Żakowski o "hańbie mundialu": Chciałbym zobaczyć piłkarza, który na koszulce ma napis "Sencow"

Dziennikarz zaapelował do piłkarzy, żeby przy okazji mundialu przypomnieli o więzionym w Rosji Olegu Sencowie. - Jest taki odważny wśród herosów współczesnego futbolu? - pytał Żakowski.

- Zacznę od tego, czego nie ma dziś w gazetach. Nie ma w działach sportowych słowa o Olegu Sencowie, który w cieniu wielkiej fiesty umiera w ruskim łagrze. Dla mnie jest to zawstydzające. Rozumiem, że ta fiesta musi się odbyć, ale do diabła – to się dzieje w zbrodniczym systemie - mówił w Poranku TOK FM Jacek Żakowski.

Mowa więzionym w Rosji ukraińskim reżyserze. Aresztowano go w maju 2014 r. za to, że dostarczał jedzenie otoczonym przez Rosjan żołnierzom z ukraińskich jednostek wojskowych na Krymie. Organizował również samochodowe protesty Automajdanu przeciwko aneksji półwyspu. W maju rozpoczął głodówkę, domagając się zwolnienia siebie oraz innych ukraińskich więźniów politycznych. Jego stan jest poważny.

Mundial to nie tylko święto sportu. Apel ws. uwolnienia z łagru ukraińskiego reżysera

- Nie potrafię zrozumieć, jak to się dzieje, że ci wszyscy wspaniali sportowi dziennikarze, których lubimy i szanujemy, tak się zachowują, jakby w ogóle tego problemu nie było. Jak to się dzieje, że nawet ci fajni komentatorzy piłkarscy, słowem na początku transmisji się nie zająkną, że „my się tu bawimy, a tam ludzie umierają” - kontynuował Żakowski. 

Jego zdaniem, jest to "lekkomyślność i beztroska, za którą zapłacimy". - Hańba tego mundialu zostanie z nami i będzie nas wszystkich dręczyła. Na razie przyszli po Sencowa, ale jutro może przyjdą po ciebie. I co wtedy? Może się chłopaki sportowcy przebudzicie chociaż na chwilkę? - dodał.

Prowadzący poranną audycję w TOK FM wyraził nadzieję, że o dramacie więźnia przypomną gwiazdy futbolu.

- Chciałbym zobaczyć jednego piłkarza, który pod koniec meczu zdejmuje koszulkę, a pod spodem, na spodniej koszulce ma napis “Sencow”. Tylko tyle. Jest taki odważny wśród herosów współczesnego futbolu? Czy zostali sami tchórze chodzący ze spuszczonymi głowami? - pytał.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM