Borowski o decyzji Dudy: Nie chce zostawiać śladów. Przyjdzie czas, że trzeba będzie stanąć przed TS

Wg senatora Borowskiego Andrzej Duda obawia się, że przyjdzie mu zapłacić za zachowanie w stosunku do sędziów Sądu Najwyższego - na przykład przed Trybunałem Stanu. Dlatego profesor Gersdorf nie wręczono postanowienia o przejściu w stan spoczynku.

Jak ogłosił po zakończeniu spotkania Andrzeja Dudy z prof. Małgorzatą Gersdorf prezydencki minister Paweł Mucha: "Sędziowie SN, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym". A że wśród takich osób jest prof. Małgorzata Gersdorf, to jak tłumaczył min. Mucha, pierwsza prezes Sądu Najwyższego "przechodzi z mocy prawa w stan spoczynku".

- Nie chce pan prezydent zostawiać śladów - komentował w TOK FM senator Marek Borowski.

Zdaniem byłego marszałka Sejmu decyzja prezydenta oznacza, że "ma poczucie, że w tej sprawie może być jeszcze bezpośrednio pociągnięty do odpowiedzialności". - Bo sprawa będzie się toczyć prawdopodobnie w Trybunale Sprawiedliwości UE. Jeśli zapadłby wyrok niekorzystny dla Polski, to jego sytuacja jest znacznie gorsza - mówił Borowski w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Czytaj też: KE rozpoczyna procedurę naruszeniową ws. SN. "Do końca czekano na ustępstwo Polski">>>

"Podpis brudzi"

Kilka minut wcześniej, nim jeszcze min. Mucha ogłosił, jak skończyło się spotkanie Duda-Gersdorf, Karolina Lewicka zwróciła uwagę na woltę, którą wykonała jedna ze współpracowniczek prezydenta.

Jeszcze wczoraj prezydencka prawnik Anna Surówka-Pasek mówiła o tym, że Andrzej Duda podczas spotkania z prof. Gersdorf przekaże na ręce pierwszej prezes SN postanowienie o jej przejściu w stan spoczynku. - Dziś ta sama prezydencka prawnik ogłosiła, że prezydent nie wyda żadnego postanowienia w sprawie sędziów, którzy skończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania. Prezydent nie wyda żadnego postanowienia, ponieważ tacy sędziowie przechodzą w stan spoczynku z mocy prawa. Czy Andrzej Duda nie chce zostawiać śladów? - pytała dziennikarka TOK FM.

- Bo podpis brudzi - skomentował Marek Borowski. I tłumaczył, że dla prezydenta składanie podpisu na postanowieniu dotyczącym przejścia w stan spoczynku sędziów SN jest ryzykowne.

- Przyjdzie taki czas, że zacznie rządzić inna ekipa i trzeba będzie stanąć przed Trybunałem Stanu i opowiedzieć, jak się łamało konstytucję. A tak odpowiedzialność jest zbiorowa, czyli żadna. Czyli, jak to się mówi w kryminalistyce, (prezydent - red.) stara się nie zostawiać śladów  - ocenił Marek Borowski.

Protesty, wyrazy wsparcia

To, co wydarzyło się w Kancelarii Prezydenta, nie ma wpływu na plany prof. Małgorzaty Gersdorf. - Pierwsza prezes SN ma zamiar być jutro w pracy - powiedział po południu rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. Dodał, że nie wie, jakie będą "dalsze losy decyzji pani prezes", czy np. zdecyduje się na przejście na urlop.

Na jutrzejszy poranek szykują się sędziowie, którzy nie zgadzają się na upolitycznienie Sądu Najwyższego. Mają - ubrani w togi - zebrać się przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie, by w ten sposób okazać wsparcie prof. Gersdorf. Przed SN o ósmej w środę mają być też m.in. Obywatele RP, Akcja Demokracja.

Protesty przed siedzibą SN oraz przed sądami w całej Polsce mają się też odbyć dziś wieczorem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (100)
Borowski o decyzji Dudy: Nie chce zostawiać śladów. Przyjdzie czas, że trzeba będzie stanąć przed TS
Zaloguj się
 • iskander36

  Oceniono 41 razy 31

  Głupek myśli, że ludzie mają pamięć skalara: zjedzą, wydalą, zapomną. Jesli mysli, że nie będą mu pamiętać, ze był podnóżkiem Splesniałego Dziadygi, to się myli. Najlepsze, że łajza ma czterdzieści parę lat i jeszcze dłuuuugo będzie musiał przełykać, że ludzie będą pogardliwie spluwac na jego widok. I tylko jego stara - facetka lekko niezorientowana - będzie nerwowo dopytywać się, gdzie El Dupa złamał Konstytucję. Rada dla Niemowy: zapytaj się jakiegoś prawnika (tylko nie starego - on nie jest prawnikiem). Możesz też zadzwonić do promotora El Dupy. On wyjaśni wszystko. chyba, że nie odbierze telefonu. CHWDP-isowi i CHWDP-...... Adraianowi :D

 • sailor2016

  Oceniono 33 razy 19

  Raz już gruba kreska już raz była i wystarczy. Tym razem rozliczymy bolszewików co do jednego łącznie z Adrianem i Becią oraz ich "kierownicą" Balbiną.

 • drbob20

  Oceniono 23 razy 15

  prezydent duda kryminalista. a kurdupel sie schowal.

 • pietro62

  Oceniono 17 razy 13

  Putin już buduje willę dla Adriana ... w sąsiedztwie Janukowycza!

 • cleryka

  Oceniono 12 razy 8

  Dobrze p.I Sędzia Sądu najwyższego ograła doktorka Dudę i kto mu dał dyplom mgra prawa? mamusia i tatusiek?

 • kac

  Oceniono 11 razy 7

  Nie znam się na prawie ale wydaje mi się (i tak słyszę też w mediach), że za to staje się już nie przed TS a po prostu przed powszechnym sądem,.

 • 3jw60

  Oceniono 15 razy 5

  Teraz sytuacja jest gorsza niż po wojnie. Wtedy ustrój narzucono nam z zewnątrz przy akceptacji mocarstw. Obecnie PIS przejął Państwo w wyniku zamachu stanu. Przecież wynik wyborczy nie dał im prawa do zmian, które wprowadzają. Sami mówię, że gruba kreska to błąd, trzeba o tym pamiętać jak ich za kilkadziesiąt lat Polacy oderwą od władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX