Prezes nadużył uprawnień wobec stewardess? "Dałam rządowi czas na reakcję. I nic się nie zdarzyło"

- Jestem przygotowana na proces, bo mam zeznania świadków - mówi stewardesa i działaczka związkowa, zwolniona niedawno z LOT-u, Monika Żelazik. Chodzi o oskarżenia pod adresem prezesa narodowego przewoźnika.

Monika Żelazik, szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, została zwolniona z pracy na początku czerwca.

Miesiąc wcześniej w Locie miał się odbyć strajk. Ostatecznie do protestu nie doszło. Władze narodowego przewoźnika wystąpiły do sądu, który uznał, że można mieć wątpliwości co prawidłowości przeprowadzonego referendum, w którym pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

Pracownicy LOT-u chcieli strajkować z powodu niskich zarobków. Pensje obniżono cztery lata temu, kiedy firma była w trudnej sytuacji. Związkowcy zwracali też uwagę, że większość pilotów i stewardes nie ma umów o pracę tylko tzw. śmieciówki.

- Człowiek, który w Polsce nie ma umowy o pracę, nie ma praw pracowniczych.  W całej firmie umowę o pracę ma ponad 1700 osób, a 1000 osób z personelu pokładowego i latającego nie ma umów o pracę. Oni nie mają żadnych praw. Jestem na samozatrudnieniu. To kogo reprezentuję w pracy? Wizerunkowo - samą siebie. Co się dzieje z pracownicą, która informuje, że bardzo źle się czuje? Przecież nie mam prawa do niczego, jak nie ma umowy. W ubiegłym roku młoda osoba złamała nogę. Dzwoni do nie w drugim miesiącu nieobecności i mówi, że noga jeszcze nie jest do końca zrośnięta, ale ona właśnie musi lecieć do Chicago. Bo nie ma z czego żyć - mówiła Monika Żelazik w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim.

Ciężkie oskarżenia

Działaczka ma informacje na temat poważnych nadużyć, jakich dopuszcza się prezes.

- Jestem dla pracowników dostępna przez 24 godziny na dobę. I słyszę od pracowników np. prezes zamknął się ze mną w toalecie, przecież nikt mi nie uwierzy - relacjonowała.

- Nie mówimy o prezesie firmy LOT? - pytał Grzegorz Sroczyński, gospodarz audycji Świat się chwieje.

- Mówimy o prezesie firmy. Jak się bawić, to na całego. W Locie nigdy tego nie było - odpowiadała działaczka. Mam trzy takie sytuacje spisane. Ten temat już wypłynął w mediach. Potraktowałam te oskarżenia bardzo poważnie. Znam wytłumaczenie: stewardesy miały się nauczyć porządnie myć misę klozetową. Bo nasz zarząd tym się zajmował. 2 marca było zebranie zarządu w hangarze - odpowiedziała Monika Żelazik.

- Rozumiem, że jest pani przygotowana na ewentualny proces ze strony prezesa? To naprawdę mocne zarzuty - stwierdził Sroczyński.

- Jestem przygotowana, bo mam zeznania świadków. Pytanie, czy ja mogę nie reagować, zasłaniać się procedurą czy strachem przed procesem? Ja o tym zachowaniu powiadomiłam i min. Elżbietę Rafalska i ministra infrastruktury. Dałam rządowi czas na reakcję. Moi ludzi oczekują, że coś z tym zrobię. Powiadomiłam właściciela firmy i... nic się nie zdarzyło - mówiła działaczka.

- Zdaję sobie sprawę, że nie każdy będzie się chciał wypowiadać na ten temat, ale z drugiej strony - możemy w ogóle o tym nie mówić, czyli zamieciemy pod dywan wszystkie problemy społeczne. Choćby molestowania w rodzinach. Dlaczego zawsze, w takich sytuacjach, dowiadujemy się post factum? Ponieważ nie wierzymy, kiedy dzieci, kobiety przekazują nam pewne sygnały. Kiedy jest ten moment? Kiedy należy odciąć wstęgę? Czy ja mam czekać aż stanie się coś takiego, co będzie nieodwracalne? Ja muszę działać od razu - dodała.

Jak dodał Grzegorz Sroczyński, kilka dni temu rozmawiał z prezesem LOT-u Rafałem Milczarskim. - Nie o tym oskarżeniu, bo ono jest dla mnie zaskoczeniem. Umówiliśmy się, że będzie gościem w niedzielę za tydzień- zapowiedział.

Czytaj też: Zwolniona szefowa związku zawodowego w LOT: U nas kobiety mają jaja, a panowie stanowiska>>>

Piotr Szumlewicz z OPZZ o strajku w LOT

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (66)
Prezes nadużył uprawnień wobec stewardess? "Dałam rządowi czas na reakcję. I nic się nie zdarzyło"
Zaloguj się
 • 71tosia

  Oceniono 32 razy 28

  po wystepach na Okeciu zespolu Mazowsze jestem w stanie uwierzyc ze prezes LOT uczy stewardessy osobiście w toaletach czyścic deski klozetowe i nie tylko. Faceta ma fantazje lepsza niz Bareja.

 • kemor234

  Oceniono 36 razy 28

  "... stewardesy miały się nauczyć porządnie myć misę klozetową. Bo nasz zarząd tym się zajmował".
  Bo i czymże taki "zarząd" mógłby się zajmować ?????

 • czechy11

  Oceniono 28 razy 22

  Najważniejsze ze jak Zulusi w XIX wieku pan prezes z PiS dokonał modłów i tańców sokół samolotu😂👌Dobrze ze worka szkiełek my nie dali.

 • pedro.666

  Oceniono 19 razy 19

  Eee, myślałem, że to dowód na to, że to nasz Wielki Prezes potrzebuje pomocy w toalecie, a tu znowu jakiś nudny seks z innym, nieważnym prezesem? :(

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 33 razy 19

  Obraz władzy doskonale oddaje obraz firm państwowych, gospodarki, sportu, edukacji, ochrony zdrowia... pisie bolszewiki oprócz dawania kolejnych łapówek na kredyt, dla swojego żelaznego "sówerena" i klechów rządzą dokładnie tak samo jak nieboszczka PZPR, tzn de czasu aż się kasa nie skończy.... Potem to już po PRLu bis będzie stan wojenny bis???

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 16 razy 16

  Kurna a już myślałem że prezes Balbinka próbował kogoś posiąć , a tu dupa blada z tym wentylkiem 🤣.

 • czechy11

  Oceniono 26 razy 14

  Tak wygląda katoPiSowska władza. Jak Polska długa i szeroka. Do ciemnoty to nie dociera. Jak myślicie ciemnoto głosująca na PiS po co przejmują sądy? Po to aby w takim przypadku jak ten wxstarciuvz władza żaden was już nigdy procesu nie wygrał. Zreszta po co ciemnocie tłumaczyć ona i tak tego nie zrozumie. 500 zalepiło jej oczy i rozum

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX