Miller: PiS nas nie wyprowadzi z UE, ale sprowadzi na peryferia. A kiedyś chciał przyjęcia euro!

- Da się wrócić na ścieżkę integracji, zaproszenie jest otwarte. Wierzę, że pojawi się rząd, któremu na tym zależy - mówił Leszek Miller w Magazynie EKG. Podkreślał też, że większość Polaków chce być w Unii.

Ustalenie między Francją a Niemcami, że wspólny budżet strefy euro jest możliwy, świadczy o tym, że Unia dwóch prędkości nabiera kształtów, twierdzi w audycji EKG Leszek Miller. Zdaniem byłego premiera, za którego kadencji Polska weszła do wspólnoty, rząd PiS nie chce być wewnątrz zintegrowanej UE i będzie nas utrzymywał na peryferiach do kolejnych wyborów.

PiS chciał wprowadzić euro do 2008 roku

Jednym ze sposobów na przywrócenie Polski do głównego nurtu Unii byłoby zdaniem Millera dołączenie w kolejnych latach do strefy euro. - Da się wrócić na ścieżkę integracji, zaproszenie jest otwarte. Wierzę, że pojawi się rząd, któremu na tym zależy - mówi były premier.

Czytaj też: Róża Thun o szczycie UE bez Polski: Tusk nie chce, by Europa się dalej dzieliła, dlatego był przeciw

- Będzie to jednak wymagało “ogromnej pracy integracyjnej”, ponieważ obecnie “zohydzono koncepcję” euro i mówiąc o niej, nie da się wygrać wyborów - twierdzi polityk. Przypomina też, że już minister finansów w pierwszym gabinecie PiS, Zyta Gilowska, postulowała wprowadzenie wspólnej waluty do… 2008 roku. Wtedy klimat dla integracji był przyjaźniejszy, jednak następne rządy odkładały ten termin o kolejne lata.

Były lider SLD uspokoił jednak, że choć PiS marginalizuje pozycję Polski w UE, to z pewnością nie zdecyduje się na wyjście ze wspólnoty. Jako że ratyfikacja członkostwa była poprzedzona referendum z 2003 roku, w celu rezygnacji z niego obecny rząd musiałby zorganizować kolejne, a poparcie dla obecności w Unii jest wciąż bardzo wysokie.

Bielan: KE ma dziś wiele pożarów, które musi ugasić

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Miller: PiS nas nie wyprowadzi z UE, ale sprowadzi na peryferia. A kiedyś chciał przyjęcia euro!
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  PIS już nas wyprowadził na peryferia .
  Zrobił z nas prowincjonalne państewko a "prawdziwi Polacy "- Wolacy się cieszą.

 • nemilek

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę, że Miller z wystawieniem Korniszowej, bo na ogórka jest ona zdecydowanie za chuda dokonał największej kpiny politycznej i kpiny z wyborców w historii młodej polskiej demokracji. Następnie stawiając sobie poprzeczkę na wysokości 8 % jakby celowo zawarł pakt z Kaczyńskim po to, aby Partia Kościelna doszła do hegemonii w kraju i dlatego jak widzę Millera, to przełączam szybko na inny program, nie byłbym w stanie go słuchać. Myślę, że nie jestem w tym odosobniony. Winni dojścia "podłej zmiany" do władzy są eseldowskie, zwapniałe dziadygi, które osadzilły go na stolcu führera SLD i z tego to względu żeby poprzeć w wyborach te partię muszę poczekać 20 lat, aż wymrze to pokolenie, które w głosowaniu na przewodniczącego wybrało Millera na szefa partii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX