"PiS nie ma pomysłu nad czym pracować". Opozycja krytycznie o nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu

Zmiana przepisów to odpowiedź rządu na plagę pożarów wysypisk śmieci. Nowymi regulacjami posłowie zajmą się podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu.

O zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia zdecydowało w sobotę - na wniosek rządu - Prezydium Sejmu. Decyzję krytykuje opozycja i przekonuje, że zwoływanie Sejmu w trybie pilnym nie byłoby konieczne, gdyby parlament pracował normalnie i spotykał się dwa razy w miesiącu.

A Sejm pod rządami Prawa i Sprawiedliwości radykalnie ograniczył liczbę posiedzeń.

Zdaniem Jakuba Stefaniaka z PSL, posłowie nie powinni pracować w taki sposób. - To też wynika z tego, że PiS nie ma pomysłu na to nad czym Sejm miałby pracować - tłumaczył w TOK FM.

Czytaj też: Posłowie muszą nagle wrócić z wakacji. Rząd PiS zdecydował, że mają się zająć palącym problemem

Według Marka Borowskiego, senatora niezależnego, rzadkie posiedzenia Sejmu wynikają z instrumentalnego traktowania izby przez rządzących.

- Parlament stał się instrumentem władzy, wykorzystywanym przez nią tylko wtedy, gdy jest on jej potrzebny. To jest redukowanie Sejmu do roli gadżetu demokratycznego. Niby jest, nawet są do niego wybory, ale jego rola jest żadna - stwierdził były marszałek Sejmu.

Marudy z opozycji

Z opiniami opozycji nie zgodził się europoseł PiS Karol Karski.  - Z opozycją jest taki problem, że cokolwiek się nie zrobi, to będą marudzić. Mówią, że posiedzenia Sejmu są zbyt rzadko. A kiedy jest dodatkowe, to krytykują - argumentował.

Tymczasem zdaniem PO, Nowoczesnej i ludowców - skrócenie czasu pracy posłów, do jednego posiedzenia w miesiącu, powoduje, że jeśli rząd chce, aby politycy pilnie zajęli się jakąś sprawą, to musi właśnie prosić o zwołanie dodatkowego spotkania - w trybie nadzwyczajnym.

Płonące wysypiska

Od początku roku w Polsce na wysypiskach, składowiskach, sortowniach i w zakładach przetwarzających śmieci było już kilkadziesiąt pożarów. W efekcie do atmosfery uwolniło się wiele szkodliwych substancji - np. dioksyny, furany, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory.

Tylko po pożarze śmieci w Zgierzu trujący dym dotarł do co najmniej dziewięciu miejscowości

Zanieczyszczone powietrze to zagrożenie dla ludzi. Lekarze zwracają uwagę m.in. na zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory.

Przestępczy proceder

Wszystko wskazuje na to, że składowiska śmieci płoną na skutek celowych podpaleń.

- Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem przedstawią jutro propozycje zmian w przepisach, które mają pomóc w skutecznej walce z nielegalnym składowaniem odpadów - mówił dziś w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia mamy się dowiedzieć, dokładnie w jaki sposób śmieci trafiały do Polski oraz jakie działania zostaną podjęte, żeby ukrócić proceder.

Już pod koniec maja premier zapowiedział prace nad zmianą zasad związanych z importem odpadów. Jak tłumaczył Mateusz Morawiecki, są one wwożone do Polski jako przeznaczone do recyklingu, ale ich dalsze losy nie są obecnie dokładnie monitorowane.

Czytaj też: Już za chwilę obudzimy się z ręką w... plastiku. Polska i UE stosują kreatywną księgowość ws. śmieci>>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM