Od 1 lipca w Gdańsku uczniowie jeżdżą autobusami i tramwajami za darmo, ale muszą spełnić pewne warunki

Od początku lipca dzieci i młodzież z Gdańska komunikacją miejska podróżują za darmo, ale żeby jeździć na gapę bez mandatu, trzeba spełnić kilka warunków.

- Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami w Gdańsku trzeba posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną i aktywną Kartę Mieszkańca. Bez tych dokumentów podróż może zakończyć się mandatem - zapowiada prezydent Gdańska.

Paweł Adamowicz ma nadzieję, że teraz młodzi ludzie polubią transport publiczny, będą chętnie poruszać się komunikacją miejską.

Bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych, którzy mają (lub ich rodzice) uprawnienia do Gdańskiej Karty Mieszkańca. Aby ją  otrzymać, trzeba spełniać jeden z warunków: być zameldowanym w Gdańsku, rozliczać się z podatku dochodowego w gdańskich urzędach skarbowych, opłacać podatek od nieruchomości lub opłacać media związane z nieruchomościami zlokalizowanymi w Gdańsku. 

518 zł oszczędności

Gdańsk to kolejne miasto, które wprowadziło bezpłatną komunikacje dla uczniów. Od 1 czerwca za darmo podróżują też dzieci i młodzież z Gdyni, Rumi i Sopotu. 

Bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży będzie kosztować Gdańsk około 9 mln zł rocznie. Dla domowego budżetu gdańszczan i gdańszczanek to oszczędność nawet 518 zł rocznie.

Przywilej darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży dotyczy również Warszawy. W ubiegłym roku Rada Warszawy przegłosowała, a już miesiąc później prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczała pierwsze Karty Ucznia, na których zakodowano darmowe bilety ważne przez cztery lata. Wprowadzenie nowej ulgi dla uczniów kosztuje budżet miasta ok. 12 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM