Szef ukraińskiego IPN o środowej nowelizacji: Normalny dialog polsko-ukraiński nadal nie jest możliwy

W środę wprowadzono zmiany w kontrowersyjnej ustawie o IPN, która doprowadziła do sporu dyplomatycznego m.in. z Izraelem i USA. Jednak część ustawy, która oburza stronę ukraińską, pozostała niezmieniona.

Na temat środowych zmian w ustawie o IPN wypowiedział się w mediach społecznościowych szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz. Ma on nadzieję na dalsze zmiany w polskiej ustawie, bo te wprowadzane w środę, nie dotyczą "artykułów ukraińskich". W związku z tym, zdaniem Wjatrowycza, "normalny dialog polsko-ukraiński" nadal nie jest możliwy. 

Podczas środowych obrad, Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, która chciała wyeliminowania z ustawy o IPN również zapisów mówiących o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów.

O przyczynę takiej decyzji pytał premiera wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz.

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że "ta część procesu legislacyjnego jest obecnie analizowana przez Trybunał Konstytucyjny."

Zmiana długo oczekiwana, ale niepełna

Przypomnijmy: Korekta ustawy zakłada, że przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za nazistowskie zbrodnie nie będzie już karane z urzędu, a IPN będzie mógł dochodzić praw na drodze cywilnej.

W dniu zatwierdzenia zmian doszło również do podpisania przez premierów Polski i Izraela  wspólnej deklaracji. Wynika z niej, że izraelski rząd jest zadowolony z przyjętych zmian. Celem deklaracji jest chęć powrotu obu państw do normalnego dialogu i współpracy na arenie międzynarodowej. 

Spekuluje się, że wczorajsze zmiany mogą być efektem nacisku Stanów Zjednoczonych i Izraela na Polskę. 

Dlaczego jednak pominięto kwestię Ukrainy? Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z Forum Idei Fundacji Batorego, wynika to prawdopodobnie z tego, że siła oddziaływania USA na nasz rząd jest nieporównywalnie silniejsza od ukraińskiej. - Zastosowano, po “trumpowsku”, brutalny szantaż, na zasadzie: “ma być zmiana, albo nie będzie stosunków na najwyższym szczeblu” - oceniła badaczka w audycji Mikołaja Lizuta w TOK FM.

Czytaj więcej: Co spowodowało decyzję o kolejnej nowelizacji ustawy o IPN? "Brutalny, polityczny szantaż ze strony USA"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Szef ukraińskiego IPN o środowej nowelizacji: Normalny dialog polsko-ukraiński nadal nie jest możliwy
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 26 razy 18

  Wolodymyr Wiatrowycz to czolowy apologeta UPA, SS-Galizien i wyzszosci "rasy" ukrainskiej nad sasiadami.. Szarki, Kurytyki i im podobni odpowiednicy w naszym IPN to Himalaje historycznej rzetelnosci. Dialog z Ukraina stal sie rzeczywiscie niemozliwy, wlasnie z powodu takich "historykow" jak Wiatrowycz, juz pare lat wstecz.

 • sommers

  Oceniono 22 razy 16

  Sięgnęliście dna skoro zapraszacie takie kontrowersyjne osoby do studia!
  Wystarczyło trochę poguglować, żeby się dowiedzieć czym śmierdzi ten człowiek.

 • atos38

  Oceniono 27 razy 15

  Warto tez zwrócić uwagę na ZASADNICZĄ RÓŻNICĘ miedzy zbrodnia katyńska, a wołyńska. Zbrodnia katyńska została dokonana przez aparat władzy - TEN SAM, którego ofiara padali SAMI Rosjanie.
  Kiedy system polityczny się zmienił, rozpadł się ZSRR, Rosjanie mogli zacząć się rozliczać ze swoją przeszłością, to państwo rosyjskie zrobiło w zasadzie wszystko, co należało, zęby kwestie Katynia uczciwie zamknąć - udostępnili dokumenty, upamiętnili miejsce zbrodni, wystosowali oficjalne przeprosiny. Cóż można zrobić więcej?
  Rzez wołyńska JEST ZBRODNIĄ, która WYSZŁA OD SAMEJ UKRAIŃSKIEJ SPOŁECZNOŚCI, CO OZNACZA, ZE WYNIKAŁA Z NIENAWIŚCI GŁĘBOKO ZAKORZENIONEJ W POPULACJI.
  O ŻADNYCH PRZEPROSINACH N-I-G-D-Y ! NIE SŁYSZAŁEM !!!,
  A CO NAJGORSZE, HANIEBNA IDEOLOGIA, KTÓRA STALA SIĘ ŹRÓDŁEM TEJ ZBRODNI, JEST DZIŚ NA UKRAINIE GLORYFIKOWANA!!! i na tej ideologii i historii próbują budować jakieś państwo i swoją tożsamość !

  Nie dość, że NIE wstydzą się swoich czynów, to jeszcze W TYM DUCHU WYCHOWUJĄ MŁODE POKOLENIA.
  To JEST DOPIERO DRAŃSTWO I ZAGROŻENIE !
  A zakłamani polscy politykierzy wrzeszczą, ze największym zagrożeniem dla Polski jest... Rosja.

 • veni.vici

  Oceniono 20 razy 14

  bo to, wicie, do dialogu zawsze trzeba dwojga, inaczej dziad gada do obrazu... kiedy Ukraina potępi swoich ss-manów?

 • wolak007

  Oceniono 22 razy 12

  Wiatrowycz jest odpowiedzialny za" niemożliwy dialog Polska-Ukraina".

  UPA nie wejdzie na europejskie salony!

 • nietyp

  Oceniono 8 razy 8

  To wychodzi, że Ukraińcy nie zamordowali tych tysięcy Polaków... Wygląda na to, że głupi Polacy, sami się na widły i siekiery nadziali... A Ukraińców nawet w pobliżu nie było!!!

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 14 razy 8

  Lol
  Ukrainki, mieliście szansę żeby siedzieć cicho i ją zmarnowaliscie

 • kl003

  Oceniono 18 razy 8

  no nie można bo śmierdzące ukry nadal nie wypłaciły odszkodowań za ofiary i ukradzione ziemie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX