Kiedy obiecana obniżka VAT? "Nie mam odpowiedzi na to pytanie" - ucina wiceminister finansów

Przed wyborami PiS zapowiadał obniżenie stawki podatku VAT. Od tego czasu minęły 3 lata, a obniżki nie widać. - Nie ma sytuacji budżetowej pozwalającej na obniżenie stawki VAT - przekonuje wiceminister Paweł Gruza.

Do 23 proc. stawka podatku VAT została podniesiona w 2011 roku, przez koalicję PO-PSL. Ówczesna opozycja, czyli PiS, krytykowała pomysł. W czasie kampanii wyborczej w 2015 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali, obniżenie podstawowej stawki do 22 proc.

Ale do dziś w przepisach nic się nie zmieniło.

- W tej chwili nie ma sytuacji budżetowej pozwalającej na obniżenie stawki VAT - mówił w magazynie EKG wiceminister finansów Paweł Gruza.

Kiedy gospodarz audycji Maciej Głogowski dopytywał, kiedy możliwe będzie zmniejszenie stawki podatku VAT, wiceszef MF przyznał: Nie mam odpowiedzi na to pytanie. - Obecna sytuacja makroekonomiczna i budżetowa nie pozwala na obniżenie w przyszłym roku. Utrzymujemy stawkę 23 proc. jako tą wiodącą - powiedział Gruza.

Czy budżet stać na obniżkę?

Z taką odpowiedzią nie zgadza się gość programu EKG, ekonomista Bogusław Grabowski, który uważa, że aktualna sytuacja makroekonomiczna jest perfekcyjna, ponieważ mamy wysokie tempo wzrostu przy niskim poziomie inflacji.

Problemem nie są więc - jego zdaniem - wpływy do budżety, ale wydatki.

Pan wiceminister trochę miesza sytuację makroekonomiczną z sytuacją finansów publicznych. Wpływy podatkowe są duże, bo mamy wysoki wzrost gospodarczy. Mamy bardzo złą sytuację po stronie wydatków. One są nadmierne. Wydajemy za dużo na inne cele, w związku z tym nie możemy obniżać podatku - podsumował Grabowski.

Czytaj też: "Nie udało się dorwać Tuska przy Smoleńsku. Trzeba dorwać przy VAT">>>

"Zakaz handlu to naruszenie konstytucji i wchodzenie z butami w styl życia ludzi"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM