Jednogłośna decyzja Sejmu w sprawie odpadów. Czy to już koniec problemu płonących wysypisk?

W Sejmie odbyła się debata na temat nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami. Mimo jednomyślności klubów, opozycja nie zostawiła suchej nitki na rządzących.

Wszystkie sejmowe kluby zgodnie opowiedziały się za nowelizacją ustawy o gospodarce odpadami. Projekt wprowadza m.in. obowiązkowy monitoring wysypisk śmieci oraz zakaz składowania odpadów dłużej niż przez rok. 

Późna reakcja

Przepisy są odpowiedzią rządu na serię kilkudziesięciu pożarów nielegalnych wysypisk śmieci, do których doszło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Podczas sejmowej dyskusji politycy opozycji wytykali rządzącym przede wszystkim to, że problem z nielegalnym składowaniem odpadów i ich paleniem nie jest przecież nowy. A mimo to przez ostatnie 2,5 roku nic w tej sprawie się nie działo.

- To za waszych rządów wydano dziesiątki pozwoleń dla grup, które sprowadzają do naszego kraju śmieci i palą je, aby z tego tytułu nie ponosić żadnych kosztów - mówił poseł Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.

- Zezwolenia te były wydawane tylko na odpady zawierające surowce wtórne do wykorzystania - odpowiadał z kolei minister środowiska, Henryk Kowalczyk i dodał: 

- Mogę porównywać: 2011 rok - 1,6 mln ton przywiezionych śmieci, 2017 rok - 370 tysięcy ton śmieci. 

W Sejmie jest też drugi projekt, który dodatkowo zakłada, że inspektorzy ochrony środowiska zyskają odtąd większe uprawnienia do kontroli wysypisk, a także śmieci sprowadzanych do Polski z zagranicy.

Pożary na wysypiskach

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele wysypisk zostało strawionych przez ogień. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że nie były to pojedyncze przypadki, a seria kilkunastu pożarów sortowni śmieci i składowisk. Dotychczas ustalono, że jest to wynik celowych podpaleń, ale do tej pory nie znaleziono sprawców. Sytuacja wywołała wiele dyskusji m.in. o problemie składowania śmieci zza granicy na terenie Polski. 

Zobacz także: "PiS nie ma pomysłu nad czym pracować". Opozycja krytycznie o nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu

Spalone śmieci uwolniły do atmosfery wiele szkodliwych substancji, które są zagrożeniem dla środowiska i zdrowia człowieka.

"Podejrzewam, że deweloperzy te budynki niszczą". W centrum Warszawy zawaliła się część kamienicy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Jednogłośna decyzja Sejmu w sprawie odpadów. Czy to już koniec problemu płonących wysypisk?
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  1 zakaz importu wszelkich odpadow
  2 wlasciciel skladowiska wplaca "wadium" do lokalnego urzedu, na wypadek "wypadku", inaczej smietnik jest nielegalny a wlasciciel posesji trafia przed sad. Kara bezwzglednego pozbawienia wolnosci, bez mozliwosci wyjatkowego zlagodzenia kary.
  3 Odpady przemyslowe - WSZYSTKIE - musza miec dokument stwierdzajacy dokad pojechaly, kto je przyjal i jak je zutylizuje. Kopia wraca do nadawcy, ktory te dokumenty przechowuje.
  4 tylko licencjonowane skladowiska i firmy transportowe moga wykonywac uslugi
  5 odpady wyjatkowo niebezpieczne (PCB, azbest, sole metali ciezkich, rtec....) szczegolne warunki transportu, przechowywania i przerobki. Sa wzorce miedzynarodowe.
  tak na poczatek.

 • Oceniono 9 razy 5

  Jak sejm uchwali, że odpadów nie ma i Adrian ją podpisze to znaczy że nie ma. A tak poważnie, to tylko całkowity zakaz sprowadzania odpadów mógłby coś zmienić.

 • jacky

  Oceniono 3 razy 3

  Wprowadzanie kolejnych "zaostrzeń" przepisów w postaci większego nadzoru nic nie da. Cwaniacy znajdą na to sposób. Jedynym rozwiązaniem, które rozwiąże problem znikających śmieci jest wprowadzenie obowiązkowych gwarancji finansowych dla podmiotów chcących zajmować się recyklingiem. Chcesz przetwarzać śmieci, to wnieś zabezpieczenie w postaci depozytu środków pieniężnych lub gwarancji bankowej. Śmieci znikają np. w wyniku spalenia, to kasa przepada. W ten sposób można pozbyć się szemranych firemek zarejestrowanych na słupy. Na rynku zostaną tylko poważne i uczciwe firmy. Ktoś powie, że może zdarzyć się wypadek i wybuchnie pożar bez pomocy czynnika ludzkiego. OK, od tego są ubezpieczenia. Podobny mechanizm działa przy zabezpieczeniach akcyzowych w handlu paliwami czy alkoholem. Znika towar - zabezpieczenie przepada. Istnieją natomiast ubezpieczenia na wypadek pożaru lub kradzieży.

 • blablick

  Oceniono 4 razy 2

  POPIS. Tu są jak nigdzie zgodni.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 2 razy 2

  A teraz co? Sejm przyjął uchwałę, że odpadów w Polsce nie ma?
  I to jednogłośnie?
  Mam nadzieję, że nie tak "jednogłośnie", jak wg ówczesnego Marszałka Sejmu Prezydentem RP został wybrany W. Jaruzelski... jednogłośnie.

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 2

  kto miał spalić, ten spalił

  pytanie tylko do którego pis'owca, lub parafii należą grunty, że żadnego właściciela nie można znaleźć?

 • dyskootantka

  Oceniono 3 razy 1

  Z sejmu też zrobili śmietnik i co?

 • pumpernik

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli śmieci razem z monitoringiem palimy przed upływem roku.

 • Marcin Krzysztof

  0

  Problemem jest gmina a nie rząd, gmina dobrze wie co do nich wjeżdżało, a teraz pała dowody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX