Szef kancelarii premiera: PiS konsekwentnie realizuje reformę sądownictwa

Szef kancelarii premiera zapowiada w Poranku Radia TOK FM, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w SN.

Mimo że dokument powinien być podany do wiadomości “niezwłocznie”, opóźnienie w jego publikacji przekroczyło już trzy tygodnie.

Polska gra na czas? 

- Czy to jest efekt tego że chcecie załagodzić spór z UE? - pyta ministra Wielowieyska. Dworczyk wymijająco odpowiada, że opóźnienie bierze się z tego, iż w "takich sytuacjach" niezbędne są “jasność” i “precyzja”.

Szef kancelarii Premiera Morawieckiego stoi na stanowisku, że Unia nie powinna uzależniać wypłat środków od “uznaniowych decyzji” Komisji Europejskiej. Jego zdaniem europejscy politycy są zachęcani do działań przeciwko Polsce przez polityków PO i Nowoczesnej.

- Chyba pierwszy raz w historii polscy politycy chcą zaszkodzić swojemu państwu - uważa Dworczyk.

- PiS konsekwentnie realizuje reformę sądownictwa - stwierdził i dodał: - Mam nadzieję, że Polacy doceniają wszystkie dobre rzeczy, które się dzieją. Bilans jest dodatni.

Przypomnijmy. Polska może stracić pieniądze z Unii Europejskiej, jeżeli nie cofnie się w sprawie Sądu Najwyższego. Komisja Europejska zaproponowała, by budżetowi na 2021-27 towarzyszyło rozporządzenie umożliwiające zawieszenie wypłat krajowi, w którym stwierdzi się naruszenie praworządności.

Jak zauważa prowadząca Poranka TOK FM Dominika Wielowieyska, propozycja ta ma już poparcie większości Parlamentu Europejskiego. A właśnie w sprawie naruszenia praworządności toczy się wobec Polski postępowanie wyjaśniające z artykułu 7. traktatu o UE.

Nowa ustawa przewiduje, że 3 lipca - czyli w trzy miesiące od wejścia ustawy w życie - w stan spoczynku przechodzą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia - chyba, że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie. Przepisy te spowodują przejście na emeryturę 40 procent sędziów.

Marek Borowski do Karola Karskiego: Putin tak samo odpowiada na zarzuty o łamanie demokracji

DOSTĘP PREMIUM