Czy to koniec z darmową Nocą Muzeów? Plany rządu mogą zaszkodzić popularnej imprezie kulturalnej

Zmiany w interpretacji podatkowej, które zapowiedział wiceminister finansów, mogą zmusić muzea do rezygnacji z wszelkich działań promocyjnych, a co za tym idzie - także z darmowej Nocy Muzeów.

Do tej pory wszelka działalność większości muzeów uznawana była za gospodarczą, a co za tym idzie, miały one prawo do odliczenia całości podatku VAT. Teraz imprezy nieodpłatne organizowane przez muzea uznawane mają być za działalność statutową, służącą realizacji misji i od kosztów ich organizacji nie będzie można odliczać VAT-u.

- Nasze muzeum w zeszłym roku otrzymało per saldo zwrot w wysokości 5 mln złotych. Gdyby zmieniły się te zasady, to ta kwota będzie znacznie mniejsza. Nawet o 3 miliony złotych - mówi Krystyna Pankau, główny księgowy Muzeum Narodowego w Krakowie, które tyle każdego roku wydaje na organizację wystaw czasowych.

Zobacz także: To najbardziej oblegany kierunek, siedem osób na miejsce. Młodzi chcą studiować... koreański

- Oczywiste, że muzeum albo musiałoby ograniczyć w sposób definitywny te działania promocyjne, czyli każda działalność muzeum musiałaby mieć charakter odpłatny - dodaje Krystyna Pankau.

Jest jeszcze druga opcja. Muzeum w znacznym zakresie ograniczyć będzie musiało swoją działalność. W podobnej sytuacji znajdą się wszystkie muzea w Polsce. 

Po raz pierwszy w Berlinie

Noc Muzeów liczy sobie 21 lata, pierwsze tego typu wydarzenie na świecie miało miejsce w Berlinie, w 1997 roku. Cieszyło się ono dużym sukcesem, dlatego pomysł nocnego zwiedzania muzeów zaczęły wykorzystywać też inne europejskie miasta.

Noc Muzeów w Polsce pierwszy raz zagościła w 2003 roku w Poznaniu. Rok później do akcji przyłączył się Kraków i Warszawa. Od tamtego czasu liczba polskich miast biorących udział w wydarzeniu stale się powiększa. W ubiegłym roku w Warszawie do akcji zgłosiło się 233 instytucji. Impreza to nie tylko możliwość zwiedzania za darmo muzeów, ale także galerii sztuki i obiektów historycznych. 

DOSTĘP PREMIUM