Słoń Trąbalski, traktor i wielka neonowa Warszawa. Na co głosować w budżecie partycypacyjnym?

Chcesz poprawić humor sobie i innym? Powiedź "dzień dobry" swoim sąsiadom i oddaj głos w Budżecie Partycypacyjnym Warszawy na nietypowy neon. Świecąca konstrukcja, którą poza powitaniem ma wyróżniać. słoń, to nie jedyna neonowa inicjatywa mieszkańców.

Jeszcze do soboty - 30 czerwca - można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców stolicy do Budżetu Partycypacyjnego. O tym, które pomysły zostaną zrealizowane zdecyduje liczba głosów.

1628 pomysłów, w tym słoń Trąbalski 

Wybierać można spośród 1628 pomysłów. Wśród propozycji stworzenia ścieżki rowerowej, modernizacji placu zabaw czy postawienia ławki przy stacji metra, jest też kilka dość nieoczywistych.

Jedną z nich z pewnością jest stworzenie neonowej konstrukcji z powitaniem „Dobry wieczór na Bielanach” i postacią słonia.

- Słoń to symbol mocno zakorzeniony w dzielnicy Bielany – przekonuje Anna Brzezińska-Czerska, autorka pomysłu i dodaje, że niegdyś figura zwierzęcia stała w lokalnym lesie i stanowiła jedną z największych atrakcji dzielnicy.  – Samo powitanie zaś ma przede wszystkim poprawić humor przechodniom – dodaje.

Neon miałby stanąć przy stacji metra Młociny. Jego stworzeniu ma towarzyszyć m.in. wydanie mapy bielańskich neonów.

Słon to nie jedyna inicjatywa tego typu. O neon zabiega też dom kultury w Rembertowie oraz Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu.

Żoliborzanom już w poprzedniej edycji Budżetu Partycypacyjnego udało się przekonać mieszkańców miasta do głosowania na neon. Dzięki społecznemu zaangażowani, w listopadzie na pl. Wilsona stanie instalacja świetlna w kształcie litery W.

Wielka Warszawa

Swój neon, któremu początki dał budżet obywatelski, będzie miało też Śródmieście. Projekt „Wielka Warszawa„, którego realizacja już trwa, zakłada stworzenie instalacji będącej interpretacją "Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy", opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów i architektów pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Ideą projektu Arkadiusza Bączyka jest wspieranie unikatowości warszawskich neonów oraz wartości sztuki wykorzystującej potencjał światła i energii.

Jolanta Dąbek, autorka projektu ruchomego neonu w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus podkreśla, że umieszczenie reklam świetlnych na budynkach znów urozmaica i wzbogaca pejzaż wielkomiejski. Jej neon będzie składał się z trzech traktorów, które zapalać będą się sekwencyjnie, tworząc wrażenie pojazdu jadącego po krawędzi dachu.

Projekty z tegorocznej, piątek edycji BP będą realizowane w 2019 roku. Głosować na nie można do końca miesiąca. Szczegóły znajdują się tu

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM