Gawkowski o koalicji SLD z PO: Były rozmowy, ale Platforma podskoczyła w sondażach i zrezygnowała

- SLD jest partią rozsądku. Chcemy uratować Polskę przed rządami PiS, ale nie damy się zdominować przez partię o poglądach prawicowych - o koalicji z PO mówi wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski.

Prowadząca Poranek Radia TOK FM zarzuca wiceprzewodniczącemu SLD Krzysztofowi Gawkowskiemu, że ta największa lewicowa partia nie jest w stanie stworzyć koalicji z innymi grupami reprezentującymi podobne poglądy. Gawkowski odpowiada, że sojusz wyciągał rękę m.in. do partii Razem i Barbary Nowackiej wielokrotnie, ale została ona odrzucona.

W takim razie może szeroka koalicja z PO i PSL? Tu polityk również nie widzi specjalnych szans. - SLD jest partią rozsądku. Chcemy uratować Polskę przed rządami PiS, ale nie damy się zdominować przez partię o poglądach prawicowych - mówi. - Były rozmowy o wspólnych listach, ale jak PO podskoczyła w sondażach, to okazało się, że nikogo nie potrzebuje - dodaje.

Gawkowski: SLD jest gotowe do współpracy z PO

Jego zdaniem PO “nie zawsze stawała po stronie ludzi w sensie pracy, myślenia o Polsce, czasem w sprawach światopoglądowych”. - Oprócz tego, że będziemy się układać na listach, musimy mieć wspólny rozsądek programowy. Tego mi brakuje i o tym nikt nie chce rozmawiać. SLD jest gotowe i było gotowe - twierdzi.

Czytaj też: Europo, nie odpuszczaj! - pod takim hasłem upływa kolejny dzień protestów w obronie Sądu Najwyższego

Zdaniem wiceprzewodniczącego sojuszu, zbudowanie silnej koalicji będzie jednak niezbędne ze względu na zmiany w ordynacji wyborczej wprowadzane przez PiS.

- Te zmiany uderzają we wszystkie mniejsze podmioty, także PSL, Kukiza czy każdego nowego ruchu. Oni je wprowadzą, prezydent Duda je zaklepie. Jeśli nie będzie wspólnych list, nie tylko na lewicy, ale na opozycji, to głosy będą się rozbijać. PiS-owi wystarczy 30 proc. głosów, aby mieć większość - mówi.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem: Wyjście Polski z UE za sprawą PiS wcale nie jest niemożliwe

DOSTĘP PREMIUM