"Gdyby Brudziński oszalał, to ja mu bardzo podziękuję". Kasprzak uważa, że policja nie będzie blokować SN

- To po prostu się nie ma prawa zdarzyć, żeby oni próbowali blokować Sąd Najwyższy barierkami - Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP nie sądzi, aby sędziowie mieli mieć problem z wejściem do budynku.

Dzisiaj, 3 lipca o godz. 21, odbędzie się protest pod Sądem Najwyższym zorganizowany przez Obywateli RP. Zgromadzenie nie zostało zgłoszone w Urzędzie Miasta Warszawy.

- Władza miała w przeszłości skłonność uznawać te protesty za nielegalne. Stwierdziliśmy, że skoro domagamy się od sędziów rodzaju sędziowskiego nieposłuszeństwa, które polega na tym, że uznają prawo wyższe, nie przejmując się niższym, to obywatelom wypada zrobić to samo - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

"Gdyby Brudziński oszalał, to ja mu bardzo serdecznie podziękuję"

Czy I prezes SN, Małgorzata Gersdorf, zostanie jutro wpuszczona do budynku sądu? - pytał Jacek Żakowski. Jej kadencja w myśl ustawy wygasa bowiem dzisiaj o północy. 

- Moim zdaniem nikt ze służb mundurowych nie ośmieli się stanąć jej na drodze. Policjanci także składają przysięgę na wierność konstytucji - odpowiedział Kasprzak i dodał, że w ustawie o policji dopuszcza możliwość odmowy wykonania rozkazu, jeśli oznaczałoby to popełnienie przestępstwa. 

- Nie mieści mi się w głowie, żeby tym razem, kiedy nie ma sporu interpretacyjnego, jest czarno na białym napisane w konstytucji, kiedy kończy się kadencja I prezes SN, żeby się tam nikt odważny nie znalazł, kto by tego rozkazu odmówił - tłumaczył lider Obywateli RP, dodając, że minister Joachim Brudziński musi brać to pod uwagę. 

- To po prostu się nie ma prawa zdarzyć, żeby oni próbowali blokować Sąd Najwyższy barierkami, a gdyby nawet Brudziński oszalał, tak jak oszalał Mariusz Błaszczak i to wykonał, to ja mu bardzo serdecznie podziękuję, bo to wpłynie być może na przyśpieszenie i zaostrzenie procedur uruchomianych w UE - stwierdził Kasprzak i dodał: - Uważam, że nic się nie stanie, że sędziowie spokojnie wejdą do budynku. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM