"Polska jest na cenzurowanym. Rządząca formacja jest kompletnie nieprofesjonalna" - dyplomata o rządach PiS

Zdaniem dyplomaty dr Jerzego Marii Nowaka, w wyniku działań partii rządzącej, "sojusznicy przestają nas traktować jak swoich". I nie chodzi tylko o USA.

Jarosław Kaczyński w “Gazecie Polskiej Codziennie” twierdzi, jakoby polskie władze nie spodziewały się, że “wprowadzenie noweli [penalizującej “naruszanie dobrego imienia Polski” - red.] wywoła takie perturbacje i zostanie tak opacznie przyjęte”.

Według dyplomaty dr. Jerzego Marii Nowaka, słowa prezesa PiS świadczą o tym, że “rządząca nami formacja jest kompletnie nieprofesjonalna”. - Bo cała wartość i dyplomacji i rządzących polega na ty, by potrafić przewidzieć skutki swoich działań. A nie było to trudne, bo ostrzegano przed nowelizacją, były ekspertyzy, z których wynikało, że będziemy mieli kłopoty.  Jeżeli więc prezes mówi coś takiego, to chyba nie zdaje sobie sprawy, że się kompromituje. I kompromituje się cała formacja, którą prezes zarządza - mówi dr Nowak w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Dwa cele PiS:  pełna władza i finansowe z niej korzystanie

W środę (27 czerwca), podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w ekspresowym tempie wykreślono z ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zapisy, które spowodowały protesty Izraela i USA.

Według ambasadora Nowaka, PiS postawił na dobre kontakty ze Stanami Zjednoczonymi, gdyż to nie narusza jego dwóch celów: “pełnej władzy i korzystania z niej finansowo”.

Dyplomata zwrócił też uwagę na to, że znowelizowano tylko część kontrowersyjnych przepisów. Nie zmieniono regulacji dotyczących Ukrainy, a przecież nie tylko przedstawiciele Kijowa, ale także polscy politycy i historycy protestowali przeciwko znowelizowanym przepisom.

Czytaj też: Komorowski w TOK FM: Obok kwestii relacji polsko-żydowskich dramatycznie popsuto relacje z Ukrainą>>>

Zdaniem ambasadora Nowaka, mimo braku profesjonalizmu, który jest widoczny w działaniach PiS, na szczytach władzy w partii rządzącej "zdają sobie sprawę z tego, że popadamy w coraz większe osamotnienie". - To nie jest tylko problem relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Polska jest na cenzurowanym. Sojusznicy przestają nas traktować jak swoich - podkreślił, w rozmowie z Karoliną Lewicką, dr Jerzy Maria Nowak.

Czytaj też: Szef ukraińskiego IPN o środowej nowelizacji: Normalny dialog polsko-ukraiński nadal nie jest możliwy>>>

Awantura wokół ustawy PiS o IPN

DOSTĘP PREMIUM