Uwaga na pamiątki z wakacji! Jeśli wybierzesz niewłaściwą, możesz spędzić w więzieniu nawet 5 lat

Torebka ze skóry krokodyla, buty ze skóry węża, nalewka ze skorpionem - to tylko niektóre z przywożonych do Polski pamiątek. Urząd Skarbowy ostrzega, że może się to źle skończyć.

Urząd Skrabowy radzi, aby przed zagranicznym wyjazdem na wakacje zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej. Po co? Znajdziemy tam garść porad, m.in. dotyczących tego, czego nie można przywieźć z wakacji. Informator turystyczny Służby Celno-Skarbowej możesz pobrać pod tym linkiem.

Najdziwniejsze pamiątki

- Co roku celnicy zatrzymują najdziwniejsze pamiątki z wakacji. Zdarzył się nawet wypchany niedźwiedź - mówi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. To jednak nie wszystko. 

- Przewozimy różnego rodzaju nalewki na skorpionach i wężach, muszle, koralowce, różnego rodzaju produkty ze skóry krokodyli. Pamiętajmy, że to są w dużej części zwierzęta i rośliny chronione - apeluje urzędniczka.

Nawet 5 lat więzienia

Co się stanie, jeśli spróbujemy przywieźć sobie taką pamiątkę?

Celnicy nie tylko nam ją zabiorą, ale mogą też ukarać nas finansowo, a w skrajnych przypadkach potraktować jak przestępców.  Za wwożenie do kraju pamiątek wykonanych z gatunków chronionych grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W wakacyjnym poradniku skarbówki znajdziemy też informację ile papierosów czy alkoholu możemy wywieźć za granicę, oraz jakich zgód potrzebujemy, żeby wyjechać do innego kraju z kotem czy psem. 

TOK FM PREMIUM