Chcesz dojechać na wakacje? Sprawdź jak uniknąć stania w korkach

Dojechać na wakacje w Tatry czy nad Bałtyk nie będzie łatwo. Drogowcy nie próżnują i remonty dróg trwają w najlepsze. Zebraliśmy informacje nt. utrudnień na ważnych trasach.

Wszyscy podróżujący po Małopolsce muszą pamiętać o najpoważniejszych stałych utrudnieniach - w Białym Dunajcu i Poroninie, gdzie trwa budowa mostów. To najpoważniejsze i największe remonty, które w znaczny sposób mogą wydłużyć nasz czas podróży do Zakopanego. 

Jak ominąć zakorkowaną zakopiankę?

- Trudno ominąć Zakopane, ale wbrew pozorom nie prowadzi do niego jedna droga krajowa nr 47 (słynna zakopianka - red.), bo prowadzi droga przez Białkę Tatrzańską czy droga wojewódzka przez Czarny Dunajec od strony Kościeliska - mówi Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Na niewielkie utrudnienia związane z budową mostów napotkamy w Brodach - w kierunku Bielska, także w Szczepanowicach w kierunku Warszawy. Remonty trwają też na drodze 79 w kierunku Śląska - między Zabierzowem a Chrzanowem.

Szlak nad morze

Około dwudziestu dużych remontów dróg, napotkają kierowcy na Pomorzu. 

- Ruszyła przebudowa drogi z Kartuz do Sierakowic, droga z Gdańska do Starogardu, prace na drodze od Ustki do granicy województwa, bardzo często uczęszczana przez turystów latem - wymienia Grzegorz Stachowiak, szef Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Wyzwaniem jest też trasa do Łeby, ale tam drogowcy robią ukłon dla podróżujących na wakacje. - Spora ilość wahadeł (ruch wahadłowy - red.) zostanie teraz zmniejszona - specjalnie na okres letni - podkreśla Stachowiak. 

Dobre wieści płyną też z korkowego piekła, czyli budowy krajowej "siódemki". Jak mówi Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na początku lipca kierowcy pojadą bez objazdów, siedmiokilometrowym odcinkiem tej trasy. 

- To będzie znaczące ułatwienie. Natomiast na takim pełen efekt i oddanie do użytku całej drogi będziemy musieli poczekać do końca października - tłumaczy. 

Podróż po Pomorzu Zachodnim

Na plaże do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Rewala czy Kołobrzegu pojedziemy drogami szybkiego ruchu, ale... dopiero za dwa lata. Na razie trwa budowa S6 oraz remonty na trasie S3. 

Cenne minuty, a nawet godzinę, stracimy więc w okolicach Szczecina na A6, dokładnie na fragmencie Dąbie Rzęśnica, gdzie likwidowane są ostatnie fragmenty poniemieckiej betonowej autostrady.

- Na przełomie czerwca i lipca "wąskie gardło" ma zostać odetkane, prace przeniosą się na pobocze, tak by kierowcom oddać po dwa pasy w każdą stronę - zapowiada Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA, dodając, że drogowcy zejdą na pobocze także na krajowej 11 między Kołobrzegiem a Koszalinem, czy w Szczecinku.

Ale są też utrudnienia, których nie uda się uniknąć. Trwa budowa S6 ze Szczecina do Koszalina. Na obecnej drodze krajowej nr 6 natrafimy nie tylko na ciężki sprzęt i ograniczenia do 40 km, ale też na ruch wahadłowy. 

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM