowo przybyli inżynierowie, lekarze i programisci z Afryki nie sprzątają po sobie, zawalają mieszkania, balkony, klatki i piwnice śmieciami, resztki żywności spłukują w toaletach, itd. W dzielnicy imigrantów Rosengard w Malmo pozamykano place zabaw w obawie o dzieci - szczury biegają tam stadami w biały dzień. Pisanie, ze to wina rdzennych Szwedów bo jedzą na trawnikach w parku to zwykła głupota. Nie jestem przeciwko imigrantom - jestem przeciwko białym IDIOTOM, którzy robią krzywdę i sobie i imigrantom jednocześnie. Wypisując takie brednie rozmywacie problem i potęgujecie frustracje. Jesteście gorsi niż rzeczone szczury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX