Róża Thun o szczycie UE bez Polski: Tusk nie chce, by Europa się dalej dzieliła, dlatego był przeciw

- Nieobecność Polski na mini-szczycie Unii w sprawie problemu migracji była błędem - przekonuje Róża Thun w Poranku Radia TOK FM. Zdaniem eurodeputowanej w przyszłości decyzja ta może przynieść negatywne skutki.

Polska - podobnie jak pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, m.in. Wielka Brytania, Cypr i Portugalia - nie wzięła udziału w nieformalnym szczycie UE poświęconym kwestiom migracji. Zdaniem europosłanki Róży Thun (PO) to błąd.

Thun: Tusk wiedział, że te kraje nie przyjadą

- Niedobrze, kiedy tworzy się podział na kraje wschodu i zachodu, stare i nowe. Migracja jest palącym tematem dla nas wszystkich - mówi europosłanka Róża Thun, zwracając jednak uwagę, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był przeciwny zwoływaniu nieformalnego szczytu na kilka dni przed oficjalnym spotkaniem europejskich przywódców.

Ostatecznie szczyt został zorganizowany przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. - Tusk wiedział, że te kraje nie przyjadą, a nie chce, by Europa się dalej dzieliła - komentuje Thun.

- Kiedy siadają do stołu przywódcy różnych państw, to dobrze by było, żebyśmy przy tym byli. Nieobecni głosu nie mają - mówi w Poranku Radia TOK FM. - W rozmowach nieformalnych można wytłumaczyć wrażliwość obywateli czy kwestię historyczne tym, którzy nie do końca rozumieją problemy tej części Europy - tłumaczy.

Zobacz także: Uchodźców jest więcej, niż kiedykolwiek. Niestety, nastroje antyimigranckie również przybierają na sile

Bez konkretnego rozwiązania

 

Przypomnijmy. Z inicjatywą spotkania wyszła niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz szef Komisji Europejskiej, po tym, jak Włochy i Malta odmówiły przyjęcia statku z ponad sześciuset migrantami.

Ostatecznie mini-szczyt zakończył się bez konkretnego rozwiązania problemów związanych z migracją. Liderzy nie przyjęli żadnej deklaracji końcowej. Kwestia ma wrócić na właściwym szczycie Unii, który odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek w Brukseli.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem: Wyjście Polski z UE za sprawą PiS wcale nie jest niemożliwe

DOSTĘP PREMIUM