Od 1 lipca w Gdańsku uczniowie jeżdżą autobusami i tramwajami za darmo, ale muszą spełnić pewne warunki

Od początku lipca dzieci i młodzież z Gdańska komunikacją miejska podróżują za darmo, ale żeby jeździć na gapę bez mandatu, trzeba spełnić kilka warunków.

- Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami w Gdańsku trzeba posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną i aktywną Kartę Mieszkańca. Bez tych dokumentów podróż może zakończyć się mandatem - zapowiada prezydent Gdańska.

Paweł Adamowicz ma nadzieję, że teraz młodzi ludzie polubią transport publiczny, będą chętnie poruszać się komunikacją miejską.

Bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych, którzy mają (lub ich rodzice) uprawnienia do Gdańskiej Karty Mieszkańca. Aby ją  otrzymać, trzeba spełniać jeden z warunków: być zameldowanym w Gdańsku, rozliczać się z podatku dochodowego w gdańskich urzędach skarbowych, opłacać podatek od nieruchomości lub opłacać media związane z nieruchomościami zlokalizowanymi w Gdańsku. 

518 zł oszczędności

Gdańsk to kolejne miasto, które wprowadziło bezpłatną komunikacje dla uczniów. Od 1 czerwca za darmo podróżują też dzieci i młodzież z Gdyni, Rumi i Sopotu. 

Bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży będzie kosztować Gdańsk około 9 mln zł rocznie. Dla domowego budżetu gdańszczan i gdańszczanek to oszczędność nawet 518 zł rocznie.

Przywilej darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży dotyczy również Warszawy. W ubiegłym roku Rada Warszawy przegłosowała, a już miesiąc później prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczała pierwsze Karty Ucznia, na których zakodowano darmowe bilety ważne przez cztery lata. Wprowadzenie nowej ulgi dla uczniów kosztuje budżet miasta ok. 12 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM