"Karol Wojtyła uważał, że antykoncepcja to forma przemocy mężczyzny nad kobietą" - przypomina ksiądz

Poglądy Karola Wojtyły na temat antykoncepcji są ostatnio przywoływane w kontekście jego współpracy z Pawłem VI nad encykliką "Humanae vitae" - od jej powstania mija właśnie 50 lat.

Ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej,  rozmawiał z portalem ekai.pl z okazji 50. rocznicy ogłoszenia przez Papieża Pawła VI encykliki "Humanae vitae". Dotyczy ona głównie zasad pożycia małżeńskiego.

W powstawaniu dokumentu znaczny udział miał kardynał Karola Wojtyła. Ks. Gałuszka napisał nawet na ten temat książkę. W wywiadzie przypomniał poglądy Wojtyły na temat antykoncepcji.

- Wizja biskupa krakowskiego pokrywała się z nauczaniem Kościoła, który w oficjalnym swoim nauczaniu potępia antykoncepcję, jako postępowanie moralnie złe i niedopuszczalne. Głosił on, że małżonkowie sięgający po antykoncepcję popełniają grzech ciężki - mówił Gałuszka.

Swoje przekonania, Karol Wojtyła opisał w “Memoriale z Krakowa”, który powstał niedługo po "Humanae vitae".

Antykoncepcja kontra godność

Jak przypomina ks. Gałuszka, Wojtyła napisał tam m.in., że antykoncepcja jest formą przemocy mężczyzny nad kobietą. - Jeśli pozwolimy używać środki antykoncepcyjne, zanika przestrzeń, gdzie małżonkowie są sobie równi w godności - przywołał rozważania przyszłego papieża.

Przytoczył też opinię Wojtyły na temat wielodzietnych rodzin. Uważał on, że odpowiedzialne rodzicielstwo “wyrastające z logiki daru, powinno być także hojnym rodzicielstwem”. -  Stąd Wojtyła zwracał dość często uwagę, że mówiąc o odpowiedzialnym rodzicielstwie, nie możemy myśleć jedynie o ograniczaniu liczby poczęć. Wręcz przeciwnie, wyrazem odpowiedzialności jest również dążenie do stworzenia licznej rodziny - wyjaśniał ksiądz.

Rozważania na temat papieskiej encykliki były też ostatnio okazją do skrytykowania używania antykoncepcji dla abp. Henryka Hosera.

- Profetyczny okazał się głos encykliki co do skutków działania antykoncepcji. Paweł VI trafnie przewidywał, że jej stosowanie otworzy szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów - mówił abp Hoser podczas sesji zorganizowanej 12 czerwca przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Czytaj więcej: Abp Henryk Hoser już wie, skąd zdrady i upadek obyczajów. To wszystko wina antykoncepcji

Teoria i praktyka

Jak mówi dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak” Kościół odrzuca antykoncepcję, jednak praktyka jest zupełnie inna. Coraz więcej Polaków uważa, że istnieją obiektywne wartości, którym trzeba być w życiu wiernym, ale w konkretnej sytuacji trzeba opierać się na swoim sumieniu. Tylko 39 proc. wierzących deklaruje, że stosuje się do wskazań kościoła, a ponad połowa wskazuje, że wierzy na swój sposób.

Polecamy audycję na ten temat:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Ks. Gałuszka: Karol Wojtyła uważał, że antykoncepcja jest formą przemocy mężczyzny nad kobietą
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 8 razy 6

  Paweł 6, który zył z Paetzem w związku partnerskim, i wiejski wikary z Wadowic, który z panią Półtawską ślubu jednak nie wziął, co na starośc spowodowało u nich odbicie dekla. Jedno wymyśliło ochronę zycia od poczęcia do śmierci, a drugie klauzulę sumienia. Wojtyła, nieszczęście, które przytrafiło się światu, zadbał o to jak skrzywdzic kobiety. Teraz jak grzyby po deszczu powstają katolickie akademie przyjmujące szczególnych zboków, sadystów, zwyrodnialców, egzorcystów. Tez mają dręczyc młode kobiety, często dzieci jeszcze. Gwałcenie krzyzem, zoofilia, a więc powrót do korzeni chrześcijaństwa. Opętanie seksem kleru jest wynikiem tłumionego silnego popędu. Egzorcysta gwałci swoje ofiary bez świadków, po ciemku, bo wstydzi się swojego ciała, bo boi się śmiechu kobiety, doznania urojonego wstydu. Tak go nauczyli. Kochani, olejcie kościół katolicki ciepłym moczem, nie dajcie się im wykorzystywac, nie bójcie się śmierci. Nie wierzcie w koniec świata i Sąd Ostateczny, Końca świata, tego jaki znamy, nigdy nie będzie. Koniec Ziemi i owszem, wystarczy ze przestanie działac z jakiegoś powodu grawitacja. Wessa nas otchłań, Takie znikania planet i pojawianie się nowych trwa bezustannie od miliardów lat. Wszechświat jest nieskończony i nie ma to nic wspólnego z religią ani z kościołem katolickim, z Zeusem, Posejdonem, Światowidem, Manitou, Bogiem i Jezusem Chrystusem, Maryją zawsze dziewicą, ani z psem ogrodnika Kuchcińskiego Wierzcie mi i nie bądzcie frajerami, proszę Was. Tabletkę EllaOne wymyślił człowiek dla człowieka, tak samo jak aspirynę czy prozac, zeby nie rujnowac sobie zycia tylko się nim cieszyc, nie stwarzac niepotrzebnego kłopotu. Podziękujcie juz zboczonemu, zepsutemu, kościołowi katolickiemu.

 • Oceniono 7 razy 5

  Brzuchowieństwo wie wszysko o seksie, wszyskich pouczaja i przymuszaja do swojego widzimisię, a z pedofilią w kościele nie mogą sobie poradzić już od IV w.
  Priceless

 • realizmforte

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda że Wojtyłę nie interesowały formy pedofilskiej przemocy kleryków. Kamuflował, ochraniał instytucjonalną pedofilię KK, cały świat wie dzisiaj o tym.
  Erotyka ludzkiego seksu różni nas od zwierząt. Robimy to nie tylko dla prokreacji, a przede wszystkim dla boskiej bliskości z drugim człowiekiem, to i antykoncepcja jest atrybutem jedynie ludzkim. Kler chciałby zatrzymać ludzkość na etapie tresowanego zwierzęcia. Już mnie na wymioty ciągnie kiedy czytam, te wszystkie mądrości czarnej enklawy uzurpatorów -nadludzi, którzy de facto mają ogromny problem z własnym człowieczeństwem, głównie w kwestii płci i seksualności.
  Polecam książkę byłego seminarzysty Marcina Wójcika " celibat" . Ta enklawa krypto celibatowa i krypto gejowska nieźle sobie hula, uzurpując sobie prawo do rozporządzania heteroseksualnym światem.
  " Seks z kobietą jest grzechem śmiertelnym, z mężczyzną tylko występkiem" uważają klerycy.
  Z dzieckiem pewnie tajnym sakramentem.

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 2

  Pastuszek z Wadowic popłynął.

 • Lola Sośniak

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tutaj czegoś nie rozumiem. Skoro mężczyzna się znęca nad kobietą to sam powinien się leczyć. Ale co ma z tym wspólnego antykoncepcja? Ona akurat we mnie pomogła budować pewność siebie, bo po tabletkach antykoncepcyjnych czuje się bezpieczna, nie mam okropnego pms i nie boję się podczas każdego stosunku że pęknie coś się zsunie itp. A naturalne metody, kalendarzyk to już dawno za nami. Po co mamy się tak męczyć skoro teraz są takie dobre metody zabezpieczania się

 • 0

  ja popieram naturalne metody antykoncepcji. są również uznawane przez Kościół. dla wierzących - spróbujcie z Cyclotestem.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  Biskupi KK prezentują wielką obłudę wobec antykoncepcji ! Mają świadomość , że naturalne sposoby są zawodne i skutkiem ich stosowania powszechną byłaby wielodzietność , ale tolerują zwłaszcza wykształcone rodziny z 1 – 2 dziećmi , w przeciwieństwie do rodzin biednych , nie świadomych antykoncepcji , a im niemal nakazują wielodzietność ! - JP 2 był wyjątkowo nieludzki i bezlitosny wobec ludów Afryki , nie godząc się na stosowanie prezerwatyw w celu ograniczenia rozwijającego się AIDS ! - Naprawił TO papież Ratzinger ! …….. Duchowni KK powinni przestać się publicznie wtrącać do rodzicielstwa i życia seksualnego – co najwyżej w Kościołach , a rozliczać wiernych przy konfesjonale !!

 • Bruno Borman

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystko jest niby jak trzeba a pan Wojtyla z tzw.Watykanu,jesdno tak na marginesie,takowy czlowiek kleru nie powinien byc papiezem i ku temu sa uzasadnione kontrowersje,CZLOWIEK MAJACY KOBIETE I DZIECKO I TO CALKOWICIE NIE ULEGA WATPLIWOSCI.Wypowiedzi na rozne tematy,to przykrywka dla jego tendencji ku kobiecie,doskonale wiedzial co stracil.Spoleczenstwa swiata maja inne zdanie,kobieta to kobieta i jej dzieci a ile,zaczyna sie problem i to powazny,trzeba miec troch tzw.oleju w glowie,by miec wiecej dzieci a potem wolac do panstwa o pomoc,jest to niemoralne,trzeba myslec a konsekwencje ponosic samemu,taka sytuacja jest w tym polskim kraiku 500+ dla i badzmy sprawiedliwi z podadkow podatnika,ogrom to patologia i tak zostanie,lecz to niebawem sie skonczy jak,bedzie placz,TAK TEZ NA MARGINESIE,INNE KRAJE NIE MAJA TAKOWYCH PROBLEMOW,TO BIEDNY KRAIK POD KAZDYM WZGLEDEM,MORALNYM,BRAC I TYLKO BRAC,BO TO SIE NALEZY I OCZYWISCIE KOSCOLEK Z PROBOSZCZEM W DREWNIANEJ BUDZIE,GRZECH TZW.ODPUSCI A TRZEBA ZROBIC TROCHE PRZYJEMNOSCI I JAKIE ZADOWOLENIE PAN.WIARA CZYNI WIELE,DZIECI TEZ.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Trzxeba byc zwyklym wsiowym chamem zeby tej subtelnej mysli nie zrozumiec, zwykla egoistyczna mlaskajaca koryciana ...., ktora ociera gebe po jedzeniu rekawem.
  Kobieta nie chce byc przedmiotem, zaden czlowiek nie chce byc traktowany instrumentalnie, to jedna za tajemnic naszego jestestwa, dlaczego nie chcemy byc przedmiotem choc ten swiat niejednokrotnie wikla nas w przerozne chore zaleznosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX