Biskupi poparli projekt Godek. Scheuring-Wielgus i Petru: To złamanie postanowień Konkordatu

Dzisiaj posłowie wrócą do pracy nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Wcześniej poparła je Konferencja Episkopatu, co skrytykowali byli posłowie Nowoczesnej.

- Konferencja Episkopatu Polski wydała w dniu 1 lipca 2018 r. komunikat, który stanowi niedopuszczalną próbę wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa. Komunikat ten uznajemy za sprzeczny z Konkordatem.(...) Nie możemy godzić się, by Kościół instruował posłów i posłanki na Sejm  - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Joannę Scheuring-Wielgus, Ryszarda Petru oraz Joannę Schmidt z Koła Poselskiego "Liberalno-Społeczni".

Czytaj też: Sejm wraca do aborcji, Polki protestują. "Dlaczego to my, kobiety, zbieramy cięgi od dobrozmieńców"

Mowa o komunikacie podpisanym przez rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Pawła Rytela-Andrianika.

- Biskupi apelują do każdego z parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci przed urodzeniem i przypominają swoje poparcie dla projektu obywatelskiego "Zatrzymaj aborcję" - napisano w dokumencie.

Przypomnijmy. W poniedziałek, 2 lipca, o godz. 16, posłowie wrócili do prac nad projektem zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Propozycja zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. 

Chodzi o obywatelski projekt Kai Godek, który w marcu uzyskał już pozytywną opinię od sejmowej komisji sprawiedliwości. W odpowiedzi Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje protesty w całej Polsce. 

Podczas protestu RON nie zabrali głosu

W swoim oświadczeniu posłowie Nowoczesnej nawiązali też do niedawnego protestu rodzin osób z niepełnosprawnościami.

- W swoim komunikacie Księża Biskupi przypominają o konieczności poszanowania życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. My pragniemy przypomnieć Episkopatowi o potrzebie pomocy i poszanowania godności osób, które są już na świecie. Przypominamy o osobach z niepełnosprawnościami i ich opiekunach. Także tych, którzy przez 40 dni protestowały w Sejmie błagając o pomoc. Wówczas zabrakło tak jednoznacznego głosu Episkopatu - przypomnieli Scheuring-Wielgus, Petru i Schmidt.

Kraśko: Każda aborcja jest dramatem. Dryjańska: Skąd wiesz? Miałeś zabieg?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Biskupi poparli projekt Godek. Scheuring-Wielgus i Petru: To złamanie postanowień Konkordatu
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 3

  Przypomnę tym wojującym fanatykom kodeks prawa kanonicznego.

  Kan. 219.
  wszyscy wierni mają prawo być wolni od jakiegokolwiek przymusu
  w wyborze stanu życia (!).

 • martianenvoy

  Oceniono 6 razy 2

  No to możebyście babki w ramach protestu choć raz w niedzielę nutę poszły do kościółka? Póki chodzicie, póty ePISkopat czuje Wasze poparcie dla niszczenia wolności i wprowadzenia w Polsce państwa wyznaniowego. To takie proste.

 • eski57

  0

  Całkowity zakaz aborcji spowoduje przyrost liczby dzieci niepełnosprawnych ,a z dalszymi latami dorosłych . Przewiduje się , że w roku 2060 osoby w wieku powyżej 65 lat stanowić będą ponad 30 % , długość życia się zwiększa , będzie się też zwiększać zapotrzebowanie na opiekunów dla osób starych i schorowanych … i są obawy o zaspokojenie opiekunów - przyrost LICZBY niepełnosprawnych (nie potrafię ocenić liczby – zdrowych dzieci rodzi się rocznie ok. 380 tyś.) zwiększy zapotrzebowanie na liczbę opiekunów – czy biskupi mają tego świadomość , że dla NICH może brakować opiekunów i czy zdołają zapewnić opiekę dla zwiększonej liczby niepełnosprawnych w klasztorach w których zmniejsza się liczba zakonnic ! - ONI liczą , ile na zakazie aborcji zarobią !!
  - Zakaz aborcji państwo – społeczeństwo też będzie dużo KOSZTOWAĆ !!
  Całkowity zakaz aborcji jest barbarzyństwem i nieszczęściem czynionym przez BISKUPÓW KK wobec Kobiet i rodzin , oraz wobec nieszczęścia narodzonych kalekich dzieci , „ mamo po co mnie urodziłaś” !! ALE ku pożytkowi biskupów i ośrodków „opiekujących” się kalekami !!

 • pn-ski

  0

  Niech biskupi ze zbrodniczej organizacji o nazwie Kościół Katolicki przypomną sobie, jak spalili, zamęczyli na śmierć, wymordowali tysiące, może miliony ludzi... obrońcy życia, psia ich mac. się znaleźli.

 • getz54

  0

  Tak to juz jest poukładane, ze abstynenci popierają projekty zaostrzające dostęp do alkoholu i podwyzszanie kar za jego spozywanie. Piesi popierają podwyzszanie kar dla kierowców samochodów za narazanie ich bezpieczeństwa, słabi uczniowie popierają wprowadzenie prawa zdawania matury az do skutku. Związek homoseksualny męzczyzn, zwany tez kościołem katolickim domaga się zaostrzenia prawa do aborcji bo ich to nie dotyczy. Kolega wikary, organista, kościelny, czy ministrant w ciąze z nimi nie zajdą. A jak którys po pijanemu bzyknie przez pomyłkę nieletnią, to poprosi kolegę, szpitalnego kapelana i mu aborcję załatwi, ku chwale bozej oczywiście i pomyślności kościoła katolickiego.

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 0

  Popieram protest posłów! Niech tylko piszą poprawnie: „księża biskupi” pisze się małymi literami.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Nawet poprzednie postpeerelowskie teka potwierdzilo jednoznacznie zapisy konstytucyjne w kwestii ochrony zycia. Konstytucja konstytucja a zycie zyciem wiec zostawcie ten kompromis dla swietego spolecznego spokoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX