W Turcji mimo oficjalnego zakazu odbędzie się Gay Pride, w ubiegłym roku policja strzelała do uczestników

Mimo zakazu niedzielna Parada Równości w Stambule się odbędzie - zapowiadają organizatorzy tego wydarzenia. Władze największego tureckiego miasta nie chcą pozwolić na Paradę - jak twierdzą - ze względów bezpieczeństwa.

Pierwsza Parada Równości w Turcji odbyła się w 2003 roku, ostatnia legalna - w roku 2014. Od tego czasu władze Stambułu sukcesywnie jej zakazywały, mimo tego, że homoseksualizm nie jest w Turcji karany tak jak w wielu państwach zamieszkałych głównie przez muzułmanów.

Kauczukowe kule w uczestników 

W ubiegłym roku ludzi, którzy chcieli wziąć udział w Paradzie, rozpędzono za pomocą gazu łzawiącego i gumowych kul. Teraz rządzący znowu zdecydowali się nie pozwolić na demonstrację i po raz kolejny tłumaczą to bezpieczeństwem i porządkiem publicznym.

Innego zdania są organizacje pozarządowe, między innymi Helsińska Fundacja Praw człowieka. Twierdzi ona, że tureckie władze nie mają żadnego powodu, by zakazywać stambulskiej Parady Równości.

Sytuacja osób LGBT w Turcji

Sytuacja społeczności LGBT w Turcji to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień związanych z prawami człowieka w tym kraju. Kontakty homoseksualne są tam legalne. Jednak pomimo dużej popularności homoseksualnych i transseksualnych artystów takich jak Bülent Ersoy homoseksualizm w społeczeństwie pozostaje tematem tabu.

W 1996 roku Sąd Najwyższy postanowił odebrać dziecko lesbijkom, argumentując, iż homoseksualizm jest niemoralny. 

Natomiast w 2003 roku odbył się pierwszy w historii Turcji marsz równości zorganizowany przez Lambda Istanbul. Pięć lat później sąd w Stambule nakazał zamknięcie stowarzyszeniauznając, że obraża ono moralność publiczną, poprzez posiadanie słów lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów w nazwie organizacji. Decyzję sądu unieważnił następnie turecki Trybunał Konstytucyjny, a organizacja kontynuuje działalność. 

Trzaskowski idzie na Paradę Równości. Czy w ślad za nim ruszy PO?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM