"Woda to żywioł". Otylia Jędrzejczak założyła alkogogle, by ostrzec przed pływaniem po pijanemu

- Życzę wam bezpiecznych wakacji. Dbajcie o to. I pamiętajcie: woda jest żywiołem - mówi Otylia Jędrzejczak. Była mistrzyni olimpijska założyła alkogogle, by pokazać jak wygląda świat oczami pijanego pływaka.

Właśnie ruszyła kampania społeczna "Kąpiel tylko bez promili", którą prowadzi Urząd Marszałkowski we współpracy z zachodniopomorskim WOPR. Urzędnicy i ratownicy chcą ograniczyć liczbę utonięć.

Wakacyjne tragedie często związane są z tym, że na pływanie decydują się osoby nietrzeźwe. Tymczasem alkohol zaburza sposób widzenia świata i ocenę własnych możliwości, co ściąga niebezpieczeństwo nie tylko na pływaka "pod wpływem", ale i osoby, które będą go ratować, jeśli zacznie się topić. Właśnie dlatego jednym z elementów kampanii są alkogogle, które pozwalają błyskawicznie przekonać się, jak promile we krwi zniekształcają świat.

"Widzę pana potrójnie"

Reporter TOK FM Sebastian Wierciak poprosił Otylię Jędrzejczak, by założyła alkogogle i opowiedziała, jak widzi rzeczywistość wokół siebie. - Pana (filmującego) telefonem widzę potrójnie - przyznała Jędrzejczak. Duże trudności sprawiło jej też przybicie piątki reporterowi. Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o pływanie po alkoholu, ale również o wchodzenie do wody pod wpływem innych środków odurzających.

- Woda jest żywiołem. Mówi wam to mistrzyni olimpijska, która spędziła 25 lat na pływalni - ostrzega Otylia Jędrzejczak.

Co zrobić, gdy widzimy pijanego wchodzącego do wody?

- Każdy, kto widzi osobę pijaną wchodzącą do wody powinien zadzwonić na 112 - radzi Paweł Błasiak, szef warszawskiego WOPR-u. A co jeśli zobaczymy, że ktoś się topi? - Przede wszystkim musimy zawiadomić służby. Jeśli czujemy się na siłach to pomagajmy, jeśli nie... nie bądźmy drugą ofiarą - apeluje Błasiak.

Ratownik przypomina przy tym, że tonący rzadko krzyczy czy macha rękami - tonie się w ciszy.

Czy pływałaś(-eś) kiedyś po alkoholu?

TOK FM PREMIUM