Róża Thun o szczycie UE bez Polski: Tusk nie chce, by Europa się dalej dzieliła, dlatego był przeciw

- Nieobecność Polski na mini-szczycie Unii w sprawie problemu migracji była błędem - przekonuje Róża Thun w Poranku Radia TOK FM. Zdaniem eurodeputowanej w przyszłości decyzja ta może przynieść negatywne skutki.

Polska - podobnie jak pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, m.in. Wielka Brytania, Cypr i Portugalia - nie wzięła udziału w nieformalnym szczycie UE poświęconym kwestiom migracji. Zdaniem europosłanki Róży Thun (PO) to błąd.

Thun: Tusk wiedział, że te kraje nie przyjadą

- Niedobrze, kiedy tworzy się podział na kraje wschodu i zachodu, stare i nowe. Migracja jest palącym tematem dla nas wszystkich - mówi europosłanka Róża Thun, zwracając jednak uwagę, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był przeciwny zwoływaniu nieformalnego szczytu na kilka dni przed oficjalnym spotkaniem europejskich przywódców.

Ostatecznie szczyt został zorganizowany przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. - Tusk wiedział, że te kraje nie przyjadą, a nie chce, by Europa się dalej dzieliła - komentuje Thun.

- Kiedy siadają do stołu przywódcy różnych państw, to dobrze by było, żebyśmy przy tym byli. Nieobecni głosu nie mają - mówi w Poranku Radia TOK FM. - W rozmowach nieformalnych można wytłumaczyć wrażliwość obywateli czy kwestię historyczne tym, którzy nie do końca rozumieją problemy tej części Europy - tłumaczy.

Zobacz także: Uchodźców jest więcej, niż kiedykolwiek. Niestety, nastroje antyimigranckie również przybierają na sile

Bez konkretnego rozwiązania

 

Przypomnijmy. Z inicjatywą spotkania wyszła niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz szef Komisji Europejskiej, po tym, jak Włochy i Malta odmówiły przyjęcia statku z ponad sześciuset migrantami.

Ostatecznie mini-szczyt zakończył się bez konkretnego rozwiązania problemów związanych z migracją. Liderzy nie przyjęli żadnej deklaracji końcowej. Kwestia ma wrócić na właściwym szczycie Unii, który odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek w Brukseli.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem: Wyjście Polski z UE za sprawą PiS wcale nie jest niemożliwe

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (45)
Róża Thun o szczycie UE bez Polski: Tusk nie chce, by Europa się dalej dzieliła, dlatego był przeciw
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 3 razy 3

  UCHODŹCY – z faktu, że werbunek na „wyjazd” do Europy prowadzą zorganizowane gangi – czy tylko dla pieniędzy …, czy są to również gangi ideologiczne , których celem może być islamizacja i przeludnienie Europy - na pewno są też wśród uchodźców ofiary wojen - Unia Europejska powinna wystąpić na forum ONZ – tu , by ta Organizacja tym problemem się zajęła nawet przez powołanie międzynarodowych oddziałów wojskowych , które tworzyłyby blokady u źródeł powstawania grup „na wyjazd” ! Również chyba trzeba międzynarodowych oddziałów do likwidowania powtarzalnych konfliktów w słabo zorganizowanych państwach Afryki ! - Dziwię się , że państwa europejskie i Ameryka , która szczególną odpowiedzialność ponosi za ten eksodus ludności , NIE zauważają obojętności zachowań państw arabskich – petrobogaczy ! ? Trzeba też przyjrzeć się KTO zajmuje opuszczone tereny przez uchodźców ?!!! …….. ? Problem UCHODŹCÓW jest wielowątkowy i trzeba się bliżej zainteresować , nie tylko sprzeczać się o ICH rozdział ……!!

 • mietekkowalski

  Oceniono 6 razy 2

  Tacy ludzie jak Juncker czy Tusk mogą sobie rządzić jak nic się nie dzieje. Kryzys migracyjny jest dla przywódców, którzy mają jaja, a nie wydmuszki.

 • hataran

  Oceniono 3 razy 1

  Zdradziecka a w dodatku złodziejska gęba!

 • krzysiozboj3

  Oceniono 3 razy 1

  Robienie z ludzi idiotów i tyle. Przecież to banalne wskazać kto rozwalił Libię i kilka innych krajów, fundując wojnę domową tam, gdzie był względny spokój. Równie prosto wskazać kto otworzył granice UE i kto zarabiał na przemycie imigrantów.

  Więc niby oczywiste pytanie - dlaczego nie pociąga się do odpowiedzialności podżegaczy wojennych, przemytników ludzi, czy decydentów rozwalających granice UE? W czym tutaj zawiniły kraje europy środkowo-wschodniej, które od samego początku broniły się przed zalewem imigrantów?

  A pomysł zatrzymywania imigrantów w ośrodkach poza UE? To już było proponowane wtedy, gdy Merkel była gotowa wpuścić każdą ilość imigrantów do UE. Między innymi Polacy organizowali to, choćby w Libanie.

 • herrpietru

  Oceniono 5 razy 1

  Przeciwni nie tylko rozprowadzaniu nielegalnych imigrantów ale chociażby wpuszczaniu ich do Europy są Włochy, Austria, Polska, Czechy, Węgry i Słowenia. Zwolennikami są jedynie Niemcy, Francja i Hiszpania. Reszta krajów jest neutralna i sama jedynie stara się dopasować do większej grupy. Czemu Merkel tak bardzo zależy na kontynuacji tej bezcelowej polityki otwartych drzwi? Afrykańczyków jest ponad 1.2 miliarda, 90% żyje w całkowitym ubustwie i co, mamy ich wszystkich wpuścić to będzie fajnie? Z Europy zrobi się Afryke2 i tyle. Nikt na tym dobrze nie może wyjść..

 • gdziekucharek6

  Oceniono 5 razy 1

  szczyt UE bez Polski odbywa się nielegalnie

 • eski57

  Oceniono 7 razy 1

  Rezygnacja Polski z udziału w niedzielnym szczycie UE , jest wyrazem zlekceważenia uczestników tego szczytu , butną pychą , a przede wszystkim brakiem solidarności !
  Po odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu TO drugi afront – nie licząc kwestii praworządności – PiS-u , prowadzonego na smyczy przez przywódcę „wielkich” Węgier ! - Czyżby o Polekxit chodziło ? !

 • calidris

  0

  "nie do końca rozumieją problemy tej części Europy"? Wydawałoby się, że 14 lat po akcesji to trochę za późno na takie argumenty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX