Nawet trzy lata za "wierzganie". Jest akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi

Prokuratura zarzuca Władysławowi Frasyniukowi, że naruszył nietykalność cielesną policjanta, który usuwał go z trasy marszu w ramach miesięcznicy smoleńskiej. Doszło do tego w czerwcu 2017 roku.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi. Legendarny działacz Solidarności oskarżony jest o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów, podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Czytaj też: "Choćby przyszło stu Ziobrów, Błaszczaków, Brudzińskich - nie dorastają Frasyniukowi do kostek"

Sprawa dotyczy wydarzeń, do których doszło 10 czerwca ubiegłego roku. Frasyniuk brał udział w zorganizowanej przez Obywateli RP kontrmiesięcznicy smoleńskiej - kilkadziesiąt osób usiadło wtedy na chodniku i jezdni, aby zablokować marsz zorganizowany przez PiS.

Policja siłą wynosiła blokujących marsz ludzi - wśród nich Władysława Frasyniuka.

“Władysław F. stawiał gwałtowny opór, wierzgał nogami, krzyczał i reagował agresywnie. W trakcie wynoszenia go poza trasę przemarszu kopał jednego z policjantów, naruszając jego nietykalność cielesną. Zachowywał się agresywnie także po przeniesieniu ze środka ulicy, wyrywając się policjantom, którzy próbowali go wylegitymować” - czytamy w akcie oskarżenia.

Frasyniuk został zatrzymany 14 lutego o świcie we własnym domu, ręce skuto mu kajdankami i  doprowadzono na przesłuchanie. Nie przyznał się do popełniania zarzucanego mu czynu  i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Rozmawialiśmy wtedy z żoną opozycjonisty z czasów PRL:

Żona o zatrzymaniu Frasyniuka: Policjanci tłumaczyli, że procedura wymaga kajdanek

Przypomnijmy, w maju sąd uznał, że zastosowanie kajdanek - podczas zatrzymania Władysława Frasyniuka - było "bezprawne, niedopuszczalne i bezzasadne".

Czytaj też: Barbara Labuda jest w szoku po zatrzymaniu Frasyniuka. "Podłość i głupota władzy PIS-owskiej">>>

TOK FM PREMIUM