Słoń Trąbalski, traktor i wielka neonowa Warszawa. Na co głosować w budżecie partycypacyjnym?
Jeszcze do soboty - 30 czerwca - można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców stolicy do Budżetu Partycypacyjnego. O tym, które pomysły zostaną zrealizowane zdecyduje liczba głosów.
1628 pomysłów, w tym słoń Trąbalski
Wybierać można spośród 1628 pomysłów. Wśród propozycji stworzenia ścieżki rowerowej, modernizacji placu zabaw czy postawienia ławki przy stacji metra, jest też kilka dość nieoczywistych.
Jedną z nich z pewnością jest stworzenie neonowej konstrukcji z powitaniem „Dobry wieczór na Bielanach” i postacią słonia.
- Słoń to symbol mocno zakorzeniony w dzielnicy Bielany – przekonuje Anna Brzezińska-Czerska, autorka pomysłu i dodaje, że niegdyś figura zwierzęcia stała w lokalnym lesie i stanowiła jedną z największych atrakcji dzielnicy. – Samo powitanie zaś ma przede wszystkim poprawić humor przechodniom – dodaje.
Neon miałby stanąć przy stacji metra Młociny. Jego stworzeniu ma towarzyszyć m.in. wydanie mapy bielańskich neonów.
Słon to nie jedyna inicjatywa tego typu. O neon zabiega też dom kultury w Rembertowie oraz Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu.
Żoliborzanom już w poprzedniej edycji Budżetu Partycypacyjnego udało się przekonać mieszkańców miasta do głosowania na neon. Dzięki społecznemu zaangażowani, w listopadzie na pl. Wilsona stanie instalacja świetlna w kształcie litery W.
Wielka Warszawa
Swój neon, któremu początki dał budżet obywatelski, będzie miało też Śródmieście. Projekt „Wielka Warszawa„, którego realizacja już trwa, zakłada stworzenie instalacji będącej interpretacją "Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy", opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów i architektów pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Ideą projektu Arkadiusza Bączyka jest wspieranie unikatowości warszawskich neonów oraz wartości sztuki wykorzystującej potencjał światła i energii.
Jolanta Dąbek, autorka projektu ruchomego neonu w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus podkreśla, że umieszczenie reklam świetlnych na budynkach znów urozmaica i wzbogaca pejzaż wielkomiejski. Jej neon będzie składał się z trzech traktorów, które zapalać będą się sekwencyjnie, tworząc wrażenie pojazdu jadącego po krawędzi dachu.
Projekty z tegorocznej, piątek edycji BP będą realizowane w 2019 roku. Głosować na nie można do końca miesiąca. Szczegóły znajdują się tu.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"
- "Żądamy wyjaśnień". NFZ zabrał głos ws. wpisów "Mamy Ginekolog"
- High-impact verbs. Mocne czasowniki w biznesie
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Premier o aferze "Willa plus": Były tysiące fundacji pozbawionych wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać