"Karol Wojtyła uważał, że antykoncepcja to forma przemocy mężczyzny nad kobietą" - przypomina ksiądz

Poglądy Karola Wojtyły na temat antykoncepcji są ostatnio przywoływane w kontekście jego współpracy z Pawłem VI nad encykliką "Humanae vitae" - od jej powstania mija właśnie 50 lat.

Ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej,  rozmawiał z portalem ekai.pl z okazji 50. rocznicy ogłoszenia przez Papieża Pawła VI encykliki "Humanae vitae". Dotyczy ona głównie zasad pożycia małżeńskiego.

W powstawaniu dokumentu znaczny udział miał kardynał Karola Wojtyła. Ks. Gałuszka napisał nawet na ten temat książkę. W wywiadzie przypomniał poglądy Wojtyły na temat antykoncepcji.

- Wizja biskupa krakowskiego pokrywała się z nauczaniem Kościoła, który w oficjalnym swoim nauczaniu potępia antykoncepcję, jako postępowanie moralnie złe i niedopuszczalne. Głosił on, że małżonkowie sięgający po antykoncepcję popełniają grzech ciężki - mówił Gałuszka.

Swoje przekonania, Karol Wojtyła opisał w “Memoriale z Krakowa”, który powstał niedługo po "Humanae vitae".

Antykoncepcja kontra godność

Jak przypomina ks. Gałuszka, Wojtyła napisał tam m.in., że antykoncepcja jest formą przemocy mężczyzny nad kobietą. - Jeśli pozwolimy używać środki antykoncepcyjne, zanika przestrzeń, gdzie małżonkowie są sobie równi w godności - przywołał rozważania przyszłego papieża.

Przytoczył też opinię Wojtyły na temat wielodzietnych rodzin. Uważał on, że odpowiedzialne rodzicielstwo “wyrastające z logiki daru, powinno być także hojnym rodzicielstwem”. -  Stąd Wojtyła zwracał dość często uwagę, że mówiąc o odpowiedzialnym rodzicielstwie, nie możemy myśleć jedynie o ograniczaniu liczby poczęć. Wręcz przeciwnie, wyrazem odpowiedzialności jest również dążenie do stworzenia licznej rodziny - wyjaśniał ksiądz.

Rozważania na temat papieskiej encykliki były też ostatnio okazją do skrytykowania używania antykoncepcji dla abp. Henryka Hosera.

- Profetyczny okazał się głos encykliki co do skutków działania antykoncepcji. Paweł VI trafnie przewidywał, że jej stosowanie otworzy szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów - mówił abp Hoser podczas sesji zorganizowanej 12 czerwca przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Czytaj więcej: Abp Henryk Hoser już wie, skąd zdrady i upadek obyczajów. To wszystko wina antykoncepcji

Teoria i praktyka

Jak mówi dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak” Kościół odrzuca antykoncepcję, jednak praktyka jest zupełnie inna. Coraz więcej Polaków uważa, że istnieją obiektywne wartości, którym trzeba być w życiu wiernym, ale w konkretnej sytuacji trzeba opierać się na swoim sumieniu. Tylko 39 proc. wierzących deklaruje, że stosuje się do wskazań kościoła, a ponad połowa wskazuje, że wierzy na swój sposób.

Polecamy audycję na ten temat:

DOSTĘP PREMIUM